Вцілів після підриву Москвою і може витримати ядерну атаку: фото найбільшого бункера України
Найбільший в Україні бункер розташований на Закарпатті. Колись Москва намагалася його знищити. А тепер це місце, відкрите для туристів. Ймовірно, споруда здатна витримати навіть ядерну атаку.
Про незвичну локацію 24 Канал розповідає з посиланням на подружжя блогерів Макса Узола та Олі Манько.
Читайте також Був заблокований століттями: у Галицькому замку відкрили вхід до підземелля
Москва не змогла знищити
Бункер розташований у селі Верхня Грабівниця Закарпатської області. Збудували його угорці ще у 1939 − 1944 роках. Споруда була частиною оборонної лінії Арпада.
"Його головна функція полягала саме у вогневих точках, які так збудовані, що ідеально видно ту дорогу через село. Тому що це колись була єдина міжнародна траса через Карпати – краща з кращих доріг, – Львів – Будапешт", – розповів гід Іван у розмові з подружжям.
Протягом тривалого часу підземні тунелі були закриті, бо входи до них підірвали.
Москва дала наказ підірвати, знищити, повністю стерти з лиця землі історію лінії Арпада, щоб про неї навіть згадки не лишилося,
– пояснив Іван.
Вхід у найбільший бункер України / Скриншот з відео
Бункер відкритий для туристів
Та, попри старання Росії, підземні ходи таки вціліли. У 2012 році їх почали відновлювати – розчистили та викачали воду. Увесь процес зайняв 4 місяці.
Протяжність оборонної лінії – понад 600 кілометрів, з них 300 – в українських Карпатах. Для туристів доступні приблизно 500 метрів шляхів.
Краєзнавець пояснив, чому бункер побудували саме в цьому місці. Річ у тім, що там була головна траса.
Усі тунелі викопували вручну. Під час робіт, за різною інформацією, могли загинути понад 20 тисяч працівників.
Коридори найбільшого бункера України / Скриншот з відео
Секретне будівництво
"Будували його в таємниці. Скоріше за все, що й архіви засекретили. Я сумніваюся, що в угорських архівах немає цих документів, бо втратити їх неможливо. Тому ми про бункер майже нічого не знаємо, бо фактів немає", – додав гід.
За його словами, спогади про все залишилися в тих, хто працював на будівництві бункера. Цей об'єкт тримали в такій таємниці, що місцевим говорили, що споруджують лікарню.
У бункері могла бути секретна лабораторія / Скриншот з відео
Для чого був призначений цей бункер – і досі загадка. Краєзнавець зауважив, що настільки масштабний бункер винятково для оборони є недоцільним. Це означає, що його могли використовувати й для інших цілей. Наприклад, за припущеннями Івана, там могла бути навіть секретна лабораторія.
Цікаво! Бункер здатен витримати будь-яку атаку з повітря, начебто навіть ядерну.