НАЗК та Комітет антикорупційної політики ВРУ розкритикували штрафи для операторів зв'язку
НАЗК та Комітет антикорупційної політики ВРУ вважають, що законопроєкт про штрафи для операторів зв'язку в умовах відключень світла містить корупційні ризики. Окрім цього, він не відповідає вимогам антикорупційного законодавства
Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) надало негативні відгуки на законопроєкт, який передбачає штрафи та інші санкції до операторів зв'язку в умовах відключень світла, інформує 24 Канал.
Буде цікаво Хапаються за все, крім змін системи: які можуть бути наслідки оподаткування посилок до 150 євро
Ще більш жорстку позицію озвучив Комітет Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, який зазначив що законопроєкт не відповідає вимогам антикорупційного законодавства. В Комітеті вважають, що ряд положень законопроєкту допускає різне тлумачення та створює ризики зловживань під час застосування на практиці.
У своєму висновку антикорупційної експертизи законопроєкту НАЗК назвало його інструментом посилення корупційного тиску на операторів та провайдерів, який не вирішить ключового завдання – забезпечення наявності зв'язку в разі систематичних відключень світла.
Згідно з висновками НАЗК, законопроєкт створює підґрунтя для непрозорих адміністративних процедур та корупційних зловживань через "нечітке визначення обсягу прав та обов'язків регуляторного органу та постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, що зумовлює ризик довільного правозастосування під час накладення адміністративно-господарських санкцій".
Додатково НАЗК у висновках до законопроєкту вказує, що штрафами чи будь-яким іншим адміністративним тиском держава не вирішить завдання забезпечення сталого зв'язку в умовах відключення світла, а лише збільшить тиск на галузь.
Необґрунтоване посилення відповідальності шляхом збільшення розміру штрафу створює умови для регуляторного тиску на постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг з корупційною метою,
– мовиться у висновку.
Телеком-експерти публічно виступали з гострою критикою проти законодавчих репресій. Анатолій Фроленков, консультант з телекому та IT, називав законопроєкт № 11431 безглуздим та шкідливим.
"Законодавчі ініціативи схожі на сплановані акції з метою якщо не повністю припинити роботу операторів українського телеком-ринку, то принаймні максимально її ускладнити. Операторам важко, але давайте ми їм не будемо допомагати, а навпаки доб'ємо – додамо перевірок і штрафів, закрутимо регуляції", – додав Анатолій Фроленков.
Упродовж останніх років, коли Україна стикається з викликами у сфері енергетики внаслідок війни представники телеком-галузі інвестували понад 20 мільярдів гривень в енергонезалежність мереж та модернізацію інфраструктури, що включає:
- встановлення тисяч резервних джерел живлення,
- удосконалення систем управління мережами, аби вони стабільно функціонували навіть у критичних умовах.
Оператори стикаються зі складнощами придбання та завезення акумуляторів і генераторів до України, наслідками скорочення персоналу через мобілізацію, відсутністю гарантованого постачання електроенергії для критично важливих об'єктів мережі.
За словами експертів, законопроєкт № 11431 замість сприяння розвитку телеком-інфраструктури та забезпечення стійкого зв'язку лише ускладнить ситуацію в галузі та ніяким чином не розширить можливість абонентів отримувати зв'язок, а навпаки – буде вимивати з операторів кошти, які вони могли б інвестувати в енергонезалежність мереж.