Чому археологи досі не відкрили гробницю першого імператора Китаю
Джерело:
ScienceAlert2200-річний мавзолей першого китайського імператора, який правив у 221-210 роках до нашої ери, розташований у районі Лінтун. Цінь Ши Хуанді об'єднав розрізнені держави у єдину імперію і був похований з великими почестями. Його давно віднайдену гробницю, яку супроводжує знаменита Теракотова армія, досі не відкривали.
Хоча деякі частини некрополя були досліджені, саму гробницю так жодного разу й не відкрили через страх того, що може бути всередині. Давньокитайський історик Сіма Цянь написав приблизно через 100 років після смерті імператора про можливі пастки, залишені будівельниками.
Дивіться також Місто бронзової доби з елітними гробницями знайшли цілим на півночі Китаю
Небезпечна гробниця
Ремісникам було наказано виготовити арбалети й стріли, які могли б влучити у будь-кого, хто увійде до гробниці. Ртуть була використана для імітації ста річок, Янцзи та Жовтої річки, а також великого моря, і була налаштована на механічний потік",
– йдеться в тексті, який цитує IFL Science.
Хоча деякі вчені відкидають ці розповіді як фантастичні, дослідження 2020 року показало, що концентрація ртуті навколо гробниці значно вища, ніж можна було очікувати. "Високолетюча ртуть може виходити через тріщини, які з'явилися в структурі з часом, і наше дослідження підтверджує стародавні літописні записи про гробницю, яку, як вважається, ніколи не відкривали й не грабували", – пояснюється в статті.
Історичні звіти свідчать, що грізний і амбітний Цінь Ши Хуанді був одержимим вживанням ртуті в оманливому прагненні до вічного життя. Він часто пив вино з домішками цього небезпечного металу й, можливо, помер від отруєння ним у віці 49 років. Згідно з відомими історикам даними, сталося це під час поїздки до Східного Китаю з метою пошуку міфічного Острова Безсмертя. У дорозі він начебто вживав ртутні пілюлі. 10 вересня 210 року до нашої ери у провінційному палаці Сяцзі, за два місяці подорожі від столиці, його життя обірвалося.
Пишно оздоблена гробниця імператора поблизу сучасного Сіаня відтворювала потойбічний світ: стеля була вкрита небесними світилами, а підлога землями й ртутними ріками. Теракотова армія – 7 000 керамічних солдатів у повний зріст – і комплекс гробниць, віднайдені у 1974 році, внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО й залишаються одними з найбільш значущих археологічних відкриттів в історії.
Гробниця імператора Ціня Ши Хуанді / Фото Aaron Greenwood
Можливо, одного дня вчені наважаться зайти в усипальницю імператора. Наприклад, за допомогою сучасних роботів, які могли б витримати стріли, небезпечні пари ртуті та будь-які інші пастки, якщо такі дійсно були.