Підсумок тижня: У Норвегії розпочався суд над Андерсом Брейвіком
Цього тижня у Норвегії розпочався суд над Андерсом Брейвіком, який торік влітку влаштував вибух у центрі Осло та стрілянину на острові Утойя. Жертвами подвійного теракту стали 77 осіб. Суд уже називають процесом століття у Норвегії.
Судові слухання навіть транслювали по національному телебаченню. Першими своїми словами на суді Андерс Брейвік шокував не менше, аніж своїми діями. Терорист заявив, що не визнає себе винним. Ба більше, Брейвік додав - вбивство десятків людей він вважає самообороною!
Початок слухань ознаменувався скандалом – Брейвік привітав присутніх нацистським салютом та заявив про некомпетентність суддів.
“Я не визнаю норвезький суд. Ви отримали право судити від політиків, які підтримують мультикультуралізм”, - сказав Брейвік.
На другий день слухань Брейвіку дозволили виступити з промовою. Терорист похвалився масштабами своїх злочинів і додав, що якби випала така можливість він би повторив їх знову. Брейвік також заявив, що масовим вбивством він намагався захистити Норвегію і Європу від ісламізації та мультикультуралізму. Втім, своїми одкровеннями присутніх у залі суду Брейвік не розчулив.
"Важливо підкреслити, що ми не розглядаємо Брейвіка як сподвижника політичних ідей. Він є вбивцею і постав перед судом, тому що вбив 77 осіб і намагався вбити ще більше",- каже Тронд Генрі Блаттманна (батько хлопця, який загинув на Утойї).
За словами Брейвіка, в його справі може бути два логічних вироки – або звільнення або смертна кара. 21 рік за ґратами, а це найсуворіше покарання, яке загрожує терористу, Брейвік називає смішним. Норвежець каже, що не проти страти. Адже таким чином для багатьох він би став мучеником.
Розповів Брейвік і як саме він готувався до свої злочинів. Ключовими у його підготовці стали комп’ютерні ігри. Впродовж року він вправлявся у стрілялках та онлайн-стратегіях до 16 годин на добу. А ще записався у стрілецький клуб і відвідав там близько півсотні занять.
Найголовніше питання, яке має з’ясувати суд, чи немає в обвинуваченого психічних відхилень і чи можна його запроторити у в’язницю.
Якщо суд визнає Брейвіка неосудним, йому буде призначено психіатричне лікування. В іншому випадку його чекає тюремне ув'язнення терміном 21 рік. Судові слухання у справі Андерса Брейвіка триватимуть близько трьох місяців. Як очікується, вирок винесуть у червні.