Про Антикорупційний суд і промову Президента, – інтерв’ю Олександра Лємєнова
Експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ Олександр Лємєнов у прямому ефірі 24 Каналу розповів про "підводні камені" у процесі створення Антикорупційного суду.
Підготовка до виборів
– Промова Президента нагадала, що вони готуються до нових президентських виборів. Він апелював до тих самих вимог, які сьогодні ставить громадянське суспільство до нього.
– Проте, досить дивно, що ми три роки прожили за цього президента і все це, про що він сьогодні так безапеляційно заявляв, не було зроблено. Таке складається враження, що реформи потрібні західним партнерам і суспільству.
Генпрокуратура і конкурс у Державне бюро розслідувань
Державне бюро розслідувань вже створюють 1,5 року. Наразі в конкурсній комісії з дев'яти осіб всі підконтрольні тій чи іншій політичній групі. Ні один член конкурсної комісії не є представником громадськості. Триває конкурс і політичні торги між двома політичними фракціями – це "Народний фронт" і БПП.
– Не можуть виторгувати цей дуже потужний орган. Бо насправді – це буде величезне бюро, яке буде перебирати на себе функції слідства від ГПУ. А ми розуміємо, на скільки заполітизована діяльність ГПУ протягом 25 років, як це може перенестися на новостворений орган. Сьогодні маємо
– Якщо взяти всю систему боротьби з корупцією, то у нас сьогоднгі мали б існувати три ключові органи: Національна поліція, Державне бюро розслідувань і Національне антикорупційне бюро. Прокуратура в свою чергу здійснює процесуальне керівництво. Фактично це не є безпосередньо антикорупційним органом в класичному понятті.
– Тому ми маємо сьогодні НАБУ, Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, яка допомагає НАБУ здійснювати слідчі дії, маємо Нацполіцію. І ось цей величезний кількісний прошарок на сьогодні провалений і вже 25 років ці функції виконує Генеральна прокуратура, яку очолює людина без вищої освіти і, яка робить елементарні помилки. Ми тому акцентуємо увагу на цих юридичних казусах.
Антикорупційний суд
– Для того, щоб якийсь суд виконував незаангажовано роботу по корупційних справах, потрібно створити Антикорупційний суд. Щоб справи не розвалювалися. Бо в судах, на приклад, згідно принципу територіальності, справи розглядаються в Солом'янському районному суді міста Києва.
Деякі справи більше року не розглядаються взагалі. Раз в три місяці призначаються деякі засідання по екремих справах. І тому ми не маємо жодного вироку. А провладні блогери закидають, що начебто НАБУ не працює. Але це слідчий орган. Він свою роботу майже ідеально виконує, передаючи справи разом з САП в суд. А в суді ніхто не слухає.
– Тому створюємо Антикорупційний суд. В Антикорупційних палатах будуть ті ж самі судді, без додаткового фільтру при відборі нових суддів. І ми отримаємо ту ж саму ситуацію, що сьогодні маємо у Солом'янському районному суді.