Комплекс, що став легендою: як британсько-шведська розробка допомагає ЗСУ

22 листопада 2022, 12:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Ще до 24 лютого підрозділи ЗСУ почали освоювати зразки сучасних комплексів, які були передані Україні у рамках допомоги від західних партнерів. Сьогодні отримані навики неабияк покращують результати українських захисників.

Разом із мужнім брендом Козацька Рада 24 канал запустив спецпроєкт "Зброя перемоги", покликаний розповісти про техніку, яка посилює потужності ЗСУ. Сьогодні розглянемо особливості шведсько-британської розробки, яка стала справжньою легендою в Україні. 

До теми Велика Британія передала українцям автомобілі Husky: як вони допомагають ЗСУ

А щоб легендарних комплексів в арсеналі ЗСУ ставало більше, Козацька Рада пропонує долучитись до благодійної ініціативи "За перемогу задонать!".

З продажу кожної пляшки, маркованої спеціальним стікером, бренд перераховує 10 гривень до фонду "Повернись живим". Щоб долучитися до ініціативи, слід зареєструвати код з акцизної марки на сайті. Кожен донат конвертується у найнеобхідніше спорядження нашим захисникам, а ви отримаєте оригінальний тост для підйому бойового духу.

Щоб допомогти ЗСУ таким чином, потрібно лиш кілька секунд. Що цікаво, стільки ж часу затрачається на підготовку протитанкового ракетного комплексу NLAW до бою. Саме про цю потужну зброю, яка може пробивати до 500 міліметрів броні, розповідаємо далі.

NLAW: історія створення та способи використання

NLAW не дарма називають одними із найкращих протитанкових ракетних комплексів у своєму класі. Їхня потужність зумовлена, зокрема, кількістю корпорацій, які були залучені у процес розробки. Відомо, що в "нульових" над переносними ракетними комплексами працювали десятки компаній з Британії та Швеції.

Спільними зусиллями інженери мали створити інструмент для вуличних боїв, тобто зброю для роботи на ближніх дистанціях. А це – доволі складне завдання. Навіть зараз далеко не кожен вид протитанкових засобів дозволяє розпочати стрільбу із закритих та тісних приміщень, тому їх не використовують в селах чи містах, коли простір довкола обмежений.


Вести вогонь із NLAW можна практично із будь-якого місця / Фото Міністерство оборони Великої Британії

Однак вже у 2004 році, після презентації переносної керованої ракети малої дальності, NLAW запустили у серійне виробництво. Інженери добилися максимальної точності та швидкості – ПТРК зміг фіксувати та знищувати ціль лише за 3 секунди. 

Іншими перевагами стало те, що цифрові системи NLAW самостійно обраховують необхідні показники: дистанцію, траєкторію польоту, погодні умови. Все, що залишається оператору – зафіксувати ціль і натиснути на спусковий гачок. Після цього ракета вдарить прямо по цілі, знищивши її.

В залежності від об'єкта, який потрібно ліквідувати, оператор може обрати один із двох типів стрільби. Перший призначений для танків. У цьому випадку атака на важку броньовану техніку відбувається згори. Другий тип – пряме влучання. Такий метод використовують, коли потрібно знищити легку броньовану техніку, яка не оснащена потужним захистом.

При цьому вести вогонь можна практично із будь-якого місця. Для цього інженери передбачили спеціальну опцію.

Сама система пуску працює у два етапи. На першому, коли снаряд покидає пускову установку, вибивний заряд викидає ракету. Коли ж вона віддаляється на безпечну від стрілка відстань, вмикається шаровий твердопаливний двигун, який і направляє ракету вперед на шаленій швидкості.

Як ПТРК NLAW зіграв визначну роль у війні: дивіться відео 

Особливості роботи NLAW

Головна особливість NLAW – простота використання. Опанувати комплекс можна лише за кілька годин, при цьому він залишається одним із найпотужніших у своєму класі. Найкраще переваги цієї техніки демонструє її робота – випущена із NLAW ракета здатна пробивати броню танків до 500 міліметрів. Проти такого удару не встоїть жоден сучасний танк.

Погодні умови для цього комплексу теж не перешкода. Стріляти із NLAW можна навіть при обмеженій видимості, адже цілі допомагають фіксувати цифрові системи. Не є проблемою і температура – протитанковий засіб безвідмовно працює при мінус 38 за Цельсієм та навіть у 63-градусну спеку.

Завдяки оптичному наведенню з інерційною системою збити чи перехопити випущений снаряд вже неможливо. Це означає, що випущена ракета рухається до цілі не за допомогою лазерного наведення, а по заздалегідь розрахованій траєкторії й підривається на висоті 1 метра над баштою танка. Тож пережити таку зустріч зі снарядом не вдасться нікому.

Тактико-технічні характеристики та конструкція комплексу

Сам ПТРК NLAW важить небагато – лише 12,5 кілограма. Довжина компактного переносного комплексу – метр, що робить це озброєння зручним у використанні. Максимальна дальність стрільби досягає 800 метрів, а ракета розвиває швидкість до 200 метрів на секунду.


ПТРК NLAW важить лише 12,5 кілограмів / Фото Генштаб ЗСУ

Щоб працювати з NLAW було простіше та ефективніше, його можна обладнати додатковими інструментами. Наприклад, прикріпити приціли або тепловізор. У такому разі завдання можна виконувати не тільки за всіх погодних умов, а й в будь-який час доби. Це робить протитанковий комплекс дуже небезпечним суперником в боях на ближніх дистанціях.

Цікаво, що комплекс називають останнім рубежем протитанкової оборони. Це пов'язано із тим, що така зброя вступає в гру лише тоді, коли ворожа бронетехніка вже на порозі.

Роль NLAW у війні проти Росії

В Україні про NLAW заговорили ще на початку повномасштабного вторгнення Росії. Тоді комплекс відіграв важливу роль та суттєво примножив втрати загарбників. За приблизними підрахунками, у перші кілька тижнів війни саме за допомогою ПТРК вдалося знищити близько 300 російських танків.

Говорячи про NLAW, варто пам'ятати, що сучасна війна – це не лише артилерійські баталії чи обмін ракетами із РСЗВ, але й ближні бої. При цьому битви на ближніх дистанціях – один із найскладніших маневрів, який кардинально відрізняється від польових і окопних воєн.

В таких зіткненнях перемагає вже не кількість, а якість і підготовка особового складу. І, як відомо, майстерність ЗСУ перевершила усі очікування західних партнерів й сьогодні, зокрема, завдяки NLAW вони демонструють блискавичні результати в бою на ближніх дистанціях. 

Українці незламні та крок за кроком проганяють окупантів зі своєї землі! Поки весь світ захоплюється нами, Козацька Рада супроводжує до перемоги. Адже Козацька Рада – бренд з українським характером: нестримний, як зброя, мужній, як весь наш народ.