Стрілянина та можлива диктатура: як в Туреччині відбувся конституційний референдум
У Туреччині завершилося голосування на історичному референдумі. Громадяни вирішували - надавати чи ні – більше повноважень чинному президентові Реджепу Ердогану.
Поруч із виборчою дільницею у південно-східній провінції Діярбакир – озброєні військові та важка техніка. Тут трапилась стрілянина між двома групами людей. Двоє осіб – загинули. Турецькі медіа повідомляють – розбірки трапились через політичні погляди виборців. Стрілянина у Діярбакирі – чи не єдиний інцидент сьогодні.
Перші дільниці відкрились о сьомій ранку. Участь у всенародному опитуванні всередині країни взяли 55 мільйонів виборців.
Напередодні референдуму прогнозувати результати плебісциту було марно. Прихильників та противників конституційних змін майже порівну.
Президент Ердоган на виборчу дільницю у Стамбулі прибув у супроводі дружини. Його оваціями зустрів натовп прихильників. Турецький лідер помахав їм рукою та крізь щільний кордон правоохоронців пробрався голосувати.
"Цей референдум – зовсім не про нову адміністративну систему Туреччини, це вибір змін та перетворень. Я вірю, що наш народ вирішить прокласти шлях до дуже швидкого розвитку, зважиться на справжній стрибок", – переконував Реджеп Таїп Ердоган.
Дуже швидкий розвиток для народу – це ще понад десять років при владі для Ердогана. Конституційна реформа дозволить правити чинному турецькому президенту до 2029 року.
Читайте також: Референдум у Туреччині: Ердоган вже вітає з перемогою лідерів партій
Загалом громадськості запропонували схвалити поправки до 18-ти статей Конституції. Згідно з ними, посаду прем'єр-міністра - скасовують. А виконавчу владу очолює президент, який матиме право призначати та звільняти головних посадовців країни фактично без узгодження.
Прихильники реформи переконують – сильна влада гарантує стабільність Туреччині. Критики ж певні – лише пришвидшить узурпацію влади, яку вже розпочав Президент Ердоган.
До слова, на 21:00 16 квітня підраховано майже 98% бюлетенів. І трохи більше, ніж 51% виборців підтримують посилення президентської влади. А от більшість мешканців Стамбула проголосувала проти цього. Відтак, у місті з міркувань безпеки перекрили площу Таксим.