Ситуація критична: як працюють Мінські домовленості в Україні
За понад чотири роки зустрічей Тристоронньої контактної групи у Білорусі сталося багато. Однак, на жаль, об'єднує лише одне – досить низька результативність. Жодне припинення вогню, про яке домовлялись, довго не протрималось, жодне гуманітарне питання не було вирішено, окрім обмінів.
"Шкільне", "хлібне", "великоднє", "різдвяне" тощо – це безліч режимів припинення вогню, які не запрацювали на Донбасі.
Читайте також: Росія хоче знищити Мінські угоди: думка експерта
Перемир'я, як завжди, оголошують всеосяжним та безстроковим. В усякому разі так нам кажуть після чергового засідання Тристоронньої контактної групи в Мінську. На цих засіданнях, крім цього, безуспішно вже понад чотири роки обговорюють звільнення полонених, але також безрезультатно.
В мінському процесі, що ми бачимо? Ми бачимо розмову, яка не несе за собою правових наслідків для жодних учасників, для жодної сторони цього процесу,
– сказав екс-представник України в мінських перемовинах Роман Безсмертний.
У Тристоронній контактній групі беруть участь представники України, Росії та ОБСЄ. Неформально також беруть участь бойовики. Донедавна терористів представляв колишній учасник фінансової піраміди МММ Денис Пушилін.
Саме Пушилін, найімовірніше, очолить терористичне угруповання "ДНР" на незаконно призначених виборах у псевдореспубліках 11 листопада. Про недопущення та невизнання цих виборів Україна неодноразово заявляла, зокрема на засіданнях у Мінську. Але від Росії та президента Путіна – жодної реакції.
Денис Пушилін
"Він хоче використовувати Донбас для того, щоб започаткувати процес федералізації України, а ми за будь-яких умов на це не підемо", – заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Денис Пушилін – це, на думку Москви, компромісна фігура. Зброї в руках не тримав, а тому за задумом Кремля, Україна може з ним вступати у прямі перемовини. Проте сам факт цих виборів – це вже порушення мінських домовленостей.
Світ має не визнавати їх, сказати, що вони незаконні і не надавати їм якоїсь легітимності. Тут все чітко і ясно. Не може бути виборів на окупованій території,
– заявив екс-посол США у Росії Майкл Макфол.
Всім зрозуміло, що і виборів як таких не буде. Кремль просто призначить Пушиліна на посаду, намалювавши йому якісь 86%. Але все одно створюється ілюзія волевиявлення. Йде навіть передвиборча компанія, до речі, протистоїть Пушиліну Павло Губарєв.
Павло Губарєв
І зрозуміло, що ці вибори не будуть ніким визнані. Кремль таким чином вчергове демонструє свою недієздатність у будь-яких перемовинах.
Леонід Кучма пішов з Тристоронньої контактної групи, свого наступника він не назвав. Але це не має жодного значення. Адже ці розмови у Мінську мали майже нульовий результат. Тому, яке прізвище, як з нашого боку, так і з боку Росії – немає ніякого значення. Україна вже продемонструвала, що для Донбасу розглядає лише два сценарії – повна деокупація та виведення російських військ або введення міжнародної миротворчої місії.
Що таке Мінські домовленості?"Мінський протокол" або "Мінська тристороння угода", "Мінське перемир'я", "Мінськ-1" – угода про перемир'я у війні на сході України, досягнута на переговорах у Мінську 5 вересня 2014 року. В розробці та підписанні мирної угоди брали участь представник ОБСЄ Гайді Тальявіні, другий президент України Леонід Кучма, посол Росії в Україні Михайло Зурабов, представники так званих "ДНР" та "ЛНР" Олександр Захарченко та Ігор Плотницький. Дія перемир'я розпочалась о 18:00 п'ятого вересня. Підписи Захарченка та Плотницького під протоколом стоять як автографи приватних осіб. Текст угоди не передбачає будь-якого визнання Донецької і Луганської "народних республік", а лише закріплює за підконтрольними проросійським бойовикам територіями двох областей "особливий статус" у складі України.