У Польщі дефіцит чоловічої робочої сили: кого найбільше потребує ринок праці
Джерело:
Tvojarabota.plЗ початку війни Росії проти України до сусідньої Польщі прибули мільйони біженців – в основному жінки та діти. Уряд країни активно підтримує людей, які в пошуках мирного життя були змушені залишити Україну.
Впродовж останніх років влада Польщі підтримувала політику об’єднання двох суспільств, а зараз країна створює безпечні умови для українських біженців, пропонує їм житло, харчування, соціальну та медичну допомогу. Діти та студенти мають змогу продовжити навчання у Польщі, а дорослим надається можливість легально працевлаштуватись.
Допомога не лише під час війни
Сусідня Польща підтримує Україну та наших громадян не лише зараз, під час війни. Дружня взаємодія відбувається постійно – через створення Ради молодіжних обмінів, фінансування стипендіальних програм, запровадження безвізового режиму та відкриття ринку праці для українців. Саме всі ці процеси, що відбуваються роками, стали причиною встановлення прямих контактів між поляками та українцями безпрецедентного масштабу.
Впродовж багатьох років Польща була і залишається однією з найпопулярніших країн серед українців, які шукають роботу за кордоном. І зараз, попри війну в Україні, наші громадяни успішно працевлаштовуються. Станом на кінець травня понад 1 мільйон українців вже отримали польський номер pesel, а з цієї цифри офіційно працевлаштувалися 180 тисяч українців.
Звісно, ринок праці зазнав змін, адже Польща зараз відчуває дефіцит чоловічої робочої сили. Водночас польські підприємства намагаються підлаштуватись так, аби була змога працювати й жінкам.
До слова, деякі підприємства у Польщі починають пропонувати "чоловічу" роботу українським жінкам, а чимало вакансій є саме в логістичній галузі, зокрема комплектувальниць товарів на складах. Також українкам пропонують роботу на виробництві, прибиранні або збиранні ягід.
У деяких галузях чоловіків не замінити
Проте сьогодні ситуація на ринку праці з роботою для чоловіків все ж залишається складною. Якщо поглянути на вакансії на різних порталах з пошуку праці, то бачимо, що близько 70-80% пропозицій створені саме для чоловіків, і переважно компанії шукають спеціалістів. Так, роботодавці скаржаться на брак, наприклад, водіїв автобуса, операторів машин з ЧПК та операторів навантажувача.
Через це працедавці зараз змушені активніше конкурувати між собою та пропонувати більш привабливу оплату праці. Адже чоловікам, які працюють у Польщі, легко змінити роботу та обрати ту компанію, де найбільш вигідні для них пропозиції та умови роботи.
Водночас українці віддають перевагу вже перевіреним компаніям з великим досвідом у сфері працевлаштування. Як повідомляє польська компанія з працевлаштування Tvojarabota.pl, у рейтингу найбільш необхідних та оплачуваних вакансій лідирують:
- оператори машин з ЧПК, з зарплатнею у межах 47 тисяч гривень (7 тис. злотих);
- водії автобусів на міських, міжміських та туристичних маршрутах із середньою зарплатнею у 41 тисячу гривень (6 тис. злотих);
- оператори навантажувача з оплатою в межах 30-32 тисячі гривень (4,5 тис. злотих).
До слова, останні можуть пройти навчальний курс та отримати сертифікат на водіння навантажувача – UDT, а такі курси часто організовують самі працедавці. Вони ж радять кандидатам не зациклюватися лише на своїй професії, а дивитися ширше, адже є багато суміжних спеціальностей, де можна себе знайти, або ж освоїти нову професію за більш-менш короткий проміжок часу.
За інформацією польської агенції з працевлаштування Tvojarabota.pl, багато компаній розглядають кандидатів навіть із мінімальним досвідом роботи або без нього, адже готові навчити всього найнеобхіднішому працівника з "нуля". Це дозволяє у перспективі освоїти наступні професії:
- маляр порошкового та мокрого фарбування;
- слюсар;
- оператор гальванічної лінії;
- електрик;
- водій-експедитор;
- оператор машин з ЧПК;
- робочий на виробництво автомобільних шиб та інші.
Саме на таких спеціалістів на польському ринку праці відстежується досить стабільний попит, тому знайти високооплачувану роботу для такого фахівця буде легко.