Підсумки тижня: Світ вшанував пам'ять жертв і ліквідаторів аварії на ЧАЕС

27 квітня 2013, 23:02
Читать новость на русском

26 квітня в Україні та світі згадували постраждалих від катастрофи на Чорнобильській АЕС. До 27-х роковин трагедії політики озвучили нові плани та обіцянки.

26 квітня - роковини Чорнобильської катастрофи

Чергові чорнобильські роковини - все як завжди. Чиновники виголошують промови і покладають квіти. От тільки ці дійства все частіше відбуваються без ліквідаторів. Чорнобильський сквер на околиці Києва. Поки прем'єр виконує традиційну церемонію вшанування, збоку на лавочці сидять ветерани Чорнобиля.

Коли ми були потрібні - всі обіцяли, всі говорили - хоча ми і не працювали за обіцянки - а коли вже пішла справа на виконання цих обіцянок... Перший час щось виконувалось, а зараз навіть ті ж чорнобильські пенсії, відсуджені судом - заборонені Азаровим особисто, який не має жодного права це робити,
- скаржиться ліквідатор аварії на ЧАЕС Ігор Потетюнко.

У Львові чорнобильці цього року взагалі проігнорували офіційне покладання квітів представниками влади. Так висловили свій протест. Натомість зібрались у своєму колі - згадали товаришів. Вже у себе вдома командир батальйону пояснює: влада активно відбирає пільги, допомога - умовна.
Чорнобильці місяцями чекають на необхідні ліки.

Якщо держава виконуватиме все, чого наобіцяла чорнобильцям, то тільки цього року, мала б витратити майже 90 мільярдів гривень. Таких грошей немає. Тим часом вони рікою течуть на непрацюючу Чорнобильську АЕС.

Сотні мільйонів бюджетних гривень щороку на безпеку ЧАЕС

Торік на безпеку Чорнобильської АЕС з бюджету пішло понад 800 мільйонів гривень. Для прикладу - приблизно стільки ж за весь минулий рік до держбюджету віддала Тернопільська область. Попри це, надзвичайні події на станції трапляються. Нещодавно там обвалився дах однієї зі споруд. Але на ЧАЕС просять не драматизувати ситуацію.

Обвалився дах машинного залу. тобто там ніяких паливовмісних елементів не було і бути не могло. Тобто, це ніякого відношення до об'єкта Укриття, де розміщені паливовмісткі маси, не має,
- заспокоює начальник відділу ядерної безпеки ЧАЕС Євген Лебедєв.

У 2015 році четвертий енергоблок разом зі старим укриттям має накрити Укриття-2. На відміну від бетонного саркофага, це буде новітній технологічний комплекс - кажуть монтажники.

За проектом це буде живий технологічний організм, цілий комплекс, там вентиляція буде, якісь системи, які будуть контролювати його стан, радіаційний. І освітлення, і вентиляція, оці балки, що під стелею, будуть для кранів,
- пояснює головний електрик проекту Василь Головцин.

Після накриття зношені частини саркофага демонтують

Крани знадобляться, коли розбиратимуть саркофаг - адже вже зараз його надійність під питанням. Потім має початись очищення четвертого енергоблоку від залишків радіоактвного палива, але коли це буде - невідомо. На сьогодні таких технологій нема.

Цей етап - найскладніший. Бо поки що, насправді, немає напрацювань, немає технологій скоєних з поводження з паливом, яке знаходиться на об'єкті Укриття. Це досить складний процес, і, коли він закінчиться - я вам не готовий відповісти... Напевно, це будуть десятки років,
- прогнозує заступник головного інженера ЧАЕС Сергій Кондратенко.

Тим часом українська влада збирається нарощувати виробництво атомної енергії. Цього планують досягти як за рахунок модернізації працюючих енергоблоків, так і будівництва нових.