Підприємцям мстять за підтримку Євромайдану
Підприємці, чиї автівки підпалюють і трощать невідомі, кажуть, що їм мстяться за підтримку Євромайдану. За останній тиждень такі випадки сталися у Харкові, в Криму, на Закарпатті, Сумщині, в Луганську.
Тиск на підприємців та перевізників
В Луганську одному з активістів майдану спалили машину. У Волинській області людині, яка своїм транспортом доставляла в Київ людей, теж підпалили лазню. Погрози чи просто телефонні дзвінки. Десь там по якимось заявам це роблять. Іноді це просто попереджують, що бажано би не їздити на Майдан. В основному це робить міліція.У Луганську одному з активістів Майдану спалили машину, - розповідає юрист Рімма Білоцерківська.
Заявляють про тиск і перевізники, за допомогою яких місце протесту у столиці поповнювалося сотнями нових активістів. Автомобілі та автобуси підприємців вже проходять у справах через надумані порушення, наприклад: не там припаркувався. Власники стикаються з додатковими перевірками, погрозами позбавити ліцензії та вимогами не їздити на Євромайдан.
Транспортники, які надають автобуси для перевезення демонстрантів, протестуючих, сьогодні у нас є кілька фактів переслідувань, коли пред'являють претензії по ліцензії на перевезення, якщо в них є одночасно там маршрути, і так далі, тобто є постійні якісь утиски, - заявила нардеп від "Батьківщини" Ксенія Ляпіна.
Кровоносними артеріями Євромайдану з перших днів були підприємці - саме вони разом з тисячами небайдужих, забезпечували зв"язок, мобільні каву та чай, приміщення для ночівлі, їжу, теплий одяг та взуття, пальне, медикаменти.
Галереї, культурні центри, спортивні клуби надавали євромайданівцям прихисток, кухарі з ресторанів готували їжу просто неба, провайдери забезпечували високошвидкісний інтернет. Більшість бізнесменів допомагали анонімно, підтримка обчислювалася сотнями тисяч гривень. Микита Козачинський з Дніпропетровська один з тих, хто реалізував ідею "Страйк-плакату" - це листівки, наліпки, плакати, які поширювалися на Євромайдані та за його межами.
Репресії за межами Євромайдану
Згуртованому Майдану важко пред'явити претензії. Репресії починаються, коли люди виходять за межі барикад.
Намагаються взагалі через ринки, через власників приміщень шантажувати підприємців: або ти працюєш і не ходиш на Майдан, або ти втратиш можливість працювати. Місцеві органи самоврядування… Ходять їхні представники. Да? Працівники управління торгівлі там, благоустрою… Ходять і кажуть, що от ви повинні працювати, ви туди не йдіть, - пояснює народний депутат, голова об'єднання підприємців "Фортеця" Оксана Продан.
"Агітую, скажімо, всіх знайомих. А також виступив один раз, мав таку сміливість, на одеському майдані. Влада діє більш зухвало. Вистачило нахабства прислати якусь свою теж службу до нас додому. Вдерлись в квартиру де була дружина з малолітніми дітьми. Вимагали виконання якогось давно невідомого рішення", - скаржиться підприємець Ігор Коваленко.
Робота фірми одеського підприємця Ігоря Коваленка на сьогодні заблокована. Каже, не лише йому погрожують, але колеги по бізнесу публічно говорити про це бояться.
Приїхали ці, як вони називають себе, представники влади. Підприємству зупинена діяльність, вилучені комп’ютери, опечатані виробничі потужності. Більше півтора десятки людей зараз без роботи. Перше, що вони кажуть: "вимкнуть відеореєстратори, вимкнуть телефони, всім стоять, боятись, ми починаємо обшук". Дії "Беркуту" і працівників Міндоходів – це дуже якісь схожі. Вони, схоже, що діють під одним керівництвом. Це просліджується у всіх їхніх діях, - розповідає підприємець Ігор Коваленко.
"У нас на місцях дали команду для міліції вияснити і сформувати всі списки тих, хто їде на Євромайдан. Коли б ми не проводили: чи на місцях, чи тут в Києві – обов’язково ходять переодягнуті правоохоронці, які знімають всіх, хто тут присутні на масових заходах. От. Я розумію, що формується якась картотека, база даних. От. І якщо буде команда, буде запущено репресивні такі сценарії", - вважає підприємець Олександр Супрунюк.