Протести в Росії: Путін грає на випередження?

27 березня 2017, 19:01
Читать новость на русском

Антикорупційні мітинги в Росії проти прем’єра Дмитра Мєдведєва викликали чималий ажіотаж у світі. Після масових акцій на Болотній площі Москви в 2011 році вперше росіяни так активно вийшли на мітинги проти діючої влади. Хоча поки – лише проти Мєдведєва. Що спровокувало людей вийти на вулиці і які можливі наслідки для внутрішньої і зовнішньої політики РФ, – в матеріалі сайту "24".

За корупцію!

Антикорупційні мітинги ініціював російський опозиціонер Олексій Навальний. На початку березня він опублікував дослідження "Он вам не Димон" про добробут прем'єра Росії, Зокрема, Навальний розкрив корупційні махінації прем’єра. За його словами, Мєдведєв – творець і глава величезної, багаторівневої корупційної схеми.

Він володіє нерухомістю по всій країні, йому належать величезні ділянки землі в найелітніших районах, він розпоряджається яхтами, квартирами в старовинних особняках, агрокомплексу і виноробними підприємствами в Росії і за кордоном. Все це майно було придбано на хабарі олігархів і кредити держбанків,
– зазначив Навальний.


Головним корупціонером Росії "призначено" Мєдведєва

Публікацію переглянуло понад 10 мільйонів інтернет-користувачів. В результаті, 26 березня по всій Росії пройшли мітинги проти корупції під гаслом #ДимонОтветит. Російська влада на такі масові виступи відреагувала в жорсткий спосіб, який властивий всім диктаторським режимам. Протестувальників затримали – загалом понад 1000 чоловік, включаючи і самого Олексія Навального.

Постановочні мітинги, щоб випустити пар

Дехто поспішив порівняти протести в Росії з українським Майданом. Але спостерігачі одразу зауважили, що ці події порівнювати не можна. Як пише політичний експерт Тетяна Лупова, українці терпіли Януковича 4 роки, а росіяни Путіна – аж 17. І весь час його правління супроводжувався терактами, вбивствами журналістів, жорстокими розгонами акцій протесту, переслідуваннями опозиціонерів.

Але, що саме примітне – росіяни вийшли з протестами тільки проти Мєдведєва. І жодного слова про Путіна, начебто не він глава держави і не він призначав Мєдвєдєва.


Силовики в Росії вміють швидко "заспокоїти"

Як написав політтехнолог Тарас Березовець, це відпрацювання прямого замовлення однієї з веж Кремля, щоб відбілити "доброго царя" на тлі "злих бояр".

Дімон – головний злодій у Росії? Серйозно?! Втім, забите і недорозвинене російське громадянське суспільство готове проковтнути будь-яку дурість. А хлопець Навальний буде і далі справно відпрацьовувати свою роль "конструктивної опозиції,
– вважає Березовець.

На думку політичного експерта Сергія Постоловського, все це – постановочні мітинги, щоб випустити пар, оскільки соціально-економічна ситуація в Росії сьогодні дуже складна. В 2018 році в Росії мають відбутися президентські вибори, тож внутрішньокланова боротьба починається вже сьогодні.

"Для Росії це означає, що треба знайти якусь жертву. Такою жертвою призначений прем’єр Дмитро Мєдведєв. Але треба задатися питанням, чи головний корупціонер у Росії – прем’єр? Навряд чи всі проблеми росіян через нього. Крім того, на мітингу бачимо тільки Олексія Навального. Де Ілля Яшин та інші опозиціонери?" – говорить Постоловський.

Як зазначає експерт, Мєдведєв – це одна група впливу, інша – це міністр оборони Сергій Шойгу і глава президентської адміністрації Сергій Іванов.

Йде боротьба за майбутні посади. Адже Путін, звичайно, буде балотуватися, і зараз є питання, хто формуватиме його нову команду. Зокрема, хто стане головою адміністрації президента, прем’єр-міністром, міністром оборони чи головою ФСБ?
– зауважує експерт.

До речі, статки у міністра оборони Шойгу не менші, ніж у Мєдведєва. Але чомусь росіяни цього не помічають. Не кажучи вже про самого Путіна. Як зауважує директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, телеканал CNN продемонстрував сюжет, де один із бізнесменів, який вів свої справи в Росії, зазначає, що статки Путіна складають 200 мільярдів доларів. Це втричі більше, ніж у Білла Гейтса – найбагатшої за офіційною версією людини в світі.

Давидюк також зауважує, що розмови про відставку Мєдведєва йдуть близько півроку. Головне питання було, звільняти його до чи після виборів президента.

"Треба на когось списати весь негатив в країні. Чому росіяни живуть бідно? Бо прем’єр-міністр. Чого гроші вкрали? Бо прем’єр-міністр. Путін же в цей час займався великими справами міжнародного значення. Обирав зручного росіянам президента США. А Мєдведєву доручили займатися росіянами, і вийшло все погано", – говорить політолог.

Тому, вочевидь, Мєдведєва вирішили звільнити до виборів. Це розрядить обстановку в Росії, а також сприятиме мобілізації населення на виборах. Тому що, як зауважує Давидюк, в Москві поставили завдання – 85% явки, а якщо буде менше, то полетять голови.

Щоб не вийшло так: Путіна по соцопитуванням підтримують 80%, а на вибори прийшло 20%. Мітинги – один із додаткових факторів для мобілізації людей. Тому Мєдведєва вирішили раніше зняти, щоб уникнути певних негативних моментів на виборах. Ця відставка розв’яже руки Путіну, який скаже, що не знав, що все так погано,
– наголошує Микола Давидюк.

Вочевидь, знаменита фраза Мєдведєва: "Дєнєг нєт, но ви держитесь" зіграла з ним злий жарт. На нього спишуть всі помилки Кремля. В першу чергу – Путіна, через агресивну політику якого щодо України введені антиросійські санкції, що і стали, серед іншого, причиною економічної кризи.

Путін відволічеться/посилить тиск на Україну

Україну хвилює не стільки зріст протестних настроїв у Росії, як те, який вплив це матиме на зовнішню політику Москви. Одні експерти зазначають, що чим більше Росія буде зайнята своїми внутрішньополітичними питаннями, то менше часу залишиться для України. Що, зрозуміло, для нас добре. Інші переконані в протилежному – протести в Росії можуть спонукати Путіна до більш радикальних дій у відношенні України. Російський президент знову обіграє тему зовнішнього ворога, щоб таким чином знизити протестний градус. Крім того, це може сприяти і підвищенню його рейтингів.

Хоча, як вважає Сергій Постоловський, на плани Путіна щодо України внутрішньополітична ситуація в Росії ніяк не вплине.

Позиція Путіна залишиться незмінною. Він добиватиметься свого, незважаючи на внутрішні протести. Путін просуватиме свою лінію, як по Донбасу, так і по Криму,
– переконаний політолог.

При цьому, як наголошує Постоловський, набагато більше ризиків для України можуть мати акції протесту в Білорусі, які відбулися одночасно з російськими. За його словами, якщо Олександр Лукашенко не втримає ситуацію, то можливий ризик військового вторгнення Росії в Білорусь. За донбаським сценарієм.

"Як би дивно це не звучало, дії Лукашенка для України більш вигідні, ніж перемога білоруської опозиції. Початок війни в Білорусі впливає на зростання ризику вторгнення російських військ в Україну зі сторони білоруського кордону. І є сумніви, що Європа так стане виступати за Білорусь, як за Україну", – зауважує політолог.


Чого Україні чекати від Путіна і Лукашенка?

Як говорить Микола Давидюк, є думки щодо того, що за заворушеннями в Білорусі може стояти Кремль. Хоча, вважає експерт, швидше за все, протести в Білорусі не матимуть особливого значення для України. Це більше внутрішньополітичні питання Білорусі. Лукашенко просто продовжує узурпувати владу, показуючи, що тільки він може вирішити всі проблеми білорусів.

З іншого боку, протести в Росії і Білорусі показують, що в цих країнах йде зміна електоральних настроїв. Та це не значить, що протести якось відіб’ються на нинішній владі Москви і Мінська. Тому в Україні потрібно не радісно кричати, що в Росії і Білорусі ось-ось буде повалено диктаторські режими. Треба розуміти, що найближчим часом цього не станеться. Крім того, в Росії, як відомо, вся демократія закінчується біля українського кордону. Тому для України важливо продовжувати реформи, укріпляти армію і доказувати США і Європі, що ми, а не Росія, для них важливий геополітичний партнер. На Москву треба продовжувати тиск. Тому що стабільність у цьому регіоні залежить від того, чи Україна і наші стратегічні партнери зможемо стримати агресію Кремля.

Читайте також: Україна проти Росії: на що Київ може розраховувати в Гаазькому суді