Атомну та газову енергетику можуть визнати "зеленою": Єврокомісія підготувала документ

7 січня 2022, 13:15
Читать новость на русском

Джерело:

World Nuclear News

Європейська комісія надала державам-членам для консультації проєкт документа про визнання атомної та газової енергетики зеленою. Консультації розпочалися 31 грудня 2021 року. З громадськістю обговорення не буде.

Документ буде ухвалено до кінця поточного місяця, після чого його направлять для зміни законодавства членам ЄС. Прийняття документа означатиме, що інвестувати в атом та природний газ можна буде із "зелених" фондів.

Цікаво Робот Jet Bot AI+ чи бездротовий вертикальний Jet – як вибрати пилосос Samsung

Атомна електрогенерація довго не визнавалася в Європі як стійка або, як зазвичай кажуть, "зелена". Водночас з початку 2021 року ЄК замовила низку експертних оцінок щодо безпеки використання ядерних об'єктів у Європі. Дані експертиз дозволили Комісії включити атомну генерацію в таксономіку ЄС, що було повідомлено лише наприкінці 2021 року. Оскільки висновкам експертів можна довіряти, це дозволило виключити громадські обговорення поправок.

Як атомна та газова енергетика стануть "зеленими"

У документі наголошується, що "необхідно визнати, що сектори викопного газу та ядерної енергетики можуть зробити внесок у декарбонізацію економіки Союзу". Зокрема, поправки передбачають три окремі види діяльності у галузі ядерної енергетики:

  • демонстраційні установки для передових ядерних технологій;
  • будівництво нових атомних електростанцій із використанням найкращих доступних технологій;
  • та виробництво електроенергії на існуючих ядерних установках.

Також проєкт включає три види діяльності, пов'язані з природним газом: виробництво електроенергії, високоефективна когенерація та централізоване теплопостачання. При цьому якщо використання природного газу чітко зазначено як вимушений захід на перехідний період (дата будівництва останньої електростанції на природному газі — 31 грудня 2030 року), то щодо атомної електрогенерації такої ремарки немає. За деякими даними, будівництво АЕС у Європі може бути дозволено до 2040 чи 2045 року.

Не пропустіть Німеччина за один день зупинила роботу половини своїх атомних станцій

Слід розуміти, що атомну енергетику визнають "зеленою" не одразу. По-перше, поправку не менше двох місяців розглядатимуть і затверджуватимуть держави-члени ЄС. По-друге, належить розробити та погодити нові нормативні документи щодо обігу сировини та відходів різного рівня радіоактивності.

Також передбачено норматив з викидів CO2 на кожен кВт/год виробленої АЕС електроенергії (не більше 100 г), а також підготовка кожні 10 років оглядів та рекомендацій щодо використання передових ядерних технологій. Але загалом курс зрозумілий – мирний атом надовго затримається у Європі.