«Справа Бейліса»: погляд через століття
Уроки історії повинні бути засвоєні «на відмінно». За таким лейтмотивом у Києві відбулася Міжнародна конференція з антисемітизму, присвячена 100-річчю «справи Бейліса».
Захід організував Український єврейський комітет за підтримки українського головування в Організації з безпеки і співробітництва в Європі. У 1913 році колегія присяжних у Києві ухвалила виправдальний вирок у справі єврея Менделя Бейліса. Його звинувачували у ритуальному вбивстві учня духовного училища Андрія Ющинського. Провадження закрили, однак єврейська громада ще тривалий час зазнавала утисків і гонінь. Тепер же організатори конференції зібрали представників уряду України, видатних діячів і громадськість з метою дати оцінку тому, як суспільство засвоїло урок сторічної давнини.
Президент Українського єврейського комітету Олександр Фельдман відзначив: «Сьогодні Україна - дім для всіх. Але це на державному рівні. Це за підтримки держави, з позиції влади. Але все одно на місцях залишаються побутові прояви антісіметізма, ксенофобії.. З цим треба боротися, це говорить про здоров'я суспільства».
Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул запевнив гостей конференції, що Україна взяла безкомпромісний курс на толерантність і мультикультуралізм. Почесний гість заходу – онук Менделя Бейліса зазначив, що життя в сучасному суспільстві стало значно комфортнішим. «Моїй сім’ї у Нью-Йорку сьогодні не доводиться зазнавати жодних утисків чи незручностей. Гонінь люди зазнавали раніше, ще за часів мого батька і дідуся. Ось чому я приїхав на запрошення організаторів – щоби підтримати рух за морально здорове суспільство», - сказав пан Бейліс молодший.
Учасники конференції зазначили, що терпимість, толерантність і взаємоповага – ознаки здорового суспільства. І їх утвердженню в Україні, як і в світовій спільноті необхідно присвячувати ще більше часу і зусиль.