Росія відверто підробила фото збитого Boeing 777, — розслідування Bellingcat
На прес-конференції в липні 2014 року Міноборони Росії надало підроблені супутникові зображення, щоб звинуватити Україну в катастрофі Боїнга МН17.
Про це йдеться у розслідуванні Bellingcat, пише "Українська правда".
У матеріалі йдеться, що супутникові зображення, представлені російським Міністерством оборони, на яких зображено український БУК 14 і 17 липня, насправді — старі фото з червня 2014 року.
Розбіжності у фото видно в загальнодоступних зображеннях на Google Earth.
На перших трьох знімках, які датовані 14 липня 2014 року, показані пускові установки ЗРК "Бук" у 8 км північно-західніше Луганська. На знімках можна побачити самохідну вогневу установку і дві пуско-заряджаючі машини.
На фото з цього ж району, зробленого 17 липня, ця пускова установка відсутня.
На знімку 5 видно, що вранці цього ж дня біля населеного пункту Зарощінское, що у 50 км на схід від Донецька і в 8 км південніше Шахтарська — батарея "Бук".
Водночас Bellingcat задається питанням, чому батарея виявилася в цьому районі, неподалік від території, яку контролюють бойовики, і безпосередньо перед трагедією.
Експерти проаналізували зображення і встановили, що хмару в крайній лівій частині першого знімка додали під час його редагування, щоб приховати те, що фотографію зробили як мінімум за місяць до катастрофи — у проміжку між 1 і 18 червня 2014 року.
Фахівці встановили це за допомогою порівняльного аналізу із супутниковими знімками карт Google. На місці хмари насправді повинна бути лісопосадка, яку до дати авіакатастрофи вирубали.
У цьому районі на фото видно кілька військових машин, включаючи машину, що стоїть перпендикулярно до чотирьох інших.
Ймовірно, що з машини витікає якась рідина, можливо, масло.
Bellingcat пише, що рідина, яка витікає, збирається в калюжі, які збільшуються по мірі витікання. Цей факт дозволяє встановити хронологію знімків із супутника.
На малюнках червоною стрілкою показано положення калюжі цієї рідини. На малюнку А видно саму машину, але рідину не видно. На малюнках B і С поряд з машиною видно рідину, причому калюжа на малюнку С значно більша. На малюнку D можна побачити, що калюжа стала ще більше.
Видання зазначає, що з високою ймовірністю можна стверджувати, що більша частина змісту кожного зображення — відредагована. Фото 4 і 5 піддалися цифровому редагуванню за допомогою ПЗ Adobe Photoshop CS5.
Також встановлено, що всі три знімки із супутника зроблені до 17 липня 2014 року.
Як відомо, результати розслідування катастрофи малайзійського Boeing 777 на Донбасі від російських експертів підтвердили, що літак збили з "Бука". Російська сторона почала доказувати, що з "Бука" стріляли саме українські військові, а не бойовики.
Проте, як українська влада, так і німецька газета Bild заявляють, що докази про причетність українських військових до збиття Boeing 777 — фальшивка.