Склеп для ескулапа: Якою є медична реформа в дії?
Протягом двох років над киянами проводили експеримент: в рамках соціальної програми вони обирали собі лікарів — педіатра, терапевта або сімейного лікаря.
З`ясувалося, що в столиці не вистачає півтисячі лікарів первинної ланки, і позитив від роботи поліклінік відчули на собі хіба що гості з інших країн.
Аби потрапити до терапевта, потрібні дві довідки від інших лікарів
Аби отримати бажану медичну консультацію, пацієнтам не тільки доводиться стояти у чергах по кілька годин, але й проходити огляд в зовсім інших фахівців. Наприклад, щоб отримати рецепт від нежиті, потрібно мати при собі паспорт, свіжу флюорографію та результати огляду від уролога або гінеколога.
Ми повинні в обов’язковому порядку направити на флюорографічний огляд, а також на огляд гінеколога. Є 192 наказ — це вияв онкозахворювань на ранніх стадіях. Є указ президента про вияв хворих на туберкульоз на ранніх стадіях. Ще давно, 12 років тому. Але він щороку доповнюється",
— головний терапевт Департаменту охорони здоров'я Києва Людмила Алентьєва.
Медичний експеримент "Обери собі лікаря" проводиться також у Вінницькій, Донецькій і Дніпропетровській областях. Головна новація — поява нової для української медицини професії - сімейного лікаря.
Підготовлено вже лікарів загальної практики сімейної медицини близько 13-14 тисяч. Ті, які мають сертифікат лікаря загальної практики з сімейної медицини. За опитуванням громадської думки, вивчали в пілотних регіонах, лікарі загальної практики мають більший авторитет, ніж лікарі педіатри по обслуговуванню дітей,
— департамент реформ і розвитку медичної допомоги МОЗ Костянтин Надутий.
Навчати сімейних лікарів у ВНЗ почали 5 років тому
Роботи у сімейного лікаря багато, а знань бракує. Готувати нових лікарів первинної ланки у медичних ВНЗ почали п'ять років тому. А перекваліфікація медиків з досвідом відбулась за спеціальною програмою за півроку.
"Цьому треба вчитися дуже і дуже довго. Але оскільки практика вже велика, лікарська практика 24 роки, — ми вже дещо вміємо і знаємо. Трохи нас підучили. Дуже цікаві та пізнавальні курси. Вони нас навчили дечому", — говорить сімейний лікар Світлана Остапець.
Сімейна медицина — це інтегральна дисципліна, яка потребує знань з терапії, гінекології, хірургії, офтальмології і таке інше. Дуже і дуже великий обсяг знань. Не обкатані програми, не обкатані вимоги, нема поки що достатньої матеріальної бази. І це дуже заважає підготовці дійсно відповідних часу фахівців",
— каже головний терапевт Департаменту охорони здоров'я Києва Людмила Алентьєва.
Медики ледь встигають за реформами, але критикувати бояться, адже за невдалий коментар можна легко втратити роботу, — каже екс-заступник міністра охорони здоров'я України В’ячеслав Передерий.
"Кожні 5 років він повинен підтвердити свою кваліфікацію. Вони всі залежні. Завтра його приберуть з роботи", — додає екс-заступник Міністра охорони здоров'я України В'ячеслав Передерій.
Кількість хворих на грип та ГРВІ у порівнянні з 2012 р. зросла на 11%
Реформа реформою, а застуда та грип за сезонним розкладом. Хворих не надто турбує впровадження МОЗівських новацій, а от вчасна і якісна консультація фахових лікарів — дуже. Тому й штурмують кабінети поліклінік збільшеними силами. У порівнянні з минулим роком рівень захворювань на грип та гострі респіраторно-вірусні інфекції зріс на 11 %, — порахували у Міністерстві охорони здоров'я.
Рівень захворюваності, традиційно, підвищується десь на 5 % щотижня. На сьогодні по 10-ти контрольних містах України за попередній тиждень захворіло 42 тисячі осіб,
— зазначає перший заступник Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України Олександр Кравчук.
Багато років в Україні лікували за чинною системою охорони здоров’я Семашко, яку Всесвітня організація здоров`я назвала найбільш оптимальною за співвідношенням витрат і якості. Сьогодні систему намагаються реформувати згідно з європейськими стандартами.
Лікарняний фонд не такий великий, як був за радянських часів. Тому що дуже затратна система Семашко, якщо її перенести на нинішні економічні реалії, жоден бюджет жодної багатої країни не може витримати, тим-більше, при безкоштовній медицині. Більшість йшло не тільки на військовий комплекс. Більшість статку йшло на утримання досить потужної соціальної сфери, до якої належить медицина,
— директор національного музею медицини України, терапевт, гастроентеролог Вадим Шипулін.
З рештою, стару систему неможливо обслуговувати через брак грошей, а на реформи не вистачає фінансування. Навіть пілотні регіони забезпечили грошима лише на 65% від потреби.