Шабунін розповів про те, як ГПУ перешкоджає антикорупційним розслідуванням
Гість програми "Лівий берег" з Сонею Кошкіною — голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Конфлікт із ГПУ
– ГПУ намагається відволікти Центр протидії корупції від боротьби проти призначення нинішніх заступників генпрокурора – Столярчука і Сиврука – замість Шокіна. Ми можемо зробити і робимо зараз незручним голосування народних депутатів за цих двох кандидатів.
– Сьогодні була офіційна заява, яка розміщена на сайті "Народного фронту", про те, що це брехня і не було ніякого звернення щодо Центру протидії корупції в ГПУ. Спікер ГПУ пан Куценко розмахував листом, не показуючи першу його частину, і це було звернення не в ГПУ, а в американський сенат із зовсім іншою темою. Тому навіть формальної підстави починати провадження, а тим більше отримувати дозвіл на виємку документів та доступ до банківської таємниці, немає.
ГПУ відволікає нас від ключового зараз для них (для клана Севрука, для всього генпрокурорського клану). Єдиний спосіб залишився – це зберегти себе і забетонувати те, що вони здобули під час псевдо-конкурсів – це контрольований свій генпрокурор.
– Якщо генпрокурор не виконує свою функцію, то політична відповідальність за це лежить на Президенті і на парламенті.
– У Президента немає жодного зобов'язання нас слухати і тому наш вплив на нього полягає лише у публічній критиці, яка б'є по його електоральній підтримці. Ми використовуємо зараз ті самі інструменти, яки використовували, коли виступали проти Яреми, якого звільнили. Інших просто немає.
Місяць після конфлікту із ГПУ
– Станом на сьогодні, наші банківські рахунки не були заблоковані, тобто документи не були в банках, і в нас їх теж не виймали. На цих рахунках знаходяться тільки грантові кошти і невелика частина пожертв, які ми збираємо через Facebook.
Якщо говорити про гроші, якими цікавиться ГПУ, то це грант, виграний на гроші американського уряду – 189 тисяч доларів.
Порошенко гірший за Януковича
– Порошенко, з точки зору політики, набагато страшніший ворог, ніж Янукович. Порошенко набагато краще відчуває міжнародне поле і я маю до нього багато претензій. Проте безперечні його результати у зовнішній політиці очевидні для всіх. Він краще грає з медіа-полем, в нього хороша англійська, він подобається людям.
Порошенко, як і Янукович, використовує силовий блок для досягнення своїх політичних цілей на 100%.
Розвиток конфлікту із ГПУ
– Нас звинувачують у тому, що на рахунки нашої організації лягли гроші, які американський уряд виділяв на реформи ГПУ. Я офіційно заявляю, ми не мали жодної копійки від будь-якого донора, в тому числі від американського уряду на реформи ГПУ. Ми спеціально не брали гроші, том ущо розуміли, що без зміни усього керівництва ГПУ – будь-які реформи у цій структурі неможливі.
Прив'язка нашої організації до цієї дискусії є штучною.
– У рамках цієї справи немає жодної серйозної загрози, кримінального переслідування у частині позбавлення волі.
Якщо парламентом буде проголосовано на призначення нового генпрокурора Столярчука або Сиврука, то кримінальне провадження проти нас буде продовжено.
Кандитати у гепрокурори
"Народний фронт" має зрозуміти, що контрольований Президентом генпрокурор – це їхня політична та фінансова смерть.
– Ідеальним кандидатом на посаду генпрокурора є конкурс. Із Сакваралідзе у нас конструктивна дискусія щодо невдалого конкурсу по місцевих прокуратурах. За підсумками конкурсу – нуль нових людей у місцеві прокуратури. Тому із усією повагою до нього, я не бачу його на посаді генпрокурора.
– Порошенко публічно підтвердив своє бажання призначити Сакваралідзе на конференції. Президент системно намагається впливати на призначення ключових посадових осіб, навіть там, де він не має цього робити згідно Конституції.
Боротьба із корупцією
– Ми займаємося політичною корупцією. Наш інструмент – забезпечити незворотність покарання за корупційні злочини. Покарання – це посадка і конфіскація майна. Суть – змусити зробити українську владу те, що їй не вигідно.
Якщо немає державної організації, яка карає за порушення закону, то і сенсу в законі немає.
Формально на політичну корупцію вплинути неможливо.
– От приклад, неформальний вплив Пасічника на Абромавичуса. Я бачу смски Пасічника, які він підтвердив на допиті і маю ту саму інформацію від Абромавичуса. Пасічник отримує підозру. Як досягти того, хто стоїть за Пасічником? Один із інструментів – зажати Пасічника, "у тебе 3 роки тюрми, ти здаєш нам Кононенка або того, хто за тобою стоїть". Проблема у тому, що вони не можуть пропонувати Пасічнику когось здати, тому що не зможуть запропонувати йому умовний термін. КПК забороняє по тяжких злочинах йому це пропонувати.
І в НАБУ вибивають другий ключовий момент, коли підлеглий здає начальника. І для парламенту буде тестом, чи він дасть це право НАБу.
Фарммафія проти Центру протидії корупції
– Наша організація отримала свої перші гроші від глобального фонду протидії туберкульозу, СНІДу і малярії, яка фінансується із бюджету великої вісімки. Ми отримали гроші, на те, щоби подивитися, чому в Україні ліки коштують в 5 разів дорожче, ніж в інших країнах. Ліки не в аптеках, а ті, які закуповують за державними програмами в лікарні.
Ми 3 роки досліджували це питання, опбуліковували щороку звіти, показували компанії, які крадуть.
– Ми показали, як вони структурно крадуть. Після револяції ситуація не змінилась. Ми зрозуміли, що єдиний спосіб зупинити крадіжку на закупівлях ліків – забрати іх з МОЗу, забрати гроші з України і віддати їх тим, хто давно закуповує для інших країн світу.
За результатами першої закупівлі по туберкульозу, вони зекономили на закупівлі ліків стільки грошей, за які можна ще купити ліків для 28 тисяч людей, хворих на туберкульоз.
Коли ми пробивали цей закон, нашим ключовим опонентом був пан Загорій. Ціль фармафії – зламати схему, коли закуповують у міжнародників, з ними не можна домовитись. Для них головне – внести зміни в закон, щоби закупівлі відбувалися в Україні.
Ціль цієї кампанії – не очірнення Центру протидії корупції, а зламати ту процедуру, яка вже зараз показує свій результат.
Більше – дивіться у відео.