Вражають силою і точністю: як "розумні" бомби GLSDB можуть змінити ситуацію на фронті

11 жовтня 2023, 18:31
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Взимку 2023 року США оголосили про надання Україні "розумних бомб" GLSDB, які можуть вражати об’єкти на відстані 150 кілометрів. Зараз це зброя з найбільшою дальністю ураження серед військової допомоги від Вашингтона.

Крім того, це ще й одна з найновіших розробок американської армії. У рамках спецпроєкту "Зброя перемоги" 24 Канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада продовжує розповідати про арсенал ЗСУ. У цьому випуску ми поговоримо про те, чому GLSDB називають "розумними бомбами" та чому вони так потрібні на полі бою.

Читайте також Заміняють 10 звичайних: чому касетні боєприпаси DPICM М864 вкрай потрібні для ЗСУ

Поєднання, яке створило "розумну бомбу": історія появи GLSDB

GLSDB – це абревіатура від Ground-Launched Small Diameter Bomb, що перекладається з англійської як бомба малого діаметра наземного базування. Це не стільки новий винахід, скільки удосконалення і поєднання уже наявної зброї.

Поява "розумних бомб" спричинена тим, що під час війни в Іраку некеровані касетні снаряди М26 зарекомендували себе жахливо. Через це американська армія взялася за утилізацію цих боєприпасів.

Однак цінною частиною М26 були ракетні двигуни, тому їх вирішили залишити. У результаті компанії Boeing і Saab Group запропонували поєднати ці компоненти з крилатими керованими авіабомбами GBU-39, дальність яких становить 110 кілометрів.

За задумом інженерів, на GBU-39 мав встановлюватися особливий адаптер, який дозволив би оснастити її ракетним двигуном від снарядів М26. Ідея полягає у тому, що двигун сприяє запуску бомби та виводить її на потрібну висоту, після чого розгортаються крила, які допомагають їй досягнути потрібної цілі.

Випробування бомби GLSDB / Фото Saab Group

У лютому 2015 року Boeing і Saab Group провели 3 успішні випробування свого проєкту, і таким чином на озброєнні армії США з’явилися "розумні бомби" GLSDB.

Точність, що вражає: основні характеристики GLSDB

Загальна довжина GLSDB становить 3,91 метра, при цьому 1,8 метра – це, власне, авіабомба GBU-39. Діаметр боєприпасу – 24 сантиметри, що робить його більше схожим на ракету.

Після досягнення потрібної висоти розмах крил бомб GLSDB становить 1,61 метра. Снаряд важить 270 кілограмів, із яких 93 – це осколкова багатоцільова бойова частина.

Завдяки інерціальній навігаційній системі з підтримкою GPS такі бомби здатні вражати цілі з точністю до 1 метра. Саме тому ці боєприпаси називають "розумними".

Бомби GLSDB вражають своєю точністю / Фото Saab Group

Потужність GLSDB теж заслуговує уваги, адже вони можуть вражати бронетехніку та проникати через залізобетон. Ба більше, "розумні бомби" ще й невловимі для ППО. Річ у тому, що після виходу на потрібну висоту ці боєприпаси не використовують реактивний двигун, через що не створюють тепловий слід, який можуть виявити інфрачервоні датчики ворожих засобів протиповітряної оборони.

Крім того, GLSDB летять доволі низько. А у випадку, якщо противник все ж помітить бомбу, вона може маневрувати, тому перехопити її майже неможливо.

Ціну GLSDB у США не розкривають. Однак точно можна стверджувати, що попри удвічі меншу дальність, ніж в ракет ATACMS, "розумні бомби" дешевші щонайменше вдесятеро. Вартість однієї далекобійної ракети становить близько 1 мільйона доларів. Водночас, хоча точна ціна GLSDB невідома, авіабомби GBU-30, які є важливою складовою боєприпасу, оцінюють в 40 тисяч доларів за одиницю. Двигуни використовують зі списаних запасів армії, тож питання тільки у вартості адаптера. 


GLSDB є порівняно недорогою, але дуже ефективною зброєю / Фото Saab Group

Для запуску "розумних бомб" використовують реактивні системи залпового вогню HIMARS або ж M270. Обидві є на озброєнні України.

Кошмар для ворога: як GLSDB можуть вплинути на ситуацію на фронті

США оголосили про надання Україні "розумних бомб" GLSDB в лютому цього року. Втім, досі невідомо, чи вони вже надійшли на озброєння нашої держави.

Зараз в арсеналі ЗСУ є далекобійні ракети, однак GLSDB мають деякі переваги, а їх наявність значно посилить нашу армію. Адже "розумні бомби" здатні вражати цілі майже на всій окупованій материковій території України та на півночі й північному заході Криму. Тобто скупчення ворожої техніки та живої сили, аеродроми та інші об’єкти, які є важливими для росіян, стануть вразливими.

Позаяк GLSDB складно виявити та перехопити, кожен удар може означати точне влучання в потрібну ціль. Тобто в радіусі 150 кілометрів ворог може стати просто приреченим.

Підтримуйте Збройні Сили України разом із мужнім брендом Козацька Рада, що втілює велич козацького духу та звитяжну історію нашого народу. Разом і до перемоги!