Ракетний удар США по Сирії: що гаряче обговорюють у світових ЗМІ
Провідні світові ЗМІ розмірковують, чому Дональд Трамп наважився завдати ракетний удар по Сирії після кількарічних зволікань попередньої адміністрації у Білому домі.
The Washington Post: як відреагують росіяни
Що зробить Володимир Путін у відповідь на ракетний удар США по Сирії?
Репортер The Washington Post Грег Джаффе вважає, що головним питанням наслідків американських ракетних ударів по Сирії є майбутня реакція Росії. У своєму матеріалі автор розповідає, що рішення Трампа відповісти на хімічну атаку було очевидним. Найважливіше зрозуміти – що буде далі.
Військові готували плани ударів по силах президента Башара Асада ще до 2013 року, коли сирійський диктатор убив понад тисячу людей, застосувавши хімічну зброю масового ураження.
Основне питання не змінилося – чи можна за допомогою військової сили позбавити сирійців можливості застосовувати хімічну зброю і що вони зроблять у відповідь, якщо так вчинити?
– вважає Філ Гордон (Phil Gordon), колишній високопоставлений чиновник адміністрації Обами.
Однак різниця між 2013 роком, коли президент Барак Обама в останній раз погрожував завдати по силах Асада авіаудари, і сьогоденням полягає в тому, що конфлікт став набагато кривавішім.
До того ж тепер Трампу і військовим доводиться враховувати присутність в Сирії російських військ і російських систем ППО, здатних збивати американські літаки. Зараз російські сили перемішані з сирійськими, і будь-який удар по сирійському військовому об'єкту може привести до втрат серед російських військових.
Сирійці і росіяни можуть бути небезпечні, Американські літаки та літаки коаліції в останні два роки літали навколо їх систем ППО і крізь зону їх дії. Після удару по режиму у них з'являться всі підстави збивати літаки коаліції,
– зауважує колишній чиновник міністерства оборони в адміністрації Обами Ендрю Ексам (Andrew Exum).
Автор статті стверджує, що Трамп міг би дещо зменшити ризики, запевнивши росіян, що мета цих ударів полягає тільки в тому, щоб покарати Асада за застосування хімічної зброї і що вони не спрямовані на зміну балансу сил у громадянській війні.
Крім того, Джаффе наводить думки аналітиків, які запевняють, що ракетні удари могли б стати для США додатковим важелем, щоб домогтися компромісу з росіянами та покласти край громадянській війні.
The New York Times: випробування Трампа ще попереду
Газета The New York Times після потужної критики Дональда Трампа під час президентської компанії вважає ракетні удари по Сирії позитивним рішенням Трампа, бо саме такої реакції від Сполучених Штатів чекало міжнародне співтовариство.
Водночас журналіст видання запевняє, що завдавши ракетний удар, адміністрація Дональда Трампа стала на шлях справжніх випробувань.
За його словами, адміністрації Обами не вдалося обмежити польоти сирійської авіації, а також пояснити Ассаду про неприйнятність використання хімічної зброї. Обама не зміг реалізувати реальне припинення вогню у Сирії, перевести розмову від гармат до політичного діалогу. Просування у питанні передачі влади, про яку було домовлено залишилося на папері.
Оглядач NYT вважає, що після застосування ракет адміністрація Трампа повинна попередити усі негативні наслідки після і навіть спробувати створити компанію проти "Ісламської держави".
Такі речі видання називає "елементами розумної дипломатії", яких поки що бракує Трампу та його команді.
Die Welt: поворот на 180 градусів
Німецьке видання Die Welt пише, що американський президент Дональд Трамп розвернув політику США у протилежну сторону від тої, яку проводив його попередник Барак Обама та якої дотримувався сам Трамп на початку свого президентства.
Трамп геть змінив тактику, адже ще нещодавно глава Білого Дому сповідував політику "Америка передусім". Однак тепер Трамп робить те, за що раніше критикував своїх попередників – зокрема, за звичку брати на себе роль світового поліцейського.
Видання наголошує, що кілька днів тому можновладці США в ООН заявляли, що Білий дім не збирається усувати президента Сирії від влади. Йшлося, що Вашингтон сподівається мирним шляхом, через Женевські домовленості, позбавити сирійського диктатора його повноважень.
Німецьке видання схиляється до того, що наразі ракетний удар буде одиничним і Трамп не наважиться перейти до регулярних обстрілів чи початку повноцінної сирійської компанії.
Independent: Трамп змінив думку щодо Асада після застосування хімзброї
Відео хімічної атаки шокувало Дональда Трампа
Британське видання Independent пише, що відео газової атаки в сирійському Хан Шейхуні підштовхнуло американську адміністрацію до рішучих дій.
На думку британських оглядачів, жахливі кадри наслідків застосування хімічної зброї, де рятувальники надають допомогу дітям, які відчули на собі вплив нервово-паралітичного газу, вплинули на Трампа.
Видання звернуло увагу, що Трамп доволі довго тримав мовчання щодо сирійського питання. Крім, звісно, критики адміністрації Барака Обами, називаючи стан справ не інакше, як "успадкованим безладом".
Handelsblatt: ракетний удар по Сирії у Китаю на очах
Трамп віддав наказ нанести ракетний удар по Сирії під час візиту Сі Цзіньпіна до США
Оглядач ще одного німецького видання Handelsblatt Аксель Постінетт пропонує своїм читачам подивитися на американський ракетний обстріл Сирії під кутом зустрічі Дональда Трампа та китайського лідера Сі Цзіньпіна.
У статті Постінетт наголошує, що ракетний удар по Сирії відбувся під час складного візиту вищої китайської делегації до США. Спочатку були стейк і картопляне пюре, а потім крилаті ракети по Сирії. Перша зустріч американського президента Дональда Трампа і голови КНР Сі Цзіньпіна пройшла у своєрідній обстановці – між гумором і жахом. І все ж в ході передвиборної гонки він вже показав, як слід поводитися з китайськими економічними делегаціями.
О 22 годині за місцевим часом у Флориді, на гольф-курорті "Мар-а-Лаго", Трамп перервав робочу вечерю, щоб повідомити, що США випустили 59 крилатих ракет по військових цілях у Сирії – така собі американська акція відплати у відповідь на хімічну атаку.
Для Сі Цзіньпіна це, безумовно, не найприємніша ситуація. Не тільки тому, що він в одну мить перетворився з головної дійової особи на другорядного персонажа.
Предметом розмов двох лідерів мав стати тліючий конфлікт в Північній Кореї. Північнокорейський диктатор знаходиться під захисним щитом Китаю на шляху до ядерної держави, і Трамп натякнув на це: "Якщо Китай не вирішить проблему (Північної Кореї – "24"), це зробимо ми".
Однак китайці хочуть, щоби їх сприймали як рівноправних партнерів, коли по китайському телебаченню показуватимуть кадри його зустрічі з Трампом. Але на військовий удар в Сирії Сі Цзіньпін не розраховував.
Далі аналітик завершує тим, що на Дональда Трампа та весь світ чекає два важких дні у перемовинах з Китаєм. Американський лідер повинен встояти проти спокуси стати новим військовим героєм і дати відчути Сі Цзіньпіну, хто справжній володар світу. Водночас йому слід дати відчути китайському лідеру, що він разом з ним хоче вирішувати економічні та політичні проблеми світу. Так Сі Цзіньпін може відправитися додому, не втративши обличчя.
Читайте також: Як Трамп зробив з Путіна "слабака": думка експерта