Соціальна ціна на газ для населення дуже завищена, — експерт

1 жовтня 2015, 16:39
Читать новость на русском

Що таке соціальна норма на газ, розповів у студії Телеканалу новин "24" експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

30 вересня Кабмін заявив, що компенсуватиме 50% вартості газу тим господарствам, які споживають менше 200 кубометрів на місяць.

Соціальний газ

— Він не є соціальним. Ціна 3600 гривень за перших 200 кубів є завищеною. Досі робоча група, яка працює у парламенті, не винесла рішення. Тож "крапки" у цьому рішенні нема щодо того, на скільки ґрунтовно було б взагалі підвищення на газ. Тож газ не є соціальним – це висока ціна і люди переплачують. Адже газ йде українського видобутку. Населення мало б платити, за розрахунками тієї ж робочої групи, максимально 2,5 тисячі гривень.

Тарифи на газ для населення

— Є ще один цікавий момент. Ця пільгова ціна буде поширюватись не лише на тих, хто має автономне опалення і споживають більше 200 кубів. Ця норма також буде поширюватись на тих, хто має газові плити, які використовує для підігріву їжі. Для них діяла ціна у 7188 гривень, тобто — вдвічі більше.

Тепер і мешканці міста, які живуть у квартирах, теж будуть користуватись соціальною ціною у 3600 гривень. Це можна розцінити як певний популізм. Бо ціна й так завищена.

— І насправді цю знижку на обсяг газу, яку отримує населення, є невелика – менше 10% всього газу, який споживає населення. Тому що 90% обсягу газу споживають люди, які мають автономне опалення. Вони у будь-якому випадку вийдуть за межі цих 200 кубів. Взимку в середньому будинок споживає, особливо в холодні місяці, від 250 до 400 кубів. Все залежить від якості котла, будинку та його стану. Майже 7% (мільярд кубометрів) споживають люди для підігріву їжі та води. В грошах – держава недоотримає 2 мільярди гривень за рахунок цієї знижки. Але з іншої сторони – ми й так як споживачі, переплатимо суттєво і заплатимо за цю знижку для мешканців квартир.

У нас фактично ціну на газ підвищили у 6 разів – на 600 %.

Чому так сильно підняли ціну на газ

— З однієї сторони рішення підвищувати тарифи було обґрунтоване, та не у таких масштабах. Бо дійсно – є дефіцит "Нафтогазу України" і є рекомендації від МВФ та зовнішніх кредиторів ліквідувати дефіцит "Нафтогазу". Це можливе лише при тому, щоб всі почали платити об’єктивну ціну за газ. Напередодні виборів це буде демонструватись як певний результат.

Більше — дивіться у інтерв’ю.