Від "Троянди пустелі" до "залізної леді": чим відома дружина сирійського диктатора Асма Асад
Сирійський диктатор Башар Асад разом з сім'єю втік до Москви з Дамаску, де остаточно впав його режим. Тепер він обживається у Росії разом з дітьми та дружиною – Асмою аль-Асад, яка виросла в Лондоні, була надією на краще майбутнє Сирії та асоціювалась з демократичністю та елегантністю.
Асма Асад до 2011 року викликала захоплення в іноземних медіа, де її розхвалювали за позицію та новаторство. Однак жінка зробила свій вибір та стала поплічницею диктатора. 24 Канал більше розповість про шлях та історію Асми Асад.
Зверніть увагу Падіння дому Асадів: біографія диктатора та династії, що перетворила Сирію на руїну
Асма Асад народилася та виросла в Лондоні в сім'ї мусульман сирійського походження, здобула першокласну освіту. В Англії її називали на британський манір – Еммою. Після завершення навчання працювала фінансовою аналітикинею у великих банківських компаніях.
На дні народженні тітки в Дамаску, Асма зустріла Башара Асада, який на той момент ще не був президентом. Їхній роман розвивався дуже швидко, і вже у грудні 2000 року пара таємно одружилася. Асма покинула старе життя в Британії та відмовилась від навчання у Гарварді заради шлюбу.
Модний вплив і заяви про права людей: як Асма Асад підкорювала Захід
Спершу Асма як дружина президента не показувалася публіці, однак згодом почала привертати увагу іноземної преси під час офіційних поїздок з чоловіком за кордон. Поки її чоловік Башар Асад складав в інших враження реформатора та ліберала, його образ допомагала підкріплювати дружина.
Вона змінила стиль, почала відвідувати міжнародні форуми, говорити про просвітництво й громадянські права. Як представниця м'якої сили Асма Асад покращила свою репутацію і в самій Сирії, вивчивши арабську й взявшись за відновлення культурних об'єктів країни.
Її порівнювали з Жаклін Кеннеді та називали арабською принцесою Діаною. З президентським подружжям у 2009 році зустрілися Бред Пітт та Анджеліна Джолі.
У лютому 2010 році у неї взяв інтерв'ю журнал Vogue і назвав Асму "Трояндою в пустелі – найсвіжішою і найпривабливішою з перших леді".
Перше враження від Асми Асад – це рух: рішуча смуга, що розтинає простір зі спалахом червоних підошов,
– йшлося у тому матеріалі.
Вона й надалі розповідала про оновлення Сирії та важливість демократичних цінностей, але вже на початку 2012 році країна занурилась у громадянську війну.
З "троянди пустелі" до дружини кривавого диктатора
Після початку війни тривалий час Асма Асад зберігала мовчання. Ходили чутки, нібито вона поїхала до Британії. Захід чекав на позицію першої леді – чи продовжить вона відстоювати цінності, чи стане на захист чоловіка. І згодом вона з'явилась на провладному мітингу.
Президент є президентом всієї Сирії, а не групи сирійців, і перша леді підтримує його в цій ролі,
– таким був перший публічний коментар Асми Асад.
Репутація Асми Асад була зруйнованою на тлі бойових дій у Сирії, однак вона цим не надто переймалась. Жінка переїхала в маєток біля моря, купувала нові колекції взуття, замовляла товари у престижних магазинах і брендах.
У The Guardian опублікували листи з акаунтів подружжя, де згадується ваза за 2800 доларів, туфлі Christian Louboutin, дорогоцінні коштовні вироби. Vogue тим часом видалив інтерв'ю з нею, що стало для Асми особистим провалом.
Поки Башар Асад боровся за збереження влади й отримав статус кривавого диктатора та воєнного злочинця, його дружина, яка є знавцем у сфері фінансів, взялась контролювати сирійську економіку. Вона започаткувала особисті бізнеси, контролювала допомогу країні через свою благодійну організацію, яку створила у 2007. Поки країна перетворювалась на руїни, Асма Асад лише збагачувалась. В її руках – телекомунікації, нерухомість, банки.
Говорячи про тих, хто нажився на війні, важливо розуміти роль Асми Асад. Колись її називали Трояндою пустелі, а тепер вона перетворилася на Залізну леді Сирії,
– мовиться в дослідженні Катарського центру сучасних досліджень Harmoon.
У 2020 році США застосували проти Асми Асад перші персональні санкції.
У 2018 році Асма Асад зізналась про рак грудей. Вона активно висвітлювала свою боротьбу з хворобою, стверджуючи, що лікується в сирійських клініках. У травні 2024 їй поставили новий діагноз – лейкемія.
У Асми та Башара троє дітей – 23-річний Хафез, 21-річна Зейн і 20-річний Карім. Старший публічно став на бік свого батька, про доньку та сина відомо вкрай мало.
Башар Асад з дружиною та дітьми в Алеппо / Фото з інстаграму подружжя
Яким був стиль Асми Асад
Стиль першої леді Сирії характеризували як скромний та стриманий. Вона вміло поєднувала класику зі східними елементами. Її модний вплив теж був причиною популярності й надією на зміни, зокрема це стосувалося й прав жінок.
Перша леді часто носила туфлі на високих підборах, але не була великою прихильницею прикрас та аксесуарів. Вона уникала традиційних хусток, робила модні укладки.
Стиль Асми Асад / Фото з інстаграму подружжя
Важливо пам'ятати, що за шикарними образами Асми Асад – мільйони доларів, зароблені на війні. І поки режим її чоловіка застосовував проти цивільних хімічну зброю – вона купалась у розкоші. Напередодні 24 річниці весілля подружжя покинуло розкішну резиденцію в Дамаску, а їхня династія розвалилась.