Не слонами єдиними: відкрито ще одну тварину, яка називає одна одну по іменах – хто це
Джерело:
The GuardianБагато тварин залишаються менш вивченими, зокрема і їх системи комунікації. Так, раніше стало відомо, що слони володіють унікальною здатністю називати один одного на ім'я – рисою, яка є рідкісною у тваринному світі. Але вони не єдині.
У своєму революційному відкритті дослідники вперше виявили поведінку нелюдських приматів, яка сприяє соціальній згуртованості. Ця раніше неспостережувана звичка відіграє важливу роль у зміцненні соціальних зв'язків між цими тваринами.
Дивіться також Здивувався більше, ніж люди: найрідкісніший кролик у світі вискочив на Суматрі – унікальні кадри
Мавпи використовують свистячі звуки, звані "фі-дзвінки"
Історично склалося так, що використання таких голосових ідентифікаторів спостерігалося переважно у людей, дельфіни та слони також використовували голосові мітки для спілкування з однолітками. Зробивши значний прорив у дослідженні поведінки тварин, вчені виявили, що мавпи можуть використовувати голосові мітки, подібні до імен, у спілкуванні.
Ми знайшли докази такої поведінки у нелюдських приматів. Вважаємо, що така поведінка важлива для соціальної згуртованості мавп, а тому відіграє важливу роль у їхньому виживанні,
– каже доктор Девід Омер.
Вчені припускають, що нелюдські примати, які демонструють моногамну сімейну структуру, можуть демонструвати аналогічну поведінку. Ці висновки можуть мати ширше значення, ніж для досліджуваних видів.
Річ у тім, що тривалий час вокалізація приматів вважалася генетично зумовленою і негнучкою, що робило її нерелевантною для розвитку людської мови. Однак результати нової роботи ставлять це твердження під сумнів.
Як проводили дослідження?
Вчені провели серію експериментів за участю 12 мавп, відомих своєю соціальною поведінкою та життям у невеликих сімейних групах. Мавпи використовують вокалізацію, так звані "фі-клики", які слугують для того, щоб повідомити про своє місцеперебування іншим членам групи.
Під час експерименту дослідники спостерігали за соціальною взаємодією мавп, помістивши їх у контрольоване середовище, де вони могли взаємодіяти одна з одною. Потім команда розділила тварин бар'єром, не дозволяючи їм бачити один одного, але залишаючи можливість слухового спілкування. Вчені ретельно записували звуки, які видавали мавпи, і виявили, що ці примати природно беруть участь у спонтанних голосових обмінах, по черзі спілкуючись один з одним.
Мавпи можуть кликати один одного на ім'я / Фото Unsplash
Вчені виявили, що мавпи використовують окремі вигуки "фі" для окремих партнерів, розділених бар'єром, подібно до того, як люди використовують імена. Аналіз записаних вигуків виявив помітну поведінкову стратегію, яку використовують мавпи. Спочатку, під час перших 20 дзвінків, мавпи демонстрували високу варіативність у спілкуванні, намагаючись достукатися до різних адресатів. Однак, за словами провідного дослідника Омера, з часом вони сфокусували свою увагу, спрямовуючи свої дзвінки саме до тієї мавпи, яка була по той бік візуального бар'єра.
Мавпи в одній сімейній групі, як правило, використовували схожі крики під час звернення до певної мавпи по той бік бар'єра. На думку вчених, це є доказом використання вокальних міток у окремих сімейних груп.
Ще дослідники спостерігали за цікавою поведінкою групи з трьох мавп, які піддавалися впливу записаних дзвінків, зроблених їхніми однолітками. Так, мавпи з більшою ймовірністю відповідали на дзвінки, які були спрямовані саме до них. Крім того, отримані дані свідчать про те, що мавпи-реципієнти мають здатність точно ідентифікувати абонента.