Польща розсекретила документ щодо Росії в межах розслідування катастрофи під Смоленськом
Візит екс-прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска 7 квітня 2010 року до Смоленська та катастрофа президентського літака 10 квітня створили "простір доброзичливості" у польсько-російських відносинах.
Про це мовиться у розсекреченому документі МЗС Польщі, підготовленому Східним департаментом відомства 12 квітня 2010 року, повідомляє "Укрінформ".
"Зустріч прем'єрів Польщі і Росії 7 квітня у Катині, а також трагічна загибель польської делегації в авіакатастрофі у Смоленську 10 квітня створили особливий клімат у двосторонніх відносинах, який значно розширює простір до діалогу, співпраці і примирення", – мовиться у витязі з документа МЗС Польщі.
Читайте також: Нові подробиці у розслідуванні катастрофи під Смоленськом: на борту міг статись вибух
У розсекреченому листі пропонується низка дій, які повинна була б виконати Польща. Зокрема, мовилося про полюбовне вирішення питання щодо позовів громадян Польщі проти Росії в Європейському суді з прав людини щодо польських жертв Катині за умови розсекречення Москвою матеріалів тієї справи.
Окрім того, в МЗС Польщі пропонувалося у 90-ту річницю польсько-більшовицької війни 1920 року згадати про трагічну долю червоноармійців у польському полоні. У зовнішньополітичному відомстві також пропонували реалізувати декілька спільних з Росією ініціатив на рівні ООН.
Чинний глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський прокоментував розсекречені матеріали та заявив, що за цю справу повинна взятися прокуратура.
Якщо нас попросять про експертизу, то ми зможемо оцінити, чи це була покірливість, чи підпорядкованість. Натомість я хотів би, щоб цією справою зайнявся суд і прокуратура,
– наголосив Ващиковський.
Окрім того, політики правлячої партії "Право і Справедливість" назвали документ "скандальним". На думку політиків, документ свідчить про те, що в попередньому уряді "Громадянської платформи" були люди, "які думали по-російськи, а не по-польськи".
До слова, Польща хоче подати скаргу на Росію до Міжнародного суду ООН через слідство у справі Смоленської катастрофи.