"Рашагейт" у США: хто сяде, а хто піде з посади
Колишній радник Дональда Трампа з питань національної безпеки Майкл Флінн визнав себе винним в таємних контактах з російським послом Сергієм Кисляком. Зрозуміло, що на угоду зі слідством він пішов, аби уникнути покарання по важчих звинуваченнях. Виникає питання: як довго ще Трамп зможе стверджувати, що він "нічого не знав"?
На партійному з‘їзді республіканців, на якому було номіновано Дональда Трампа в якості кандидата в президенти, Майкл Флінн завзято диригував хором супротивників Гілларі Клінтон, що викрикував: "До в‘язниці її!". Нині в‘язниця "світить" вже самому Фліннові – колишній радник Трампа став найвищим (на даний момент) посадовцем з оточення президента, проти якого спецпрокурор Роберт Мюллер висунув офіційне звинувачення.
Минулого тижня Флінн доправив до суду так званого Plea Bargain – тобто, зізнання в скоєному злочині, яке має полегшити йому покарання. В цьому документі він окремо зазначив, що відтепер співпрацює зі слідством у так званому "рашагейті" – розслідування з приводу контактів команди Трампа та його самого з Кремлем.
Згідно з поясненням, яке надало ФБР вашингтонському суду, звинувачений "надавав слідству неправдиві, вигадані та оманливі свідчення й пояснення" щодо своїх стосунків з колишнім російським послом в США Сергієм Кисляком. Відповідні контакти Флінна з росіянами відбувалися наприкінці 2016 року – тобто, під час перехідної фази між перемогою Трампа на виборах та офіційного вступу його до посади президента США (січень-2017). Тодішній президент Барак Обама ухвалив цілу низку рестриктивних заходів проти Росії – як відповідь на російські маніпуляції американськими виборами. Обама вислав з Америки російських дипломатів, зачинив одне з консульств РФ та наклав санкції на російські спецслужби.
Читайте також: Трамп вперше прокоментував зізнання Флінна про брехливі свідчення
Як стверджує ФБР, того ж дня Флінн вийшов на контакт з Кисляком та попрохав російського посла, аби Москва "не погіршувала ситуацію, поки Обама ще є президентом". За кілька днів потому російський посол вже сам зв‘язався з Флінном та повідомив йому, що російське керівництво погодилось виконати це прохання. Вже це одне, за американськими законами, є злочином, бо закон передбачає, що зовнішньополітичною діяльністю мають займатися виключно відповідні посадові особи й ніхто інший – а ні Флінн, ні Трамп тоді такими посадовцями ще не були. Але більш за те – Флінн знову зв‘язався з Кисляком та знову попрохав, аби Москва затягнула вотум в Раді безпеки ООН. Про обидві ці розмови він не сповістив ніякі офіційні установи та не зізнався в тому, що він їх вів, на допиті. Натомість він брехав про свої контакти з Кремлем. За даними слідства, екс-радник нинішнього президента кілька разів мав контакти з російськими посадовцями на завдання кількох значних членів передвиборчого штабу Трампа.
Майкл Флінн / Фото NBC
"Працюю в центрі"
Всі ці викриття є вкрай важливими з кількох точок зору. По-перше, вони спрямовані проти деяких дуже важливих колишніх високопосадовців з оточення Дональда Трампа. По-друге, мова йде про посадовий злочин, тому що Флінн брехав слідчим у той час, коли Трамп був уже президентом, а сам Флінн – його офіційним радником з питань національної безпеки.
Це дуже відрізняється від справи того ж Пола Манафорта, який пішов з посади керівника трампового передвиборчого штабу ще під час марафона, або того ж зовнішньополітичного радника Трампа Джорджа Пападопулоса, якого Трамп міг легко звільнити через те, що той був не надто важливим членом команди. Флінн сидів у самому центрі діючої виконавчої влади, в Білому домі, й проводив з Трампом багато годин щодня. Тобто, для президента стає все важче та й важче стверджувати, що сам він про контактакти свого підлеглого з Росією нічого не знав.
Офіційний прокурор Брендон Ван Грак заявив під час судового засідання, що "вельми важливий член перехідної команди Трампа" дав Фліннові завдання вийти на контакт з російським послом. В іншому випадку Флінн зателефонував у присутності президента в його флоридській резиденції в Мар-а-Лаго ще одному з найвпливовіших членів трампової команди, аби поговорити з ним про резолюцію ООН, про яку він спілкувався з Кисляком. Тобто, слідство все ближче та ближче присувається саме до Трампа особисто.
Читайте також: Настав час для жорсткої розмови з Росією, – радник Трампа
Звинувачення також демонструють, що команда Трампа порушила американські закони та просувала "власну" зовнішню політику тоді, коли не мала на це права – президентом був ще Барак Обама. Контакти Флінна з Кисляком, таким чином, були сигналом Москві: політика США щодо Росії з початком президентства Трампа поліпшиться.
Дональд Трамп / Фото NBC
"Скажи мені все!"
Втім, ще важливішою може виявитися інформація, якої нема в сухому повідомленні ФБР до суду. Наразі офіційні звинувачення залишаються значно легшими, ніж ті справи, в яких підозрює Флінна Роберт Мюллер. Деякі експерти вбачають в цьому доказ, що екс-радник Трампа уклав "велику угоду" зі слідством, аби "здати" інших членів президентської команди заради врятування власної шкіри.
Наприклад, юристи вказують на те, що ФБР йде на подібні угоди лише тоді, коли свідок може надати слідству матеріали про персони, які стоять вище за нього в ієрархії або є принаймні такими ж впливовими, як він сам. Флінн, як радник Трампа, стояв дуже високо. Отже, можливо, що Мюллер очікує від нього "компромат", наприклад, про віце-президента Майка Пенса або про самого президента Трампа – або про радників та членів сім‘ї Трампа.
В цю картину пасує й те, що адвокати Флінна більш, ніж тиждень тому припинили співробітництво з адвокатами Трампа – можливо, аби уникнути конфлікту інтересів. Це звичайна практика в тому випадку, якщо їх підопічний пішов на угоду зі слідством. Адвокат Трампа Тай Кобб зробив спробу, одразу після найгучніших викриттів, якомога далі відсунути президента від Флінна. В офіційній заяві він зазначив, що Флінн є "колишнім офіційним представником уряду Обами", а в адміністрації Трампа працював лише 25 днів. Брехня, через яку Флінн має відповідати перед судом, була, мовляв, також причиною його звільнення з посади.
Насправді ж, хронологія подій кидає тінь саме на Трампа. 24 січня 2017 року Флінн збрехав слідчим ФБР про свої контакти з Москвою. 26 січня тодішня міністерка юстиції США Саллі Йєйтс застерегла Білий дім, що Флінн збрехав і через те відкрився для тиску з російського боку. Проте, наступного дня Трамп не звільнив Флінна, а вимагав натомість в тодішнього шефа ФБР Джеймса Комі, аби той засвідчив йому свою вірність. Комі не засвідчив – і Трамп звільнив з посади... Ні, знову не Флінна, а Саллі Йєйтс. Нібито зовсім з інших підстав. І лише, коли брехня Флінна стала відомою всім, президент вже не мав іншого вибору, як тільки звільнити його – це сталося 13 лютого. Наступного ж дня він попросив Комі зупинити слідство проти вже звільненого Флінна. Отримавши цілком законну відмову, Трамп 9 травня звільнив з посади тепер вже Джеймса Комі...
Така хронолонія приводить логічним чином до питань: що ж такого знає Флінн про контакти Трампа з Росією? Що це таке, що змушує Трампа так нервувати, що він спочатку не хоче звільняти Флінна, а потім намагається його захистити від слідства? Шо це за інформація, яка робить Флінна таким цінним свідком для Мюллера, що той пропонує угоду та готовий не висувати найважчі пункти звинувачення офіційно? І хто такі ці високопосадовці з трампової команди, які наказали Фліннові шукати контакти з Москвою?
В будь-якому випадку, зрозуміло одне: той факт, що Мюллер "розвернув" Флінна та перетворив його на свідка звинувачення, робить ситуацію особисто для президента особливо небезпечною.
Читайте також: Трамп обізвав Кім Чен Ина