Підсумок тижня: Опозиція далі обіцяє об’єднатись

1 квітня 2012, 21:23
Читать новость на русском

Угоду про спільні дії об'єднаної опозиції підписали на очах у понад 10 тисяч прихильників.

«Понад 2 місяці тому на Софійській площі тисячі людей повірили у чергове об’єднання опозиції. Та остаточних домовленостей щодо анонсованого формування єдиного списку кандидатів у народні депутати досі немає, навпаки — опозиційних так званих “колон” на виборах восени прогнозується навіть не дві і не три», — розповів журналіст Ярослав Кречко.

На тижні у Києві відбувся одинадцятий з’їзд партії "Батьківщина" і перший без Юлії Тимошенко. Від "біло-сердечних" з соратниками по Комітету опору диктатурі чекали конкретних рішень щодо єдності опозиції на парламентських виборах. Натомість знову лунали гасла — про звільнення свого лідера і жертви, на які готові заради об’єднання.

«Втрати своїх посад, впливів, інтересів. Я питаю у Вас, мої друзі, ми готові до самопожертви?»
— перший заступник голови партії «Батьківщина» Олександр Турчинов


Фінішна пряма
Остаточно переконають начебто за три тижні. Арсеній Яценюк, якого вже називають "номером один" в об’єднаному списку КОДу, каже — вони вже на фініші.

«Щоби протягом наступних трьох тижнів ми поставили крапку і публічно оголосили про те, яким чином об’єднана опозиція буде перемагати на парламентській кампанії 2012 року».
— лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк

Деталей переговорів у "Фронті змін" не коментують. А головний месидж лідера партії та усіх, хто зібрався під прапором Тимошенко і "Батьківщини" — йти на вибори — хто не з КОДом, той з владою.

"Колони буде дві — колона влади і колона опозиції. Всі решта, хто хоче крокувати під прапорами опозиції в колоні влади — будь ласка", — сказав перший заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.


Стає менше
На момент створення, у серпні минулого року, у Комітеті опору диктатурі було більше 15 великих і дрібних політичних сил. Нині їх залишилось 11. Угоду про спільні дії 22 січня підписав також "УДАР" Віталія Кличка.

Однак членство у КОДі партія не хоче обговорювати. За партійним спискам "УДАР" піде самостійно. Водночас у "Свободі" кажуть, цього ще не вирішили.

«Ми вибираємо найпрагматичніший, найсприятливіший спосіб походу у владу, як по мажоритарній, так і по пропорційній системі».
— заступник голови ВО «Свобода» Андрій Мохник

"Немає на сьогодні необхідності навішувати ще раз якісь ярлики з приводу того, що якщо хтось не йде об’єднаною колоною, він працює на владу чи ні. Із приводу мажоритарних округів — в угоді чітко визначено, що в якості пріоритету є висунення єдиного кандидата по одному округу", — сказав заступник голови партії "УДАР" Віталій Ковальчук.

Запропонувати своїх кандидатів на вибори по "мажоритарці" члени КОДу та "УДАРу" повинні до 10 квітня. Процедура їх узгодження поки обговорюється. Партія Кличка і "Наша Україна" наполягають на обранні єдиного представника опозиції в кожному окрузі за допомогою попереднього голосування.


Несподівані стосунки
Вони не говорили про об’єднання, а об’єдналися. У "Громадянську позицію" влилась Українська партія. Політична сила Анатолія Гриценка вийшла з Комітету опору диктатурі і, схоже, не збирається повертатись в об’єднання навколо "Батьківщини" та "Фронту змін".

"Якщо хтось визначився, що на двох вони створили союз, і вже готові перемогти і зупинити бульдозер самостійно — я бажаю їм успіху. Ті, хто підписали спільну угоду 22 січня і після цього її не виконали на Житомирщині, Полтавщині, в Обухові, мають покаятися і визнати, що далі так не повинно бути", — сказав лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко.


Хід праворуч
"Громадянська позиція" не виключає узгодження з КОДом кандидатів у мажоритарних округах. Не буде цього робити так звана "Українська правиця", яку в квітні обіцяють створити Українська Народна Партія, КУН та "Собор".

"Об’єднуватися, щоб, перепрошую, "накостиляти" — це ми вже проходили. КОД виступає "проти", проти діючого режиму, із своєю альтернативою у вигляді набору не ідей, а людей. Ми виступаємо "за", за українську політику, яка максимально враховує національний інтерес", — заявив лідер УНП Юрій Костенко.

Активно сватають у це об’єднання і "Нашу Україну". Прихильником "правиці" начебто є голова партії Віктор Ющенко. Натомість керівник політради Валентин Наливайченко підтримує об’єднання з КОДом.

«“Наша Україна”, чітко говорю і зроблю, і роблю все залежне від мене, як голови політради, щоб залишалася і діяла в об’єднаній опозиції. Тобто в Комітеті опору диктатурі, безумовно. Ніякого клонування опозиції, ніяких 5 колон».
— голова політради «Нашої України» Валентин Наливайченко


Сумніви беруть
На думку політолога Віктора Чумака, погодити єдиних кандидатів по усіх округах навіть в межах Комітету опору диктатурі опозиції не вдасться. Натомість єдиний партійний список "Батьківщини" та "Фронту змін" реальний, бо математично прорахований.

"Це просто такий технологічний хід, який необхідний для вирішення, знаєте, виборчо-арифметичних питань, коли 1+1 може дати не 2, а 2,5. На певний час об’єднання "проти" спрацює, але коли постане питання, що робити дальше, оце об’єднання "проти" — воно не спрацює", — вражає директор Інституту публічної політики Віктор Чумак.

Єдність під вибори "Батьківщини", "Фронту змін" і партій, які підписали угоду 22 січня, не означає одну опозиційну колону восени.

Окрім "УДАРу" та "Свободи", очевидно, що самостійно на вибори підуть "Громадянська позиція", майбутня "Українська правиця" і активно рекламована "Україна-Вперед" Наталії Королевської.

Разом з КОДом — це вже щонайменше 6 опозиційних колон.