Статус в ООН допоможе Україні вирішити питання з добровольцями, — експерт
У студії Телеканалу новин "24" голова правління міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук розповів як Україна може використати членство у Раді Безпеки ООН.
Перспективи України
— Україні не потрібно чекати чогось надзвичайного, вітчизняній дипломатії треба готуватись до важкої праці. Нагадаю, що право кожного члена ООН обиратися до непостійних членів Ради Безпеки ООН. Україна вже втретє посідає це місце. Треба зазначити, що на українську делегацію чекає рутинна робота.
Попри це, Україна стала одним із центрів геополітики і посягання на її територіальну цілісність є посяганням на принципи ООН.
Зараз йдеться про те, чи збереже Україна свої кордони, чи на міжнародному праві можна поставити хрест.
Україна не просто країна, яка стала жертвою агресії, але Україна є єдиною країною, яка добровільно відмовилася від ядерної зброї, отримавши гарантії безпеки усіх членів Ради Безпеки ООН.
Тому набуття членства у Раді Безпеки ООН навіть на тимчасових засадах дасть можливість звернути на себе увагу. Україна була безальтернативним варіантом для ООН в отриманні цього статусу.
Острахи про те, що російська дипломатія може переконати африканські та азіатські країни тими чи іншими пропозиціями — не спрацювала.
Тому цей шанс потрібно сприйняти, як можливість використати для вирішення власних проблем.
Статус непостійного члена у Раді Безпеки ООН
— Рішення у цьому органі ООН приймаються більшістю, 5 постійних членів мають право заветувати рішення всього органу. Тому фактично вони керують процесом, інші 10 країн мають обмежені можливості.
Україна зможе використати цей статус для іміджевих потреб, а іншим інструментом є головування, що передається на черзі між країнами, воно триває 1 місяць. І головуюча країна має набагато більше повноважень з точки зору регламенту ООН.
Ключове, що має зробити наша дипломатія протягом двох місяців — це спробувати використати усі можливості ООН для врегулювання військового конфлікту на сході України, зокрема і залучення миротворчих сил.
Адже є дуже відома резолюція ООН "Об’єднання заради миру", яка дозволяє приймати рішення щодо допомоги країні в обхід права вето.
Україна зможе знайти шлях для винесення на Генеральну асамблею ООН резолюцію, яка дозволить чітко ідентифікувати Росію, як агресора і знайти можливість надання Україні миротворчої допомоги.