Сила "блакитних комірців": секрет вдалого пошуку роботи після 45-ти
Чи лишається ейджизм одним із найпоширеніших видів дискримінації в Україні, а знайти роботу після 45 неможливо? Що робити, аби подолати вікові стереотипи ринку праці? Відповіді на ці питання – у матеріалі, створеному в партнерстві з сервісом OLX Робота.
Робітничі спеціальності на українському ринку завжди у попиті. За даними Національного агентства кваліфікацій, протягом останніх місяців найбільше вакансій відкривали у таких сферах:
Виробництво
Персонал для дому
Роздрібна торгівля
Ці дані підтверджують і дослідження, проведені OLX Робота. Цього року найбільший попит на співробітників спостерігається в сфері роздрібної торгівлі. За перше півріччя 2021-го роботодавці шукали понад 46 тисяч працівників. У порівнянні з минулим роком кількість вакансій зросла на 8,2 тисяч. Середня зарплата в цій сфері на сьогодні – 15 тис. грн. Найактивніше шукали кандидатів у Київській, Одеській та Дніпропетровській областях – тут було розміщено понад 50% від усіх вакансій з галузі.
У сфері транспорту і логістики в цьому році шукали 35 000 працівників – на 3 000 більше, ніж роком раніше. Середня зарплата – 15 500 грн.
Водночас робітникам у віці 45+ все ще буває важко знайти роботу. Попри їхній багатий професійний досвід, роботодавці відмовляють їм через вік.
Важливо не забувати, що українське законодавство забороняє будь-яку дискримінацію у сфері праці. Однак, як показують дослідження, саме тут українці найчастіше стикаються із дискримінацією за віком. У загальнонаціональному опитуванні Фонду "Демократичні ініціативи" за 2020 рік про таку дискримінацію заявили 40,2% респондентів. У 2018 таких було 39,7%.
Держстат також демонструє, що рівень зайнятості українців після досягнення певного віку помітно знижується. Якщо у віці від 25 до 49 років рівні зайнятості сягають 75% і вище, то із 50 років відбувається падіння – до майже 68% у 2020 році.
Що потрібно, щоб влаштуватись на бажану посаду та отримувати гідну платню – розкажемо на прикладі героїні, яка знайшла головний секрет успіху у пошуках роботи.
Приклад оптимізму
Наталя Ольшанецька народилась і виросла у Вільнюсі. Там вона вивчилася на хореографа, хоча за спеціальністю після інституту не працювала. Одразу після випуску вирішила, що їй цікавіше займатися пошиттям одягу. Тож вона разом із подругою почала шити джинси та стильні кофти на продаж.
Потім Наталя переїхала в Україну, одружилась та народила двох дітей.
Почались шикарні 90-ті роки, які загартували дуже добре: навчили робити практично все, щоб вижити, не озираючись на дипломи і труднощі,
– розповідає вона.
Найперспективнішою тоді видавалась торгівля. Доволі швидко у Наталі з’явився шанс з’ясувати, чи підходить їй робота у цій сфері. Виявилося, що не просто підходить – торгівля стала її професією.
Подруга займалася продажами косметики. Її фірма набирала промоутерів. Я вирішила спробувати себе. В одному з магазинів в центрі Києва я кілька місяців поспіль проводила промоакції. Аж раптом директорка мені запропонувала залишитися у них продавцем. Звичайно, я перелякалася! Одна справа – продукція фірми, яку я вже вивчила. Зовсім інша – всі ці скляні вітрини, з купою кольорів і відтінків помад, косметичних засобів, і темним лісом парфумерії. Але потім вирішила, що варто спробувати. Стала продавцем-консультантом і залишилася там на 10 років,
– розповідає вона.
Цей магазин, за словами Наталі, став ідеальним місцем роботи: дружній колектив, комфортні умови роботи і безмежна кількість можливостей для розвитку.
Тоді це було постійне навчання. Я вчилася розбиратись у парфумерії. Досліджувала палітри. Вивчала все про інгредієнти, з яких складаються косметичні засоби і побутова хімія. Навчалася правильно працювати з людьми, шукала літературу про те, як з ними розмовляти, і як їм щось правильно пропонувати. Вивчала нюанси торгівлі. Зараз, коли у мене вже є колосальний багаж знань, розумію, що після 40 років я стала значно професійнішим працівником,
– зізнається вона.
Історія цього ідеального місця роботи закінчилась – магазин перекупили конкуренти і весь колектив нові власники замінили новими людьми.
Втім, Наталя зрозуміла, що отриманий досвід дозволяє їй продати що завгодно. Тож вона почала пробувати себе у різних галузях: від консультанта у маленьких магазинчиках до працівника великого супермаркету.
Каже, що знайти роботу для неї не було проблемою. Мала досвід і бажання працювати, не боялася нового, легко вчилась, а особиста харизма та напористість дозволяли вирішувати питання будь-якої складності. Однак поступово роботодавці почали відмовляти Наталі у роботі, посилаючись на вік.
Якось ходила влаштовуватися в магазин однієї великої торговельної мережі, який відкрився просто під моїм будинком. Роботодавець зі мною познайомився, вислухав і сказав: "Все відмінно, але у Вас вік..." Я запитала, що не так із віком? Досвід же відмінний, рекомендації можу надати хороші. З документами все в порядку. У відповідь почула: "Все ж, нас не зовсім влаштовує Ваш вік. Нам би когось з Вашим досвідом, але молодшого". Але такого, думаю, не буває,
– каже Наталя.
За її словами, схожа історія траплялась і на інших місцях роботи – скрізь шукали досвідчених і професійних, але молодих. Крім того, почали з’являтись інші проблеми – роботодавці не завжди були готові пропонувати офіційне працевлаштування або ж намагались запропонувати додаткову роботу, щоб закрити її зусиллями дві посади за одну зарплату.
Наталя навіть встигла з’ясувати, що непорядні роботодавці бувають не лише у сфері торгівлі.
Пробувала працювати у клінінговій компанії. Там бували історії, коли ми мали вночі працювати бригадою 8 годин. Обсяг роботи – чималий. Наприклад, помити кухню великого ресторану. Оплата - 100 гривень за годину. У бригаді має бути 7-8 осіб. Вже на місці прибирання виявляється, що працювати нас буде троє. Тому працюємо ми не 8, а 12 годин. Але вранці на руки нам видають по 600 гривень. Пояснюють недоплату тим, що замовник не задоволений якістю роботи і великою затримкою,
– розказує вона.
Втім, Наталя каже, що рецепт боротьби із недоброчесними роботодавцями у неї простий: не боятись захищати власні права.
І взагалі – не боятись. Ані роботи, ані нового досвіду, ані відмов. Це, за її словами, і є головним секретом її успіху.
Не потрібно боятися, що когось не влаштує ваш досвід чи ваш вік. Не потрібно боятися, що вас звільнять за небажання працювати за копійки. Якщо роботодавець вам відмовляє лише тому, що йому не подобається ваш вік – він або не найрозумніший, або не найпорядніший. Значить, що це – не ваше місце роботи. Буде інше,
– каже вона.
Я не знаю з чим пов'язано, що у нас 45 – зачарований вік. Напевно, менталітет такий. Мені іноді з докором говорять: "Тобі – за 50, а ти все ходиш на підборах і вивчаєш літературу, тому що щось нове опанувати надумала". Навпаки, це такий вік, коли вже все можна і нічого не страшно,
– додає Наталя.
За її словами, зараз знайти роботу можна завжди, головне, аби було бажання працювати.
Головні поради з пошуку роботи у віці 45+
1. Відмовитись від думки, що роботодавець сам має здогадатися про ваш досвід
Щоб знайти роботу, потрібно самому бути активним, наполегливим і стресостійким. Підтримати на цьому шляху може думка, що на досвідчених працівників попит є, а значить, що є гарні можливості працевлаштуватись. Останні місяці найчастіше роботодавці на OLX Робота шукають працівників, старших за 40 років, у таких категоріях:
роздрібна торгівля, продажі, закупівлі;
транспорт і логістика;
будівництво;
бари, ресторани;
виробництво та енергетика
Якщо говорити про конкретних фахівців від 40 років, яких найчастіше шукають, це:
продавці (із зарплатою в 11 тис. грн);
охоронці та сторожі (12 тис. грн);
водії (20 тис. грн);
вантажники (12,5 тис. грн);
кухарі (13,5 тис. грн).
Зазначимо, що заробітні плати у всіх спеціальностях зросли на 25% у порівнянні із січнем 2021 року.
2. Шукати альтернативні підходи до роботодавця
У житті нашої героїні найдієвіший алгоритм пошуку роботи – через знайомих та особисті рекомендації. Свою нинішню роботу вона знайшла саме так.
Але насправді потенційних можливостей для працевлаштування є ще багато.
Один з найефективніших варіантів – спеціалізовані пошукові сервіси роботи. Там кількість пропозицій у різних галузях значно масштабніша, ніж та, яку можуть запропонувати друзі. Тільки на сервісі OLX Робота, наприклад, зараз є більше 59 000 пропозицій від перевірених роботодавців та агенцій.
Крім того, на онлайн-платформах є можливість розповісти про свій досвід та навички роботи, щоб потенційний роботодавець також міг його побачити.
Сервіс OLX Робота, наприклад, дозволяє заповнити пошукачам "Профіль кандидата". Тут можна вказати основну інформацію про себе, за потреби – детально описати власний професійний досвід і навички, а також розказати додаткову інформацію, описавши свої хобі чи вказати додаткові пройдені курси. Такий детальний профіль кандидата буде найкращим резюме для роботодавця і допоможе OLX рекомендувати релевантні для пошукача вакансії. А головне - його створити дуже легко навіть тим, хто не має досвіду зі створення резюме. Адже достатньо лиш заповнити потрібні поля або слідувати підказкам.
Крім того можна вказати деталі бажаної роботи: зарплата, посада, розташування, рівень зайнятості (повна або часткова), постійне або тимчасове працевлаштування. Сервіс сформує пошукачу перелік рекомендованих вакансій і регулярно надсилатиме нові пропозиції, що відповідають параметрам, вказаним в підрозділі “Бажана робота” доти, доки пошукач не вимкне цю опцію у налаштуваннях.
Ще один бонус – за допомогою однієї кнопки "Відгукнутись" можна відповісти на бажану вакансію, оскільки лише один раз прикріпивши до відгуку свій профіль кандидата, відгукуватись на вакансії можна лиш в 1 клік. Сервіс, серед іншого, дозволяє відстежувати статус та деталі кожного відгуку або відміняти відгук у разі потреби.
3. Розвиватись та змінюватись
Якщо ви бачите, що ваша професія вже трансформується – подумайте, чи готові ви вчитися та змінюватися, щоб залишитися у ній.
Якщо так – шукайте можливості для навчання та розвитку. Почати, наприклад, можна навіть не зі спеціалізованих курсів, а з безкоштовних вебінарів.
Ще один варіант – Центр зайнятості, де можуть допомогти з опануванням навичок нової професії на спеціальних курсах. Там можна набратись достатньо навичок та корисних знайомств, щоб опанувати нову справу.
У сучасному світі, вік дорослішання та старіння суттєво збільшився. За офіційною класифікацією МОЗ, сьогодні молодим вважається вік 25-44 роки. Лише у 45 років тепер вступають до середнього віку, а після 60 років стають людьми похилого віку. Однак суспільство, а слідом за ним – і ринок праці, все ще лишаються у полоні стереотипів.
Втім, зараз в Україні з’являється перше покоління 50+, яке може суттєво змінити ситуацію. Ці люди не просто виглядають молодшими за свій вік. Вони живуть насиченим життям, довго залишаються соціально та економічно активними. Вони готові ламати стереотипи та будувати кар’єру у будь-якому віці, знаходити ниточки до роботодавців і використовувати можливості для пошуку, як наприклад, OLX Робота.