Львів б'є рекорди: чому в місті знову зросли ціни на квартири та які перспективи

7 грудня 2024, 17:30
Читать новость на русском

Тривалий час Львів залишається одним із лідерів за вартістю нерухомості в Україні. За останні пів року ціни на житло у місті на вторинному ринку та оренда помешкань знову зросли, однак ціни у новобудовах трохи зменшилися.

Яка ситуація на ринку нерухомості у Львові та чому ціни на квартири далі ростуть, 24 Канал розповідає з посиланням на аналітику ЛУН та "РБК-Україна".

Зверніть увагу Скільки років треба відкладати середню зарплату у Львові, щоб купити там квартиру

Чому житло у Львові знову подорожчало

За інформацією ЛУН, у Львові піднялись ціни на однокімнатні квартири на вторинному ринку. Середня вартість квадратного метра становить 1 500 доларів. Хоча ціна за "квадрат" у двокімнатних і трикімнатних квартирах змін майже не зазнала –  1 380 і 1 320 доларів відповідно.

Місцеві рієлтори не відзначають відчутного стрибка на однокімнатні квартири, проте наголошують, що попит на житло справді високий.

Експерт із нерухомості Максим Летій у коментарі виданню розповів, що війна в Україні та частіші обстріли міст, наближених до фронту, вкотре посилили міграцію у західні регіони.

Це дуже вплинуло на вторинний ринок нерухомості у Львові. Люди, які до нас переїжджають, не можуть робити ремонт у новобудові або чекати на введення житла в експлуатацію. Тому вони купують квартири, готові до заселення,
– пояснює експерт.

Та додає, що зараз важко спрогнозувати, що відбуватиметься з цінами на ринку далі, оскільки все визначатиме воєнна ситуація.

"Раніше можна було робити якийсь прогноз на пів року, бо ситуація була не настільки динамічна і не було критичних змін, зараз вкрай важко передбачити, що буде з цінами далі", – зазначає Максим Летій.

За результатами дослідження ЛУН, 40% опитаних вважають, що на вторинному ринку ціна не зміниться, 35% – думають, що нерухомість подорожчає, 25% – що подешевшає.


Ціни на квартири на вторинному ринку Львова / Інфографіка ЛУН

Яка ціна на квартири вторинного та первинного ринків

За словами експерта, зараз популярні чеські проєкти і хрущовки. "Вони мають гарне планування, невеликі площі та доступну ціну", – заявляє Летій.

За інформацією ЛУН, найдешевші квартири – однокімнатні хрущовки можна купити за 42 тисячі, за найдорожчі доведеться викласти у середньому 84 тисячі доларів, це житло у будовах від 2010 року.

Ціни на квартири у Львові:

  • однокімнатна – 65 тисяч доларів;
  • двокімнатна – 90 тисяч доларів;
  • трикімнатна – 115 тисяч доларів.

Щодо первинного ринку, то за останніх пів року середня вартість квадратного метра у Львові впала на 1%. У середньому за "квадрат" у новобудові потрібно заплатити 1 320 доларів. Однак вартість залежить від класу житлового комплексу:

  • економ – 970 доларів;
  • комфорт – 1 140 доларів;
  • бізнес – 1 390 доларів;
  • преміум – 2 290 доларів.

"До лютого цього року у нас були гарні продажі нерухомості на первинному ринку. Раніше люди були готові купити таке житло і навіть "полювали" за ним, щоб зробити ремонт і перепродати на вигідніших умовах", – каже експерт.

Та тепер таке житло стоїть і чекає свого клієнта. Летій припускає, що це може бути повʼязане з підвищенням податку при продажі нерухомості власником, який нею володіє терміном до 3 років.

Податок – це лише одна складова, яка не повпливає на загальну картину ринку. Також серед людей "гуляє" інформація, що зараз важко знайти бригаду, яка зробить ремонт,
– пояснює Летій.

Знадно з дослідженням ЛУН понад половина опитаних вважає, що ціни на новобудови зростатимуть й надалі, 28% думають, що вартість не зміниться, 20% – що нерухомість подешевшає.


Середні ціни на первинці Львова / Інфографіка ЛУН

Що відбувається на ринку оренди житла

Вартість оренди у Львові також зросла за останні пів року. Найбільше подорожчали однокімнатні квартири – на 17%, трикімнатні – на 14%, двокімнатні – на 11%.

Які ціни на оренду:

  • однокімнатні квартири – 17 тисяч гривень;
  • двокімнатні – 20 тисяч гривень;
  • трикімнатні – 22,9 тисячі гривень.

Експерт пояснює, що традиційно великий попит на житло перед навчальним роком, тобто приблизно з середини липня до жовтня. Договори здебільшого укладають на пів року – рік, тому десь в березні можливе чергове зростання цін. Натомість у грудні, перед святами люди не мінятимуть квартири, адже потрібно буде заплатити за два місяці оренди та за послуги рієлтора.

Летій додає, що свята суттєво не вплинуть на ринок подобової оренди у Львові, оскільки попит на таке житло зараз є стабільним.


Ціни на оренду квартир у Львові / Інфографіка ЛУН