Підсумок тижня: Янукович підписав закон про референдум
Народ вирішує все. Відповідно до нового закону, на референдумі тепер можна ухвалювати найважливіші рішення. Але визначатиме, за що ж саме проголосував народ, влада.
Закон "Про всенародний референдум" прийняли
Президент Віктор Янукович цього тижня підписав Закон "Про всенародний референдум", який, з порушенням регламенту, більшість ухвалила одразу після виборів.
Тепер всенародним голосуванням можна вносити зміни до Конституції, змінювати територію України, скасовувати чинні закони. І все це - без участі Верховної Ради. Рішення референдуму мають бути обов'язковими до виконання.
Якщо ми подивимоя на процедуру, яку передбачає цей закон, то стає зрозуміло, що ніхто, крім влади, організовувати такий референдум за народною ініціативою практично не зможе. Фактично, це є інструмент в руках влади - напевне для одноразового застосування, спрямованого на зміну Конституції України,
- вважає директор Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
Згідно з новим законом, саме місцева влада - ради чи адміністрації, а не партії та громадськість - збиратиме комісії з проведеня референдуму.
Засідання цих комісій можуть відбуватись без кворуму.
Мінімально необхідної явки на референдумі не передбачено.
Влада про питання для референдуму ще не знає, опозиція - вже застерігає перед непоправним
Тим часом у Партії регіонів стверджують, що поки що не знають, які питання будуть виносити на всенародне обговорення.
В опозиції ж стверджують, що закон потрібен для того, щоб перенести наступні вибори Президента в парламент. А також - аби приєднати Україну до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану.
Цей закон спрямований на те, щоб через рішення референдуму приєднати Україну до Митного союзу. Начебто це одне з політичних зобов'язань сьогоднішнього Президента і влади. Якщо опозиція прийде до влади, а приєднання до МС буде через референдум, то неможливо буде скасувати цю угоду",
- заявив народний депутат від ОО "Батьківщина" Арсеній Яценюк.
Дуже активно цю ідею просуває колишній голова адміністрації президента Кучми, а зараз ініціатор всеукраїнскього руху "Український вибір" Віктор Медведчук. Протягом майже року він проводить відповідну агітаційну кампінію.
Свою причетність до ухваленого закону Віктор Медведчук заперечує, але обіцяє скористатись ним і таки винести на референдум питання Митного союзу.
Навіть необхідні 3 мільйони підписів збирати не варто, мовляв, 6 років тому Соціал-демократична партія України (об'єднана) вже їх зібрала. Щоправда, йшлося тоді про членство у Єдиному економічному просторі, але це не принципово, - впевнений Медведчук.
Підписи зібрані - 4,5 мільйона, і це визнано ЦВК, і ці документи знаходяться в Адміністрації Президента, і не треба знову повторювати це коло, тому що питання стояло: "Чи згодні Ви з участю України в Єдиному Економіческром просторі?". ЄЕП - це те ж саме, елементом цього є Митний Союз,
- зазначив очільник руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
Нагадаємо, вступ до Митного союзу суперечить Конституції України, яка забороняє членство в об'єднаннях із наднаціональним регулятором - про це заявляв і Президент, і урядовці.
Леонід Кравчук теж має сумніви
Тепер у влади з'явилась можливість прибрати конституційні бар'єри за допомогою референдуму.
Ми, прийнявши цей закон, можемо відкрити ящик Пандори. Тобто можуть піти питання, чи повинна Україна вступати в НАТО, - таке теж може бути. Чи про двомовність, тримовність. Що робити? Боятись власного народу і не приймати закон? Думаю, це не позиція. Інші справа, чи закон кореспондується з Конститтуцією. Думаю, тут є проблема, – заявив перший Президент України, голова Конституційної Асамблеї Леонід Кравчук.
Опозиція вже заявила, що проситиме Конституційний суд надати висновок, чи відповідають положення нового закону про референдум Конституції України.
Нагадаємо, починаючи з 2010 року всі рішення влади, які опозиція намагалася оскаржити в Конституційному суді, суд визнавав конституційними.