Про головні події останнього тижня літа

1 вересня 2017, 11:00
Читать новость на русском

На нас чекає гаряча політична осінь. Але, давайте, ще трохи дамо відпочити депутатам і згадаємо події останнього тижня серпня.

По-перше – це День незалежності. Говорити я буду не про парад, а офіційні документи. Традиційно, у такі свята як День незалежності чи День конституції президент роздає нагороди людям, які зробили значний внесок у розвиток країни. Голова держави також присвоює звання.
Цього року найбільше пощастило Павлу Демчині, першому заступнику голови Служби безпеки України. Петро Порошенко присвоїв йому звання генерал-лейтенанта. Це не те, що здивувало, а шокувало журналістів-розслідувачів та антикорупційних активістів.

Адже Демчина, безперечно, найскандальніший працівник СБУ. Якщо у парламенті – сірий кардинал №1 – це депутат БПП і друг президента Ігор Кононенко, то в СБУ сірий кардинал – це Демчина.

У березні журналісти показали його таємні статки, записані на цивільну дружину. Машини, величезний заміський маєток, увесь стандартний набір для бізнесмена, але не працівника СБУ. Та головна претензія до нього – це навіть не статки. З прізвищем Демчини пов’язують майже усі нещастя, які дістаються бізнесу від СБУ. Чи варто нагадувати, що спецслужба має займатися не тиском на бізнес, а захистом державної безпеки? Як бачимо, незважаючи на претензії з боку бізнесу до CБУ і Демчини, в очах керівництва країни, він – безцінний кадр. І за це йому почесне звання.

Читайте також: Як екс-регіонал втричі збільшив свої статки за час депутатства

На жаль, не вперше, президент відзначає людей з одіозною репутацією. Раніше нагороди від нього отримували депутат Олександр Герега, який у парламенті 7 скликання входив до складу фракції Партії регіонів і інший колишній регіонал Владислав Атрошенко, нині – мер Чернігова. Обидва голосували за диктаторські закони у січні 2014 року. Хоча Атрошенко пізніше відкликав свій підпис. В українській політичній практиці, можна не тільки про все забути, ще й отримати нагороду.

Інша подія кінця серпня, на яку варто звернути увагу – це побиття депутата харківської облради Дмитра Булаха, члена Харківського антикорупційного центру. Нападники побили Дмитра демонстративно, посеред білого дня. Це ще один приклад того, як на людей, які боряться з корупцією в Україні чиниться фізичний чи психологічний тиск. І чомусь їм не вручають державні нагороди, а нападники на них залишаються безкарними.

Читайте також: Хто допомагає депутатам зберегти їхню недоторканність

У кінці серпня також сталася детективна історія на території Білорусі. Там безвісти зник 19-річний Павло Гриб, син українського військового. Він поїхав на зустріч із дівчиною, з якою спілкувався у соцмережах. Батько впевнений, що сина за межі країни виманила російська Федеральна служба безпеки і що скоріш за все, він вже знаходиться на території Росії.

Раджу військовим і їхнім родинам, все ж таки утриматися від поїздок до Білорусі. Скільки б не обіймалися у Києві і в Мінську Петро Порошенко і Олександр Лукашенко, демонструючи свою дружбу, це не гарантуватиме вам особистої безпеки. Білорусь здається спокійною і затишною країною, але тільки, коли не йдеться про їхні спецслужби і правоохоронні органи, які дуже тісно пов’язані із Росією. Тому краще не ризикувати.

Читайте також: Чому насправді відкрили кримінальну справу проти Шабуніна

Знаю, про що кажу, оскільки наприкінці березня, разом з іншими людьми мене затримали у Мінську. Міліцію, при цьому, не переконала моя офіційна акредитація від білоруського міністерства закордонних справ, яка дозволяла працювати журналістом на території Білорусі. На щастя посольству України вдалося швидко вирішити проблему, мене відпустили, але спогади про білоруську міліцію і працівників КДБ залишились незабутніми.

Зараз же дуже важливо з’ясувати, де все ж таки знаходиться Павло Гриб, коли його вивезли з Білорусі до Росії і чи сприяли його викраденню білоруські правоохоронні органи. У вересні на території Білорусі відбудуться масштабні військові навчання Захід 2017 за участі великої кількості російських збройних сил. У цей час, українським військовим і їхнім родинам, тим більше треба утриматись від поїздок у цю країну.

І перед тим, як закрити літню тему і перейти до нового політичного сезону, хочу розповісти про щось надихаюче. А саме про проект Go Global, який просуває вивчення англійської мови серед школярів. Цього літа 400 іноземних волонтерів безкоштовно викладали англійську у літніх таборах у різних регіонах країни. Іноземці доїхали навіть в невеличкі міста і села. Я щойно повернулася із Луганської області, селища Біловодськ, де англійську дітям викладав іспанець. І, мені здається, саме такі проекти поступово змінять нашу країну на краще.