Реституція: чи можуть поляки повернути свої довоєнні будинки

25 листопада 2016, 16:04
Читать новость на русском

Поляки знову заговорили про намір повернути майно на Західній Україні, котре належало їм до Другої Світової війни. Юридичною мовою це називається реституція.

Таку ініціативу час від часу озвучує польська організація "Реституція Кресів". А Кресами, як відомо, поляки звуть Західну Україну.

У Львові з-під фарби деяких будинків у центрі досі проступають написи польською. І це зрозуміло, бо з 1919 по 1939 рік в регіоні панували поляки. Працівники місцевих архівів кажуть, що поляки часто шукають підтвердження права власності на ці будинки.

Читайте також: У Польщі побоюються знову стати жертвою агресії Росії

Як відомо, після приходу радянської влади поляки, як і українці, пережили кілька депортацій. В кінці 1939 року радянська влада відправили їх до Сибіру та Казахстану. А після війни, поляків повернули до Польщі в її нових межах, а українців навпаки – звідти на ці території, позбавивши майна і тих, і інших.

Угоду про так званий "обмін населенням" в 1944 році підписували представники Польського комуністичного уряду й УРСР. В цьому і криється лазівка, якою можуть скористатись поляки. А спадкоємцем Союзу визнала себе Росія.

По-друге, у 2000-х роках Польща своїм депортованим почала виплачувати компенсації. Відтак, заяви організації "Реституція Кресів" просто не мають логіки.

Читайте також: Польська прокуратура взялася за спалення українського прапора

Ні реституції, ні компенсації Польща від українців не хоче.

Це ініціатива не держави, а якоїсь маргінальної групи, що хоче створити проблему. Я знаю, що там є людина, яка просто думає не у польських категорія,
– заявив посол Польщі в Україні Ян Пєкло.

Людину, яку згадував посол звати Конрад Ренкас. Його дуже люблять російські ЗМІ, адже він робить не лише антиукраїнські, а часто і антипольські заяви. До того ж посол розуміє, що в разі чого подібні претензії може пред'явити і Україна.

З Польщі в УРСР за угодою польські комуністи переселили понад півмільйона українців. А в 1947 році ще близько 200 тисяч з в ході операції "Вісла" з етнічних українських земель – на ті, що відійшли від німців.