Суддів теж судитимуть: "програма очищення" української Феміди запрацювала

16 квітня 2014, 02:46
Читать новость на русском

Людей у мантіях, які ухвалювали тенденційні рішення або мовчали протягом останніх місяців, провели коридором ганьби. За відновлення довіри до судової влади тепер беруться народні депутати.


Суддів теж судитимуть?

Народні депутати ухвалили 8 квітня відповідний закон – документ передбачає масштабну перевірку суддів, які порушили права громадян та суддівську присягу та рішення яких громадяни України успішно оскаржили в Європейському суді з прав людини.

Мають бути звільнені сотні суддів з восьми з половиною тисяч. Коли суддя відправляв людину за ґрати під час Майдану, за участь в протестах (а інколи просто за голослівним звинуваченням міліції), коли забирав права, коли забороняв мітинги, коли давав санкцію на прослуховування. Якщо буде встановлено, що суддя порушив присягу – звернення до Вищої ради юстиції і "вовчий квиток" – вигнання без права будь якої пенсії, – визначатиме третину членів Комісії з перевірки суддів Єгор Соболєв.

"Усі керівники судів, їхні заступники, керівники судових палат, верховного та вищих судів склали свої повноваження і мають бути обрані терміном на один рік безпосередньо колективами суддів. Закон передбачає оновлення, практично стовідсоткове оновлення складу важливих органів судового дисциплінарного контролю, якими є Вища кваліфікаційна комісія та Вища рада юстиції", – пояснює Міністр юстиції України (2007-2010 рр.) Микола Оніщук.

Суддівські рішення стосовно євромайданівців перевірять. Тоді в судах за день розглядали десятки таких справ.

Адвокати й депутати не могли повірити, що справи штампують усі зразу, навіть не читають, і обирають один запобіжний захід для всіх – два місяці арешту.

Було видно одразу, що це замовні справи, тому що вони не брали до уваги ні свідчення адвокатів, ні свідчення свідків, вони просто сиділи, насміхалися і писали вироки, – згадує нардеп від ВО "Свобода" Олександр Куліковський.

"Судді і судова система беззастережно підкорялися волі – по суті беззастережно, вже не так важливо, чи то було наслідком страху, чи то було наслідком психологічного тиску – волі політичних інститутів", – каже Оніщук.

Жертви суддів згадують сфабриковані справи

Автомайданівця Олександра Кравцова схопили 23 січня, знущалися у Маріїнському парку, а потім звинуватили у побитті правоохоронців. Хоча так звані постраждалі дали прикмети зовсім іншої людини.

Ішлося про якогось чоловіка зростом 190 (ну 180-190), лисого, кремезного. Попри те, що я не був зовсім схожий на таку людину, попри те, що не було вказано мою машину і мене як водія – все одно суддя взяв все це до розгляду. На те, що є білі нитки в цій справі, він не звертав увагу. І після тривалого перебування в дорадчій кімнаті от мене засудили. Ніякі доводи не вислуховувались. Відчувалось, що рішення є запланованим, – говорить звинувачений у побитті співробітників "Беркуту" Олександр Кравцов.

Розтрощена машина Олександра, як доказ свавілля правоохоронців, і досі стоїть на Хрещатику.

Володимир Кадура пробув у СІЗО 51 день. Його звинувачували у замаху на вбивство правоохоронців. Активісту загрожувало 15 років в'язниці. Доки був у СІЗО, міліція під час обшуку перевернула з ніг на голову його дім та квартиру батьків.

Прямо на трасі мене зупиняють співробітники міліції з начебто перевіркою документів, проходить десь 20-30 секунд, підлітає два фолькцвагена, починаються маски-шоу, мене затримують, не пояснюючи, не представляючись, мене десь приблизно дві години, навіть три години катали по Києву, я не бачив, куди мене везуть моя голова була опущена потім мене привезли на якийсь невідомий склад, якась їхня опорна база, – згадує звільнений з ув'язнення Володимир Кадура.

Володимир Кадура на волі три місяці, його справу закрили нещодавно. Планує подати позов до Європейського суду з прав люди на прокурора та суддю, які вели його справу.

Судді, які виносили вироки євромайданівцям, працюють і досі. За весь час трапилося лише декілька резонансних звільнень. Наприклад, суддя, який мало не засудив автомайданівця Крувцова до 15 років ув’язнення, досі здійснює судочинство в Оболонському суді Києва.

Літвінов. Його прізвище – Літвінов. Та людина, яка показала себе не як суддя, а як там… як продажний чиновник. Знаю, що він судить. Знаю, що в нього суди призначені. Він продовжує вершити правосуддя. Феміда, – скаржиться Кравцов.

"Судді, які мене судили, зокрема, Приндюк, яка сьогодні булла обрана головою апеляційного суду міста Києва, вони всі залишаються на своїх робочих місця. Був певний період, десь дві неділі після подій, які відбулися в Києві, ну після революції, вони зникли, зараз поповерталися, і існує, ну є інформація, що вони начебто вже подомовлялися щодо своєї подальшої роботи", – підозрюваний у замаху на суддю Віктор Смалій.

Програма очищення запрацювала

Перевірятиме, в тому числі таких суддів, протягом року буде Тимчасова спеціальна комісія з 15 членів. Ревізорів визначатиме Верховний суд, Верховна Рада та урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики Тетяна Чорновол.

Судді, чия провина буде доведена, втратять посаду та будуть притягнені до дисциплінарної або навіть кримінальної відповідальності. Але те, що новий закон не містить норми, яка б закріпила необхідність перевірки неправомірних суддівських рішень судами вищої інстанції – касаційного, або апеляційного, – створює певну правову небезпеку, - зауважує Микола Оніщук.

"Єдиним органом, який має перевірити законність судового рішення має бути суд вищої інстанції. Не є правильним, коли навіть комісії, створені Парламентом, що діють на підставі закону, переберуть на себе функції судового контролю. За жодних обставин не можна підмінити судовий контроль не судами. Інакше це буде носити ознаки помсти, ознаки суб`єктивної, до певної міри, політичної оцінки дій суддів", – додав він.

Програма очищення, яку запустив новий закон, вже позбавила роботи півтори тисячі служителів Феміди.

Величезна кількість суддів... вони сьогодні позбавлені своїх посад. Півтори тисячі голів приблизно, їх заступників і секретарів палат. І от сьогодні вони всі не на своїх посадах. Але це не означає, що завтра-післязавтра вони знову появляться на своїх посадах. Тому що дехто, до кого є найбільші претензії, дуже спішать з своїм переобранням" – говорить голова Ради суддів України Василь Онопенко.

"Судді, які очолювали ці суди, почали збирати підконтрольних собі колег і казати: проголосуйте за мене знову. В частині судів старі голови вже повернулися. Це є зловживання новим законом. Під час його ухвалення невідомі мені парламентарі викинули звідти норму про те, що тих, кого звільняють вже не можна обирати наново", – зауважив Соболєв.

Нові голови судів мали бути обрані самими суддями таємним голосуванням. Але можливістю очиститися самостійно судова система не скористалася.

Судове самоврядування в Україні не діє. В зв'язку з тим, що ті судді, яких вони перетягували за часів Медведчука, Ківалова та Портнова, фактично зараз об’єдналися з метою захисту своїх так би мовити фінансових і умовно корпоративних інтересів, – вважає адвокат Віктор Смалій.

Правники говорять, що загартована роками система суддівської корупції, яка зв'язала суддів круговою порукою, виявила здатність до самозбереження.

Нічого не змінилося. В них вже також так само йде розподілення грошових коштів, які надходять через певних відповідальних осіб. Тобто є певна відповідальна особа, яка виступає посередником по заносу грошових коштів. Ця людина акумулює ці грошові кошти-хабарі. А потім по системі воно розподіляється між суддями, які входять відповідно в колегії, а також відповідно приймають участь ті керівники, які шляхом фінансового або адміністративного впливу мають на ці судді, звичайно, вплив, – каже Смалій.

“Бути українським суддею зараз вже насправді можна чесно. У суддів середня зарплата 16 тис. грн”, – підсумував Єгор Соболєв.