Розпочався суд за скіфське золото

21 січня 2015, 23:13
Читать новость на русском

Повернути скіфське золото до України. У Нідерландах розпочалось судове засідання, яке має вирішити долю Кримської колекції, яка досі перебуває у приватному музеї Алларда Пірсона.

Проблеми виникли після анексії Криму. Музей вирішив залишити українську колекцію в Астердамі, поки суд не вирішить, куди належить повернути пам'ятки: до окупованого Криму чи в Україну. Частину колекції вже вдалось повернути до Києва.

Легенданий шолом, меч із Товстої могили, золоті прикраси. Частину Київської колекції із виставки "Крим - золотий острів у Чорному морі" вдалось повернути до України. 19 коштовних предметів, виготовлених ще до нашої ери у добу скіфів та сарматів експонують у Музеї історичних коштовностей України. Їх страхова вартість майже 11,5 мільйонів євро. Втім, грошова оцінка, це умовність, каже директор музею.

Легенда, легендою, але найбільш цінне тут – це зображення скіфів, ми можемо бачити, як вони одягалися, як вони виглядали. Це був експонат, з якого починалася експозиція, і в Боні, і в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі,
— наголошує вона.

А от за кримську частину експозиції музею Алларда Пірсона Україна зараз судиться. Але першими до суду Амстердама звернулись кримські музеї, які тепер підпорядковані окупаційній владі. Вони вимагають у Нідерландів повернути колекцію скіфського золота на півострів. Перше слухання у справі відбувається без участі сторін. Нідерланди визнали, що всі експонати виставки є державною власністю України.

Тим часом, російські пропагандистські канали приділяють цій темі чимало часу. Переконують, що музей Алларда Пірсона нібито підтримує Росію. Як і суд в Амстердамі. Намагання кримських музеїв відсудити в України скіфське золото коментували на офіційному рівні.

Українські урядовці не сумніваються - правда на боці України. Однак передбачити рішення суду поки не беруться.

Цікаво що чимало пам'яток знайшли не в Криму, а на Донеччині і Дніпропетровщині, як, приміром, скіфську пектораль. Кримська ж колекція, а це - півтисячі експонатів дешевша за Київську. Її оцінють у 1,5 мільйона євро. Втім, для Україні ці пам'ятки древніх скіфів – безцінні.