Швейцарські вчені довели потужність впливу спадковості на людину
Як виявилось, навіть особливості настрою чи світогляду кожної людини враховують генетичне минуле предків.
Відтак, швейцарські вчені вирішили провести експеримент, пише "Сноб". Почали з мишей. У матері відбирали мишенят і створювали їм стресові ситуації. Експеримент будувався так, що миші не могли звикнути до якоїсь циклічності, тому стресовий стан став для них постійним та, грубо кажучи, природним.
Такі мишенята виростати депресивними, невпевненими у собі, не берегли себе й в цілому помітно виділялись на фоні своїх "здорових" однолітків. Як виявилось, подібні настрої та умовний "світогляд" передавався їхнім дітям.
Читайте також: Чому депресія настільки небезпечна і як її подолати
Виявилося, в спермі у мишенят зі стресовим минулим присутні 5 специфічних мікроРНК. Одна з них, miR-375, точно пов'язана зі стресом, інші, можливо, теж. Але коротка суть в тому, що вона впливає на роботу генів: отримавши в спадок від тата таку мікроРНК, ви вже не будете колишнім.
Те, що ці мікроРНК успадковуються, встановлено точно. Те, що разом з ними успадковуються зазначені риси особистості, потребувало додаткової перевірки: для цього сперму "застресованих" самців впорснули зовсім вже незнайомим самкам, щоб виключити всі можливості соціальної передачі. Сперми виявилося достатньо.
Це, звісно ж, не означає, що у всьому тільки й винні батьки чи стресове минуле, адже ніхто не заперечує таких понять та механізмів, як вибір чи сила волі. Однак, подібні дослідження лише зайвий раз доводять, що людська психіка – складний механізм, який регулюється безліччю різноманітних факторів.
Заодно, помітили вони, що є й інші механізми. Річ у тому, що депресія, пофігізм і наплювацьке ставлення до власного життя успадковували не тільки діти, але й онуки, і правнуки тих мишенят. Це при тому, що мікроРНК наступним поколінням вже не передавалися. Значить, є і ще щось, крім мікроРНК, яка передає нащадкам генетичну пам'ять.
Читайте також: Вчені знайшли ген, пов'язаний з депресією