Підсумки тижня: Війна у Малі

20 січня 2013, 20:00
Читать новость на русском

Французькі війська розгорнули масштабну військову кампанію в Малі, намагаючись допомогти місцевому уряду здолати ісламістів. Бойовики ще торік навесні захопили північну частину африканської країни.

А тепер, не відчуваючи особливого спротиву з боку малійської армії, спробували просунутися на південь.

Війна з тероризмом не має кордонів. Вона зачіпає усіх нас. Наші дії у Малі стосуються не лише цієї країни. Терористичні угруповання осіли на великій території Західної Африки і намагаються дестабілізувати країни цього регіону. Наше завдання - покласти цьому край, - повідомив президент Франції Франсуа Олланд.

Перші дні конфлікту минули з перемінним успіхом. За підтримки французької авіації малійським урядовим військам вдалося розвинути наступ, відбити в ісламістів місто Кона. Вбито близько ста бойовиків. Однак, уже в понеділок бойовики дали потужну відсіч, захопивши інше місто - Діабалі.

І тут французьким військам довелося розпочинати уже й наземну операцію. Наразі на малійській території воює близько півтори тисячі солдатів Франції. Згодом їх кількість планують збільшити до 2,5 тисяч.

Операція наших військово-повітряних та сухопутних військ триває. Наразі на малійській території перебуває 1400 наших солдатів, - зазначив глава Міноборони Франції Жан-Ів Ле Дріан.

Наприкінці тижня на допомогу французам прибули перші військові з контингенту Економічного співтовариства країн Західної Африки.

Країни ж ЄС погодилися скерувати в гарячку точку військових інструкторів, які навчатимуть малійських солдатів. Тим часом Німеччина відправила в Африку два транспортні літаки. Логістичну підтримку операції надає Великобританія, а США допомагають розвідувальними даними.

Скільки триватиме операція французьких військ у Малі - точно невідомо, проте глава Міністерства закордонних справ Франції пообіцяв довго не засиджуватися в африканській країні.

Що стосується прямого втручання Франції у конфлікт, то це справа декількох тижнів. Пізніше ми зможемо надавати підтримку, але не маємо намірів залишатися в Малі назавжди, - повідомив глава МЗС Франції Лоран Фабіус.

Однак, кажуть фахівці, Париж має багато економічних інтересів у Малі. Колишня французька колонія нині займає третє місце в Африці за видобутком золота, який повністю контролюють західні компанії.

Очевидно, що Європі загрожує експорт тероризму з Африки. Втім, не варто забувати, що європейські країни хвилюються і за свої економічні інтереси. Адже цей регіон багатий на нафту, уран, золото, фосфор, - вважає аналітик Стівен Блокменс.

Африканська кампанія в разі невдачі може не тільки обвалити рейтинги президента Франції Франсуа Оллнанда, а й поставити під загрозу безпеку пересічних французів. Адже ісламісти уже пообіцяли помститися Парижу за втручання у конфлікт, завдавши терорристичних атак на території країни.