Підсумки тижня: Після повеней у Європі до високої води готуються в Україні

15 червня 2013, 22:21
Читать новость на русском

Кількаденні дощі без перерви, розмиті дамби і затоплені міста - понад два тижні європейці прожили в умовах стихійного лиха.

Повінь завдала Європі багатомільярдних збитків

Стихія почала вщухати лише цього тижня. У Німеччині, Чехії, Польщі повінь назвали рекордною.

Лило як з відра. Дощ періщив суцільною стіною, нічого не було видно, до того ж ще і град падав,
- розповідає мешканець Варшави Януш Козєл.

А для деяких регіонів - як, наприклад, німецького Пасау - затоплення стали рекордними за кілька сторіч. Найбільші дощі були у Центральній Європі - міста у Чехії, південній та південно-східній Німеччині одне за одним йшли під воду. Рівень Дунаю сягнув рекордних позначок. В перших числа червня повінь дійшла до північно-західної Австрії. Згодом дунайська вода затопила ще дві центральноєвропейські столиці - Будапешт і Братиславу. Наприкінці тижня велика вода дішла до Сербії та Хорватії. Наступні на шляху - Болгарія, Румунія, Молдова - і врешті українська ділянка Дунаю довжиною 170 км. Тут на річці розташовані чотири міста - Рені, Ізмаїл, Кілія та Вилкове.

За попередніми оцінками, збитки від повеней в одній лише Німеччині можуть перевищити 12 мільярдів євро. Про це заявили експерти міжнародного рейтингового агентства Фіч. Тож для Німеччини цьогорічна повінь виявилась принаймні удвічі збитковішою, ніж попереднє катастрофічне затоплення у 2002 році. Збитки планують відшкодовувати з фонду порятунку, до якого долучаються всі небайдужі.

Люди допомагають один одному, Німеччина єднається, і нам, політикам, не слід від народу відставати. Тож політики в усіх регіонах готові жертвувати кошти до фонду порятунку,
- заявив міністр економіки ФРН Філіп Реслер.

В Україні готуються до високої води з Дунаю

Жертвами повеней у Європі стали щонайменше двадцять двоє людей. Сотні тисяч осіб залишилися без даху над головою - насамперед ті, що проживають неподалік Дунаю та його приток. Наступного тижня дунайські води підійдуть до України.

Держслужба з надзвичайних ситуацій вже "підтягує" рятувальників до місць можливого підтоплення в Одеській області. У дні найбільшого підйому води тут чергуватимуть 1200 рятувальників і 400 одинниць спецтехніки. Дамби відремонтовані, тому повинні витримати, запевняють урядовці

Відлуння європейських катастроф зачепило і Вінницю. У вівторок у місті менш ніж за годину випала майже півмісячна норма опадів. Від такої кількості води автомобілі буквально пливли дорогами. Найбільше незручностей злива завдала жителям центру та спальних районів міста. Через сильні пориви вітру пообривало лінії електромереж. До ранку рятувальнии відкачували воду з будинків

... оце он жиле приміщення, там далі - будівлі. У всіх людей плавають холодильники, всяка така побутова техніка. Ріка просто вийшла з берегів, тут усе було затоплено...".

Синоптики зазначають - таких інтенсивних злив упродовж останнього десятиріччя у Вінниці не фіксували. Водночас попереджають - українцям слід готуватись до того, що погода ставатиме дедалі менш стабільною. Відтак - природні катаклізми будуть набагато частішими, ніж усі звикли.