Що робити у разі радіаційної аварії: практичні поради

4 березня 2022, 02:12
Читать новость на русском

Джерело:

ЦГЗ

В умовах війни можуть статися різні надзвичайні ситуації. Одна з таких – радіаційна аварія.

Тож важливо розуміти алгоритм дій, щоб бути "озброєним". У Центрі громадського здоров'я МОЗ України дали практичні поради, як діяти у випадках радіаційних аварій, які можуть статися внаслідок вибухів чи пожеж.

Увага Через обстріли окупантів на Запорізькій АЕС виникла пожежа

Найперше правило – слухайте вказівки влади, ДСНС та інших установ, які координуватимуть на місцях.

До слова! Увага підвищений радіаційний фон у зоні ЧАЕС пов'язують з великою кількістю переміщення російської військової техніки та підняттям радіоактивного пилу.

Як діяти при оповіщенні про радіаційну аварію

Насамперед вам необхідно залишатися у приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Алгоритм дій таки: 

  • зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі (радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху);
  • заберіть всередину домашніх тварин;
  • закрийте всі вікна та двері у приміщенні;
  • зробіть кількаденний запас води у герметичних місткостях, а продукти загорніть у плівки і покладіть у холодильник або шафу;
  • підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов'язку для захисту органів дихання;
  • слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.

Виходьте на вулицю лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички,
– зазначили у ЦГЗ.

Вже після повернення додому зніміть верхній шар одягу і помістіть його у герметичний пакет – так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, а голову помийте шампунем.

Увага! Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.

Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками чи тканиною.

Інші важливі поради

  • Пийте воду лише з перевірених джерел (кип'ятіння не позбавляє воду від радіоактивних речовин).
  • Їжте з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника або морозилки.

Які наслідки радіації

Через радіаційний вплив у людини можуть бути порушені життєві функції різних органів (органи кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту тощо) та може розвиватися променева хвороба під впливом іонізуючих випромінювань.

Оперативна інформація рятує життя. Читайте наш телеграм, там ми зараз найшвидші. Цілодобово!