Син Каменяра започаткував українську авіацію
Якщо ти син легендарного Каменяра, то тягар відповідальності за власне ім’я різко зростає. Петро Франко не стане використовувати славу величного батька, а свій імідж побудує власними силами.
Петро Франко вирізнявся від старшого брата унікальними захопленнями. Він пропагував активний спосіб життя. Саме Петро стане першим теоретиком фізичного виховання на Галичині. Син Каменяра видав такі підручники: "Чому важлива ранкова гімнастика", "Як правильно займатися легкою атлетикою" та "Якими командними іграми прикрасити дозвілля".
Читайте також: Віктор Глушков – засновник української IT-галузі
Петро зацікавить свого батька футболом, введе моду на санчата, організує лижний крос навколо Львова. Згодом Петро Франко ввійде в історію як співзасновник скаутської організації Пласт. Навіть саме слово "пласт" – теж його ідея.
Відділ старших учнів-руховиків львівського товариства “Сокіл-Батько”
Через свої захоплення та міцну статуру він одразу привернув увагу військового керівництва Австро-Угорщини. Ще перед Першою світовою Петро пройде вишкіл у школі пілотів у місті Сараєво. Коли на західних землях організують галицьку армію, то доручать саме Франко-молодшому керувати авіаційною базою.
1918 року Петро Франко особисто братиме участь у бойових польотах до окупованого поляками Львова. Полк був, звісно, невеликий, але пілоту-початківцю вдалося збити 16 ворожих літаків.
На цьому не закінчилися всі захоплення Петра Франко. У мирні часи син Каменяра захопився хімією. З 1931 року й до 1936 Петро працюватиме в Харківському інституті хімії. Найбільше зацікавило науковця молоко. За період навчання він зареєстрував аж 36 наукових винаходів для його переробки.
Читайте також: Юрій Гогоці – найвпливовіший науковець сучасної України
Місто Харків залишить одні з найжахливіших спогадів життя – опухлі люди на узбіччях, благальні очі дітей і дорослих. Петро Франко стане свідком чорної сторінки українського народу – Голодомору. Йому навіть запропонують отримати громадянство СРСР. Але він відмовиться, бо добре знає, на що спроможна ця країна.
Втеча від Радянського Союзу виявиться тимчасовою для сина Каменяра. 1939 року західні території відійдуть під кремлівське крило. Верховне командування терміново шукало відомі обличчя, щоб покращити свій імідж серед галичан. І знайшли такого. Петрові Франко запропонували місце декана в торговому інституті та крісло у Верховній Раді.
Петро Франко
Перед приходом німців інтелігенція надто заважала верховному командуванню. Через це Франкові зателефонували з НКВД та попросили прибути з речами на вокзал задля його ж безпеки. Після цього сина Каменяра вже ніхто не бачив.