Санкціями по Кремлю до січня 2016: доцільно, але недостатньо.
Чому ціни на нафту поки впливають на Путіна більше, ніж економічна блокада? Які сильні ходи може застосувати проти агресора українська влада і чому зволікає? Гості програми Тема дня голова Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук та аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.
Продовження санкції
Філіпчук: на Росію більше вплинуло падіння цін на нафту, аніж введення санкцій. Але протягом першої половини року Росії веде обмежені агресивні дії, вона діє акуратно, таким чином намагаючись себе виправдати в очах міжнародного товариства. Росія намагається довести, що вона не задіяна в цьому конфлікті, а знаходиться ніби "над ним".
РФ хоче всіх переконати, що конфлікт відбувається не між Києвом та Москвою, а між Києвом та Донбасом.
Філіпчук: хотілось би побачити більш жорсткіших дій з боку Заходу і цільного сприйняття дій по урегулюванню конфлікту. Сьогодні питання України та війни на Донбасі вже не є на порядку денному, більше уваги приділи Греції та можливому виходу країни із Євросоюзу.
Горбач: Україна не може дозволити собі додаткові збитки, пов'язані із арештом майна чи санкціями. Бо наша країна воює на передовій, а такі обмеження можуть призвести до погіршення внутрішнього стану економіки. Країни, які впроваджують санкції, теж несуть втрати, але в кожної з них різний ступінь економічного взаємообміну з Росією. Ми собі цього дозволити не можемо.
Санкції ввела 41 країна світу – це добре, але цього не достатньо або зупинити агресора, тим більше не достатньо, аби витіснити Росію з Криму.
Горбач: Захід веде дискусію в раціональних термінах – ціну таких санкції оцінюють в мільярди доларів. В наслідок трьох хвиль санкції минулого року, Росія мала би втратити 24-25 мільярда доларів, а в цьому році – 75 мільярдів доларів. А відтік капіталу та інвестицій за цей час з Росії, без будь-яких санкцій, а просто приватних грошей, вже більший ніж 100 мільярдів доларів, тобто більше, ніж збитків.
Після саміту Великої сімки стався витік інформації, що можливо після посилення ескалації або спалаху бойових дій на Донбасі – Захід застосує новий пакет санкцій.
Арешт російського майна
Філіпчук: постає питання не тільки про те, чому Україна не арештувала російське майно, але ще й про те, чому Україна не подала до міжнародних судових інстанцій претензію щодо втрат, які Україна понесла внаслідок анексії Криму та бойових дій на Донбасі.
Юридчну зброю потрібно використовувати у повній мірі.
Горбач: прем'єр-міністр Арсеній Яценюк наголосив, що він не проти залучення іноземних юристів для підготовки справ для пред'явлення у міжнародних судах.
Донбас – це Україна
Філіпчук: нічого дивного немає в тому, що Росія хоче повернути Донбас Україні. Такої позиції вони дотримуються щонайменше з травня цього року. Але вони хочуть повернути ці території за певних вигідних для себе умов. Росія прекрасно розуміє, що вартість відновлення цих територій дуже висока. Але це наша земля і наші громадяни. Навіть попри те, що значна частина жителів цього регіону отруєна російською пропагандою.
Ми повинні відвоювати розум, тіло і душу наших громадян.
Позиція Заходу
Філіпчук: Росії не подобається устрій, який уклався після розвалу СРСР.
Потрібно визнати, що Україна – це лише "елемент великої гри", яку веде Кремль. Ми повинні вийти з цього протистояння між Заходом та Росією з мінімальними втратами.
Горбач: варто боятися не чергової "холодної війни", вона насправді триває вже другій рік, а "гарячої війни". На Донбасі зараз – "тліючий конфлікт" і потрібно зробити все, аби він не розгорівся.