Ксенія Собчак: голос протесту росіян чи вдалий спаринг-партнер для Путіна на виборах у Росії?

26 жовтня 2017, 20:00
Читать новость на русском

У березні 2018 року в Росії відбудуться президентські вибори. Сама передвиборча кампанія стартує у грудні 2017 року. Однак вже зараз є кандидати, які заявили про готовність поборотися за президентське крісло. Одна з них – Ксенія Собчак.

18 жовтня Ксенія Собчак оголосила про намір йти на вибори президента Росії у 2018 році, де планує виступити у ролі "кандидата "проти всіх". Таке рішення викликало хвилю обговорення у російському політичному середовищі.

Читайте також: Как Собчак поможет Путину выиграть выборы

Безтурботне дитинство Собчак і перші протести

У політичному істеблішменті Росії Ксенія Собчак опинилася з самого дитинства. У 1989 році її батько – Анатолій Собчак – був обраний народним депутатом СРСР, у 1990 році очолив Ленінградську міську раду народних депутатів, у 1991 році його обрали міським головою тоді ще Ленінграда. Саме в цей період в його команді з’явилися двоє людей, які згодом стануть президентами Росії – Володимир Путін та Дмитро Медведєв. Політичну кар’єру зробила і матір Ксенії – Людмила Нарусова, яка в 1996-1999 роках була депутатом російської Держдуми, а з 2002 до 2012 року була членом Ради Федерації. В 2016 році знову стала членом Ради Федерацій.

Але в цей період Ксенію Собчак політика мало цікавить. Вона йде "традиційним" шляхом "золотої молоді" – навчання на факультеті міжнародних відносин спочатку Санкт-Петербургського, а згодом і Московського університетів. Однак славу їй приніс телепроект "Дом-2", де разом з Ксенією Бородіною вона була ведучою аж до 2012 року. Саме в цей час вона отримала статус "світської левиці", хоча в 2005 році її намагалися притягнути до кримінальної відповідальності за сутенерство через цю програму.

Читайте також: У Росії хочуть покарати Собчак за заяву про Крим

Початком активної громадської діяльності Ксенії Собчак можна вважати кінець 2011 року. Тоді в грудні у Росії відбулися вибори до Державної Думи, які закінчилися масовими мітингами. Саме тоді Собчак вперше використала свою медійну популярність у політичній сфері, взявши участь у мітингу опозиції на Болотній площі у Москві.


Ксенія Собчак на мітингу "За чесні вибори"

Тоді ж Ксенія Собчак ввійшла в сотню найбільш впливових людей Росії.

Читайте також: Собчак – кремлівський "кандидат-спойлер" на президентських виборах у Росії, – Washington Post

Така радикальна зміна поглядів призводить до того, що Ксенія Собчак більше уваги приділяє не розважальним шоу на телебаченні, а суспільно-політичним програмам. Включно до того, що перед президентськими виборами у 2012 році вона запустила програму "Собчак живьем" на каналі "Дождь". Почалося все з інтерв'ю з кандидатами у президенти. У неї в гостях побували всі, крім Путіна.

В березні 2012 року, після того, як Володимир Путін переміг на президентських виборах, Ксенія взяла участь у мітингу "За чесні вибори". А 8 травня цього ж року її вперше затримали за участь у мітингах, протримавши декілька годин у відділку. Собчак відбулась штрафом у тисячу рублів.


Собчак затримали за участь у мітингу

Після цього в неї вдома відбулися обшуки (як і в деяких опозиціонерів – Олексія Навального, Іллі Яшина, Бориса Нємцова, Сергія Удальцова). Під час обшуків у Собчак знайшли понад 1,1 мільйона євро, 522 тисячі доларів та 485 тисяч рублів, які були розфасовані у сотню конвертів. Перевіркою походження цієї суми зайнялася податкова, однак порушень не знайшла. Причиною для обшуків стало те, що Ксенія Собчак на той час зустрічалась з Іллею Яшиним, який, фактично, мешкав у її квартирі, на думку Слідчого комітету Росії.


Ілля Яшин та Ксенія Собчак

У 2012 році Собчак увійшла до Координаційної ради опозиції за результатами голосування. Кістяк ради склали лідери мітингів на Болотній на чолі з Олексієм Навальним, письменником Дмитром Биковим, шахістом Гаррі Каспаровим. Ця рада проіснувала до жовтня 2013 року, після чого припинила існування.

Читайте також: У нього на руках кров, – Собчак назвала відповідального за війну на Донбасі

Собчак – проти всіх

У вересні 2017 року у російських ЗМІ з’явилась інформація про те, що Ксенія Собчак може балотуватися на президентських виборах 2018 року. У коментарях "Ведомостям" чиновники з адміністрації президента Путіна назвали її ідеальним спаринг-партнером для чинного президента. На такі заяви (про балотування у президнти) Ксенія Собчак дуже сильно образилась, назвавши це намаганням дискредитувати її.

Однак це питання стало все більше обговорюватися у російському політичному колі. Відтак на них відреагували і Путін, і Навальний.

Володимир Путін заявив тоді, що йому байдуже, хто буде балотуватися, і речі особистого характеру (знайомство з родиною Собчак) "не можуть грати жодної ролі".

Більш негативно на такі "слухи" відреагував Олексій Навальний, назвавши це намаганням "притягнути на вибори ліберальне посміховисько, щоб відвернути увагу". І заявив, що він буде "дуже засмученим та розчарованим".

Собчак відповіла не менш "гостро".

І от 18 жовтня Ксенія Собчак офіційно заявила, що буде балотуватися у 2018 році. Спочатку вона про це сповістила листом виданню "Ведомости".

Коли мені було 18 років, Путін став президентом Росії. Діти, які народилися в той рік, вже самі підуть голосувати. Але ж може статися так, що, коли мій син піде на вибори, у списку кандидатів будуть, як і раніше, Зюганов, Жириновський і Путін,
– заявила Собчак.

Особливістю заяви Собчак стало те, що вона вирішила виступити проти усіх кандидатів. Саме так називається і її сайт "Собчакпротиввсех". Графу "проти всіх" з бюлетенів на виборах президента Росії прибрали у 2006 році.

Читайте також: З'явилась перша реакція Навального на намір Собчак балотуватись у президенти Росії

"Ксенія Собчак у вашому бюлетені – це і є графа "Проти всіх". Ви проти того, що багато років у списку тільки Зюганов, Явлінський, Путін і їхні безликі дублери і заступники? Ви хочете показати свою активну позицію, але ваш кандидат недопущений до виборів? У вас немає свого кандидата? Відзначте Собчак. Ви не вибираєте її в президенти. Ви просто отримуєте легальну і мирну можливість сказати "Досить! Дістали!" – переконує у відео Собчак.

Однак самої програми Ксенія Собчак поки не представила. Лише провела одну прес-конференцію, яка зібрала аншлаг. Саме там вона зробила заяву про те, що Крим український, а Україна – найбільший партнер Росії. Хоча в листі йдеться: "Я – поза жорсткими ідеологічними рамками. Я не належу до конкретних партій, не пов'язана з партійною чи груповою дисципліною, в рамках цієї кампанії я навіть не за "Крим наш" і не проти. Я за те, щоб в країні припинилося тотальне злодійство, з'явилися справжня політика, влада, підзвітна вільному волевиявленню людей, які самі вирішать, як їм жити, і на рівних з усім світовим співтовариством і сусідами вирішать, чий же Крим насправді".

Читайте також: Заява Собчак про Крим заслуговує дуже серйозної уваги, – Портников про важливий момент

Під час прес-конференції Собчак заявила, що не претендує на роль професійного політика, але хоче брати участь в президентських виборах в 2018 році, щоб голос її покоління був почутий.

"Я не професійний політик, я – небайдужа людина, я – журналіст, я – громадський діяч. Я – людина, яка багато років висловлювала свою позицію, своє невдоволення і свою незгоду з тим, що відбувається в нашій країні. Я абсолютно не претендую на роль професійного політика, але мені важливо, щоб на цих виборах голос мого покоління був почутий", – сказала вона.

Телеведуча при цьому заявила, що на виборах в 2018 році має намір стати голосом протесту всіх росіян, права яких порушуються.

Вже згодом стало відомо, що перед тим, як висувати свою кандидатуру, Ксенія Собчак особисто зустрічалась з Володимиром Путіним. Причиною для зустрічі було інтерв’ю про Анатолія Собчака. Однак після того, як оператори пішли, Собчак та Путін залишилися наодинці.


Ксенію Собчак вважають ідеальним спаринг-партнером для Володимира Путіна на президентських виборах 2018 року

Цю зустріч згодом підтвердила і сама Собчак. За її словами, вона не погоджувала з ним своє висунення, як повідомляли журналісти, а просто повідомила про свої плани.

"Мені здалося, хоча я не настільки близько знаю реакції президента, що йому не сподобалося", – сказала Собчак. За її словами, Путін не дав прямої оцінки її рішенням, сказавши тільки, що кожна людина має право приймати свої рішення і повинна за них відповідати.

Читайте також: Собчак озвучила усі претензії щодо Путіна

Для того, щоб мати можливість бути зареєстрованою в кандидати, Собчак слід зібрати 300 тисяч голосів виборців. При чому з одного регіону не може бути більш ніж 7500 підписів. Якщо Собчак висуватиметься від непарламентської партії, кількість підписів має бути 100 тисяч. Без збору підписів може висуватися кандидат від парламентської партії (зараз такими є "Єдина Росія", "КПРФ", "ЛДПР" та "Справедлива Росія").

Собчак – Навальний: демократія понад усе?

Дещо про те, як виглядатиме програма Ксенії Собчак, розповів політтехнолог Віталій Шкляров. Він запевнив, що вона не йде проти опозиційних кандидатів Явлінського чи Навального. Окрім того, у своїх виступах вона повинна постійно критикувати Путіна. Однак навіть він визнає, що в неї мало шансів на перемогу проти чинного президента.

Тому що на цих виборах все зрозуміло, я думаю, з Володимиром Володимировичем, а ось в 2024 році може бути інтрига. До цього підготуватися треба,
– заявив Віталій Шкляров.

Сама Ксенія Собчак заявила, що готова до зняття своєї кандидатури, якщо Навального допустять до участі у виборах.

"Є варіанти того, що якщо він буде зареєстрований, ми з ним обговоримо цей момент, ми з ним поговоримо, і я знімуся в його користь. Для мене це важливий момент. Я не буду розбивати єдиний демократичний фронт. Я його вважаю своїм соратником і другом. Я не виступаю проти його позиції. Я вважаю, що те, що він робить, дуже важливо для країни", – заявила Собчак.

Висунення Собчак викликало різну реакцію у російської опозиції. Навальний відмовився її коментувати, проігнорувавши запитання журналістів.


Ксенія Собчак давно дружить з Олексієм Навальним та його дружиною Юлією

Керівник псковського відділення партії "Яблуко" Лев Шлосберг теж не надто схвально віднісся до такої ідеї.

"Якщо хто-небудь, хто б не була ця людина, хоче брати участь в такій грі і виступати в якості офіціанта на виборах президента, який підносить Путіну перше, друге, третє блюдо і десерт, то така людина буде себе розглядати в такій якості. На мій погляд, адміністрація зробить все, щоб на вибори президента не були допущені реальні противники Путіна. Це стосується всіх людей, хто готовий його критикувати особисто, персонально, жорстко і принципово. Для того, щоб зробити з виборчої кампанії імітацію виборів президента, будуть запрошуватися відомі люди, яким запропонують дуже специфічну роль молодших, я б навіть сказав особливо молодших спаринг-партнерів Путіна. Жодна поважаюча себе людина не повинна погоджуватися на цю роль. Це принизливо, це образливо, це пляма на всій біографії", – заявив Лев Шлосберг.

Письменниця Людмила Улицька заявила, що Собчак викликає в неї симпатію, однак вважає це невдалим варіантом.

Читайте також: Російський політик викрив Собчак на лицемірстві щодо гучної заяви по Криму