УКР РУС
10 березня 2015, 17:10
4

Створення армії Євросоюзу: як німці "завойовують" Європу

Німеччина здійснює відверті поштовхи для створення з ЄС повноправного суб’єкта міжнародної політики. Для цього їй потрібно переконати держави-члени Євросоюзу у доцільності мати власну армію в обхід НАТО.

З ініціативою створення загальноєвропейської армії виступив глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Його заява викликала жваве обговорення серед журналістів, а деякі європейські політики сприйняли її з відвертою іронією. Критично до ідеї створення європейського війська поставились у Великобританії, Польщі, Швеції та Франції, яких традиційно називають "євроскептиками" й "атлантистами".

Аргументи Юнкера

Жан-Клод Юнкер в інтерв’ю одному з німецьких видань зазначив, що створення європейської армії дасть можливість вчасно реагувати ЄС на загрози миру. Європейський політик сподівається, що європейська армія буде чітким сигналом для Росії, що ЄС серйозно ставиться до захисту власних цінностей. Юнкер також апелював до НАТО, він переконаний, що сил альянсу недостатньо, адже не всі члени трансатлантичного об’єднання територіально розташовані в ЄС.

Зрозуміло, що ця ініціатива є величезним проектом і для початку її втілення однієї заяви замало. Проект по суті передбачає перебудову системи безпеки на континенті зі зменшенням у подальшому й цілковитим усуненням впливу США на ЄС. За цим задумом, Європа має прибрати фактор залежності у сфері безпеки.

Жан-Клод Юнкер — авторитетний європейський політик, ідеолог утворення Єдиної Європи, котрий стояв біля витоків Маастрихтського договору, за час своєї п’ятирічної каденції, намагатиметься започаткувати нові інтеграційні процеси. Створення армії, якраз-таки є таким процесом, що дає відповідь на сучасні загрози в об’єднаній Європі.

Євроінтегратор проти євроскептиків

У своїх поглядах люксембурзький політик не самотній. Його обрання на пост глави Єврокомісії, жваво обговорювався влітку минулого року, воно відбувалось за підтримки Ангели Меркель.

Попри сприяння з Берліну, потужний тиск проти призначення Юнкера здійснювала Великобританія. Британський прем’єр Девід Камерон, котрого справедливо зараховують до євроскептиків був головним супротивником призначення Юнкера. Більше того, Камерон, вже вкотре, погрожував прихильникам подальшої інтеграції в Європі у фінансовій та бюджетній сфері, провести у Великобританії референдум щодо повного виходу держави із Європейського союзу.

Незважаючи на невелику коаліцію євроскептиків, що склалась із Британії, Швеції, Нідерландів, Румунії та Греції, Юнкер був обраний на посаду 422 голосами європарламентарів. Фактично, ФРН пролобіювала це рішення.

Німеччина зацікавлена у посиленні інтеграції всередині Європи, адже відчуває зростання німецького контролю над євроструктурами.

Новий президент Єврокомісії, по факту голова уряду об’єднаної Європи, є неприйнятною фігурою для євроскептиків, через його бажання посилити бюджетний контроль над державами-членами ЄС. Загалом передати до Брюсселю більше повноважень. Це передбачає перегляд надання населенню широких соціальних пільг, які є, прикладом у Швеції. Себто, за переконанням євроскептиків, це є втручання у внутрішні справи, а зростанням влади Єврокомісії для них є неприйнятним.

Критика та протиріччя щодо армії ЄС

Наслідком такого стану справ в європейській політиці, буде те, що усі нові інтеграційні чи міжнародні ініціативи Юнкера матимуть підтримку у Берліні, і критику з боку інших країн.

Тому Юнкер отримав цілком логічну відповідь від євроскептиків.

Представник Великобританії щодо ініціативи створення європейської армії сказав, що до компетенції ЄС не входить забезпечення національної безпеки країн і немає ніякої надії, що ця позиція зміниться. Міністр Швеції Карл Більдт назвав її недосяжною. Польща, яка традиційно є надійним союзником НАТО в східній Європі, заявила, що ідея створення спільної європейської армії є дуже ризикованою.

І цілком зрозумілою, з викладеного вище, є позиція Німеччини. Міністр оборони ФРН Урсула фон дер Ляйен висловила підтримку ідеї створення такої армії в майбутньому.

Вже заплановано, що європейські лідери обговорять створення армії на саміті Євросоюзу в червні цього року. Перспективність ідеї залежить від позиції усіх 28-ми членів ЄС. Але передовсім від країн, що мають позиції другого порядку. Такі як Італія та Іспанія.

Скоріше за все повноцінну багаточисельну армію створити європейцям найближчим часом не вдасться. Вплив Штатів залишатиметься, а єдиною безпековою парасолькою буде НАТО. Проте в інтерв’ю Юнкер натякнув, що ЄС повинна мати, щось на зразок "спецназу швидкого реагування". Створення цих малочисельних загонів може покласти початок народженню спільної армії Європи, що сприятиме глибшій інтеграції між країнами ЄС.