Росія буде підживлювати референдум у Каталонії, – політолог
Порівнювати події в Каталонії з подіями в Криму і на Донбасі – це маніпуляція з боку Росії. В Каталонії немає зазіхань на суверенітет країни, там немає іноземних військових, "зелених чоловічків". Навіть за всіх протистоянь там немає прагнення за першої ж можливості застосувати силу.
Про це сайту "24" розповів директор Центру суспільних відносин Євген Магда.
Політичний експерт зауважує, Іспанія – конституційна монархія, а не республіка. Причому, нагадує Магда, в Іспанії спочатку була монархія, потім – республіка, пізніше прийшов до влади Франко і встановив військову диктатуру, коли каталонців дуже притискали. Парадокс у тому, говорить політолог, що демократизація країни відбулася шляхом повернення до конституційної монархії. Відбулося внутрішнє примирення. В Іспанії є Долина пам’яті, де поховані ті, хто воював за республіку, і ті, хто за Франко.
В Каталонії накладається факт нації і достатньо складної історії формування сучасної Іспанії на рух за незалежність. Референдум у Каталонії – не перша спроба проголосити свою незалежність. Але іспанське законодавство передбачає, що референдум має бути загальнонаціональним,
– підкреслює Євген Магда.
При цьому, вважає експерт, Каталонія – не єдина європейська територія, де можуть розвинутися рухи за незалежність і відділення – так званий іредентизм. І Росія, з огляду на власні інтереси, буде це все всіляко інформаційно підживлювати.
Нагадаємо, 1 жовтня у Каталонії відбувався референдум про від'єднання від Іспанії. Мадрид оголосив голосування незаконним і намагався його зупинити за допомогою поліції. Внаслідок сутичок між правоохоронцями та місцевими жителями під час референдуму кількість постраждалих перевищила 700 осіб. Україна називає референдум у Каталонії незаконним. Речниця російського МЗС Марія Захарова провела паралелі із анексованим Кримом і прийшла до висновку, що Європа тепер не може нічого вказувати Росії у ситуації з анексованим півостровом.