Підсумок тижня: Пукача засудили довічно за вбивство Гонгадзе
Через 13 років після смерті Георгія Гонгадзе суд врешті оголосив вирок убивці журналіста.
Олексія Пукача - колишнього керівника департаменту зовнішнього спостереження МВС - засудили до довічного ув'язнення.
Усі 13 років поки тривало розслідування, прізвища Леоніда Кучми та Володимира Литвина спливали у цій справі. Але в підсумку про них - жодної згадки.
Протягом усього розслідування справу кваліфікували як "замовне вбивство". Але під час передачі до суду, у 2010-му, генпрокуратура зняла цей пункт звинувачення.
"Він неодноразово посилався на ці прізвища, він повідомляв про обставини спілкування з цими особами під час чи після скоєння злочинів, але він жодного разу не посилався на цих осіб як на осіб, які були причетні саме до вбивства, то чому вони мають бути у вироку?", - каже прокурор Володимир Шилов.
У вироку суду - лише прізвище тодішнього керівника МВС Юрія Кравченка. Він, за офіційною версією, у 2005-му році покінчив життя самогубством, двічі вистреливши собі в голову.
За словами Пукача, саме він наказав убити Гонгадзе.
Суд не погодився їх навіть викликати. Ми не знаємо, чи вони прийшли б, чи не прийшли. Але суд навіть не допустив, щоб ці особи отримали повістки в якості свідків. Повнота поведення досудового розслідування може викликати сумнів, - розповів юрист Любомир Дроздовський.
Володимир Литвин останні слова Пукача в суді не коментує. Адвокат Леоніда Кучми натомість переконаний, що жодних правових наслідків заява не має.
Будь-яких правових притензій до Леоніда Даниловича Кучми бути не може. Він абсолютно непричетний до трагічних подій з Георгієм Гонгадзе", - каже адвокат Кучми Віктор Петруненко.
Нині єдиним доказом замовності злочину могли б бути плівки Мельниченка - аудіозаписи з кабінету Леоніда Кучми.
Та за 3 місяці до оголошення вироку Конституційний суд постановив: доказами їх вважати не можна.
Це рішення є досить суперечливим. Воно говорить про те, що будь-яка інформація, зібрана не працівниками міліції, не може бути покладена в основу обвинувачення. Але рішення Конституційного суду саме по собі є абсурдним, - вважає юрист Любомир Дроздовський.
Політологи переконані, що справа Гонгадзе так і залишилась незакритою. Утім, аби поставити в ній крапку, треба змінити політичну ситуацію в країні.
Поки вирок набуде законної сили, Пукач перебуватиме у слідчому ізоляторі. Його захист тим часом планує готувати апеляцію.
Оскаржуватимуть рішення й адвокати потерпілої сторони. Та на відміну від захисту Пукача, вони прагнуть, аби вбивство таки кваліфікували як замовне.