Підсумки тижня: Банкіри знатимуть про позичальників майже все

23 вересня 2012, 19:10
Читать новость на русском

Відкрити, не можна приховати. Клієнтам банків невдовзі буде складно приховати від кредитних установ бодай якусь приватну інформацію. Влада готова надати їм доступ до більшості державних баз даних.

Банкіри хочуть знати про клієнтів усе

Громадський стан, інформація про заробітну плату, дані адресного бюро, відомості про судимості, про реєстрацію автотранспорту, про нерухомість – банкіри хочуть знати про клієнтів усе. Президент пішов їм назустріч і доручив забезпечити доступ до якнайповнішої інформації про потенційних позичальників.

“Ризик при споживчому кредитуванні може доходити до 80%, особливо, побутове кредитування. І якщо ми матимемо інформацію про позичальника більш повну, то вона знизиться мінімум у два рази”, – пояснює генеральний директор Українського кредитно-банківського союзу Галина Оліфер.

Для чого потрібні ці джерела – для того, щоб звірити те, про що розповів нам клієнт. Більше ні для яких цілей банки ці дані не використовують. Насамперед, це захист самого позичальника від того, щоб він не переоцінив свої можливості,
– каже заступник директора департаменту ризиків Platinum Bank Андрій Ігнатов.

"Всю необхідну інформацію про особу банки дізнаються і зараз", – каже юрист Анна Огренчук. Але служба безпеки установи здобуває ці відомості незаконно. Якщо ж кредитори отримають легальний доступ до баз даних, то конфіденційна інформація стане доступною для необмеженого кола людей. Жодним нормативним актом цей процес не регулюється.

“Це кредитні комітети, які слухають ваші питання, це оцінювачі, які беруть участь, експерти, тобто, це необмежена кількість людей, які володіють цією інформацією і яких зобов'язати далі не передавати цю інформацію досить складно”, – запевняє адвокат Анна Огренчук.

До розголошення персональних даних про особу з метою тиску на неї часто вдаються колектори, – каже юрист Віктор Чолик. Разом з доступом до всіх баз даних вони отримають необмежену владу.

“Повідомлення сусідам, які вони там недобросовісні. Розвішуються плакати по всьому місту, де проживає людина, дзвонять на роботу, повідомляють – у вас працює така то людина, яка не сплачує кредити, вона недобросовісна. Вже 169 самогубств по всій Україні через те, що розголошується інформація про осіб”, – зауважив представник юридично-охоронної антиколекторної компанії Віктор Чолик.

Позичальники вже заборгували банкам 22 мільярди гривень

Неспроможних виплатити кредит, до слова, в Україні стає дедалі більше. За підрахунками експертів, позичальники вже заборгували банкам 22 мільярди гривень.

“Практика показує – якщо детально не вивчити кредитну спроможність клієнта, то, зрештою, постраждає і фінустанова і сам позичальник. Наприклад, днями суд дозволив виселяти власників проблемної іпотеки навіть з неповнолітніми дітьми на руках”, – розповідає журналіст Ольга Кучер.

Окружний адміністративний суд Києва дозволив кредиторам без дозволу опікунської ради виселити мешканців з неповнолітніми дітьми з квартири, придбаної в кредит.

“Це буде відносно тільки цього випадку, по якому звернувся позивач, наскільки відомо, це одна із кредитних спілок. Як прецедент по інших справах він використовуватися не буде”, – говорить голова Державної виконавчої служби Геннадій Стаднік.

Ми чудово розуміємо, що орган опіки та піклування ні в яких випадках на це згоди не дасть, тому виконавча служба зверталася до суду і за судовим рішенням виселяла, – каже адвокат Артем Стоянов.

У Вінниці родина з малолітньою дитиною вже місяць не може потрапити до власного будинку – банк не пускає. Чоловік пані Наталі взяв кредит у 415 тисяч гривень під заставу хати перед кризою і не зміг його виплатити.

"Заманливо роздавали кредити. На 10 років, а пройшло тільки 5 років. Ми платили 2 роки, а 2 не платили, всього 2 не платили, і вже так вони хочуть забрати наш будинок”, – розповідає пані Наталя, яку виселили з будинку з дітьми на руках.

Тепер родина мешкає в літній кухні. З будинку виселялися поспіхом, більшість речей залишилися всередині, зокрема, й теплий одяг.

Мені немає в чому на роботу ходити, я вже захрипла – не можу говорити, горло болить. Ходжу в тоненькій курточці і прошу дуже, щоб віддали хоча б пальто або куртку, – каже невістка пані Наталі Ліля.

У сина пані Наталі неврологічна хвороба, на руках – малолітня онука. За таких умов банк не мав жодних законних підстав виселяти родину, – каже адвокат Олександр Ткаченко.

“Явне порушення конституційних прав дитини і людей і порушення кримінального кодексу, тому що вони не мали права садити тут ніякої охорони – це перешкоджання користування майном”, – запевняє адвокат Олександр Ткаченко.

"Проблемне" майно за безцінь купують тільки "свої" люди

На ринку "проблемного" майна можна неабияк розжитися. Адже його за безцінь купують тільки "свої" люди.

“Позов до суду про вимушене виселення з цієї квартири, зняття реєстрації з цієї квартири, про примусове вселення в цю квартиру, там йде цілий механізм. Займаються спеціальні юристи цими питаннями. Ті люди, які набувають такі квартири, у них налагоджений механізм і по виселенню”, – каже ріелтор, віце-президент ВГО "Ліга експертів України" Світлана Бовсуновська.

Ситуації, схожі на історію вінницької родини, в Україні нажаль, не поодинокі. Боржники залишаються на вулиці, де їм подітися в морози й негоду – не відомо. Адже для того, аби пом'якшити рішення банків через суд, потрібно щонайменше півроку.