Підсумки тижня: Турки з камінням в руках відстояли свій улюблений парк
В Туреччині другий тиждень не стихають протести проти реконструкції парку Гезі у Стамбулі. Спершу ні влада, ні демонстранти не збиралися йти на компроміс. Чим голосніше лунав голос народу, тим тугіше прем'єр-міністр Ердоган закручував гайки.
Туреччина після піку протестів
Головним полем бою стали Анкара та Стамбул. Поліція систематично розганяла розлючений натовп сльозогінним газом, а повсталий народ систематично відбудовував зруйновані бульдозерами барикади. Піку протистояння сягнуло в ніч з вівторка на середу.
Тисячі поліцейських увійшли на площу Таксім у Стамбулі та зруйнували наметове містечко. Проти демонстрантів застосували гумові кулі, кийки та водомети. Після цього прем'єр-міністр заявив - його терпець урвався, і він робить повсталому народу останнє турецьке попередження.
Тим, хто продовжуватиме брати участь у заворушеннях, я кажу: "Стоп!" Стережіться - ми більше цього не будемо терпіти,
- заявив прем'єр-міністр Туреччини Раджеп Таїп Ердоган.
Роздратування влади Туреччини лише підсилила критика Євросоюзу. Євродепутати засудили застосування сили проти мітингувальників. МЗС Туреччини прозоро натякнуло Брюсселю, щоб подивилися, як розганяють мітинги в самих країнах ЄС.
Рішення Європейського парламенту є неприйнятним через його стиль. Якщо у ЄС так турбуються про демократію та права, то слід так само реагувати на події і в інших європейських столицях,
- вважає глава МЗС Туреччини Ахмет Давутоглу.
Після успішних перемовин акції демонстрантів не припиняються
Вже у ніч на п'ятницю турецький прем'єр-міністр провів зустріч із представниками мітингувальників. Перемовини тривали більше трьох годин. Неочікувано, влада прислухалася до повсталого народу.
Ердоган пообіцяв, що влада прийме рішення суду щодо парку Гезі, яке б воно не було. Більше того - на час судового розгляду всі роботи у парку будуть заморожені.
Ми зобов'язані виконувати рішення суду щодо парку, але ми нічого не будемо з ним робити до того часу, поки це не вирішить суд. Навіть якщо рішення буде на нашу користь, ми все одно проведемо референдум щодо того, що робити з парком,
- каже речник Партії справедливості та розвитку Хусейн Челік.
Та навіть незважаючи на успішні результати перемовин, мітингувальники заявляють, що не підуть з площі, поки не піде зі своєї посади прем'єр-міністр Ердоган.
Ердоган не може більше бути прем'єром, ми проти нього, всі це кажуть. Він не може більше керувати,
- наголошує мітингувальник Тунчай Ціфтці
При цьому, підтримують прем'єр-міністра не менша кількість людей, ніж вимагає його відставки. Поки ж результатом двотижневих протестів стали багатомільйонні збитки. Адже мітингувальники під час безладів розбили та розгромили сотні магазинів та установ. За оцінками міністерства розвитку країни, на відбудову піде кілька місяців.