Підсумки тижня: НБУ та СБУ отримали нове керівництво

13 січня 2013, 19:00
Читать новость на русском

Президент України змінив голів НБУ та СБУ. Контроль над цими структурами взяли відомі лише вузькому колу вихідці із Донецька.

Новоспечений 48-річний очільник Служби Безпеки України Олександр Якименко - колишній офіцер Збройних Сил Росії. Далі кількарічна біла пляма у біографії. Невідомо також, коли він отримав громадянство України. Не чули про нього й колишні силовики.
Загадковий Олександр Якименко
"Пан Якименко не працював на керівних посадах, не був членом колегії. Тобто не проходив жодним чином до уваги на керівних посадах. Вся відповідальність виключно належить Президенту і за призначення, і за звільнення. Відтак і за людей, чи вони відповідають критеріям, чи мають допуск до держтаємниці, чи не причетні до іноземних спецслужб", - каже голова СБУ (2007-2010) Валентин Наливайченко.
"Сьогодні він є громадянин України, він сумлінно відповідає за ту ділянку, яку йому доручив Президент", - запевняє народний депутат, фракція Партії регіонів Володимир Олійник.
Виданню "Українська правда" вдалося з'ясувати, що новий очільник СБУ у 2007-2008 роках курував охороною на підприємстві Віктора Януковича. Згодом Янукович стає Президентом і кар'єра Якименка стрімко зростає.
Від серпня 2011-го до липня 2012 року Якименко очолює Управління Служби безпеки у Донецькій області, а потім він – перший заступник голови СБУ.

Призначення на захист інтересів родини Януковичів
Його призначення на посаду керівника СБУ називають захистом інтересів родини Януковичів.
"Може, це черговий кадровий експеримент, бо кадрова лава Януковича дуже обмежена", - вважає політолог Володимир Фесенко.
"До 2005 року всі призначення в силових структурах, у Службі безпеки і в розвідці, у правоохоронних органах відбувалися не по принципу політичної квоти, політичних призначень - це кар'єрний ріст в рамках якого професіонали, які ішли по цій сходинці десятки років і призначалися", - розповів голова СБУ (2003-2005) Ігор Смешко.
Голова НБУ - Соркін
Він був першим заступником новоспеченого віце-прем'єра Сергія Арбузова, якого також пов'язують із сім'єю Президента.
Верховній Раді не одразу вдалося .
проголосувати за таку ротацію
З третьої спроби регіоналам вдалося назбирати голоси для звільнення з посади голови Нацбанку Сергія Арбузова.
Двічі опозиція саботувала його звільнення і вимагала особистої присутності Арбузова, аби той прозвітував, куди поділися 14 мільярдів доларів золотовалютних резервів. Однак високопосадовець у сесійній залі так і не з'явився.

Обрали голову НБУ, голосуючи чужими картками
Утім, методом "голосуй за сусіда" депутати більшості зрештою призначили головою НБУ Ігоря Соркіна.
"Потрібно продовжувати виховувати дисципліну населення до національної гривні, тому з цієї трибуни я звертаюся до людей, які коментують дії Національного банку, які коментують , що курс буде 10, 11,12 ,попит на валюту зростає і ми втрачаємо міжнародні резерви", - сказав голова НБУ Ігор Соркін.
курси гривні до долару
"Ми і крапка", - заявив лідер фракції "Свобода" Олег Тягнибок.
не визнаємо такого нелегітимно обраного голову НБУ
Політологи вважають, що Ігор Соркін буде лише виконавцем, який не ухвалюватиме самостійних рішень і залишатиметься під крилом Сергія Арбузова.

Родина Соркіна пов’язана з "Газпромом"
Батько Ігоря Соркіна працює заступником директора департаменту інвестицій та будівництва та проживає у Москві, а сестра нового очільника НБУ є одним з керівників проектного інституту, що належить "Газпрому", і бере активну участь у реалізації проекту Південний потік - чергового російського газопроводу в обхід України.російського "Газпрому"
- це компанія, яка заробляє гроші на знищенні української незалежності. Я, чесно кажучи, не уявляю, як чиновник такого рівня може мати родича топ-менеджера такої компанії - це ж просто конфлікт інтересів", - впевнений народний депутат, фракція "Свобода" Андрій Іллєнко.
"Газпром"
"Газпром" може отримувати доступ до конфіденційної інформації щодо фінансової ситуації України", - припускає політолог Володимир Фесенко.