Энергетический кризис обостряется: действительно ли отопительный сезон под угрозой

17 декабря 2021, 21:45

Андрей Богдан в одном из интервью решил говорить о том, что знает "лучше всего". В частности, экс-глава Офиса Президента рассказал об энергетическом кризисе в Украине. Далее читайте на украинском.

Звідки такі знання у юриста Богдана – поняття не маю. На ці слова "експерта" я б із задоволенням не звертала жодної уваги, якби не з'явилося повідомлення вже від СБУ про те, що Україна перебуває "за крок" від відключення теплових електростанцій через нестачу вугілля.

К теме СБУ предупредила о критических запасах угля: Витренко прокомментировал ситуацию

Кажуть, вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ для проходження осінньо-зимого періоду замало. Зокрема, мало б бути понад 2,5 тисячі тонн, а у нас є у 5 разів менше.

Таким чином, насамперед аварійна зупинка загрожує кільком ТЕС, які забезпечують теплом цілі області. А тепер з усім розберімося. 

Чи насправді ситуація є критичною

Хоч голова "Слуги народу" Давид Арахамія, ці заяви та й взагалі наявність листа від СБУ спростував, назвавши усе інформаційним вкидом, нас такий розвиток подій не влаштовує. Тому пропоную з'ясувати, чи так все погано й хто у цьому винен.

Енергетична криза загострюється зараз не лише в Україні, а й у світі, й ми не можемо не брати це до уваги. Ціна на газ протягом останнього року щонайменше зросла у 7 разів й продовжує збільшуватися.

Криза ця, щоправда, більше штучна, аніж реальна. Проблема не у тому, що газу залишилось дуже мало, а в тому, що блакитне паливо у переважній більшості сконцентроване в одних руках – Володимира Путіна. Він шантажує ним світ. 


Путін шантажує світ блакитним паливом / Фото Getty Images

Через такий розвиток подій ціна вугілля також трохи росте. Однак це не є основною причиною того, чому Україна не запаслася ресурсом на зиму. Достатньо вугілля на зиму не закупили у ДТЕК, хоча обіцяли.

Це вже інша монополія, хоч у Антимонопольному комітеті цього й не визнають.

Узнайте больше Запасов хватит, – Дяченко заверил, что зимой свет в домах будет

Також це вже інші руки – Ріната Ахметова, який на внутрішньому полі веде власну війну з Володимиром Зеленським і шантажує теплом нас із вами.

То у нього постійно енергоблоки на ремонт закривають, то аварії трапляються на вже відремонтованих ТЕС, принаймні, якщо вірити документам і звітам.

Зараз маю на увазі Бурштинську ТЕС, бо ще у вересні, здається, компанія ДТЕК звітувала про те, що певні енергоблоки були відремонтовані за 225 мільйонів гривень.

Вже наприкінці листопада ми побачили загоряння над котлом того ж таки відремонтованого блоку. То от вони знали й забули купити вугілля на зиму.

Ризик віялових відключень не знижується

На тлі всіх загрозливих повідомлень про критичну енергетичну ситуацію до України прибули ще 2 судна з американським вугіллям. Перше привезло 55 тисяч тонн з Колумбії, друге – 76 тисяч тонн зі США.

Втім, за словами глави "Нафтогазу" Юрія Вітренка, ризик віялових відключень електроенергії зберігається. Однак він не виник вчора, а був і є кожного року. 

"Такі справи" на 24 каналі: дивіться відео

 

Що буде з цінами на газ

 

Добре, у 2021 році "Нафтогаз" продає газ для населення за фіксованою ціною, а що буде наступного? Хотіла б вас потішити, але, на жаль, не маю чим, тому просто процитую Вітренка.

Він каже, що ціни на газ в Україні у 2022 році можуть знову зрости, бо вони залежать від вартості блакитного палива на європейських ринках.

К теме Витренко дал понять, что "Нафтогазу" не хватает денег удерживать низкие тарифы

Тому стримати вартість газу для споживачів на рівні теперішніх цін навряд чи вийде. Нагадаю, що зараз для українців роздрібна ціна становить 8 гривень за кубометр. Водночас ринкова – 45 гривень.

Якою є ситуація зараз

Втім, я б так далеко не зазирала, адже майбутнє – це добре, але кожного з нас здебільшого хвилює теперішнє. Зараз ми збільшили видобуток власного блакитного палива, чого не було протягом останніх років.

А от щодо майбутнього Вітренко робить ставку на заміщення природного газу на біогаз – той, який роблять з відходів сільськогосподарського виробництва або зі сміття.

Такого добра ми, каже, можемо виробляти щонайменше 5 мільярдів кубометрів на рік. Можемо, але поки не виробляємо.

Наступний крок – збільшення видобутку газу. Тут потрібно налагодити діалог з місцевою владою, бо інколи саме люди на місцях не дають виробництву розширитись.

Стоит прочитать Очень дорого, – Дяченко объяснил, станет ли выходом из кризиса полный перевод ТЭС на газ

Очолюємо цю піраміду, як не дивно, ми з вами. Саме ми маємо подбати про термомодернізацію своїх осель та заміну котлів у будинках.

Ми часто наводимо як приклад Польщу. Однак там до ресурсів ставляться набагато ефективніше. Якби ми споживали стільки газу, скільки населення Польщі, нам би не треба було його купувати – вистачало б власного й ще б продавали.

З влади відповідальність не зніматимемо, але розпочинати треба, як би нам того не хотілося, насамперед з себе.