Ніяких 5 нанометрів: наявність у новому смартфоні Huawei передової технології спростовано

5 вересня 2023, 12:31
Читать новость на русском

Джерело:

Reuters

Лише кілька днів минуло з презентації нового флагмана Huawei Mate 60 Pro, у якому компанія представила перший власний процесор з часів санкцій, як аналітики вже провели розслідування й перевірили, чи всі заяви китайських ЗМІ й оглядачів є правдивими. Спойлер: ні, не всі.

Виробник з якоїсь причини випустив смартфон без належних такій події фанфар і не вказує на своєму сайті дві головні його особливості – власний процесор і наявність 5G. Учора, 4 вересня, ми публікували детальні характеристики смартфона Mate 60 Pro, які на той момент були оголошені, а також додаткову інформацію, що з'явилась у ЗМІ. Як згодом стало відомо, не все з цього правда.

Раніше Підсанкційна Huawei показала обіцяний флагман з 5G та власним процесором

Що не так

Консалтингова фірма TechInsights розкрила таємницю Mate 60 Pro. Він дійсно працює на новій версії 5G-процесора Kirin 9000, яка цього разу виробляється в Китаї на власній фабриці HiSilicon, а не тайванською компанією TSMC. Початково звучали заяви, що чип побудований на 5-нанометровій технології, але за новими даними це лише 7 нанометрів.

У виробництві чипів це є важливим показником, який впливає на потужність та енергоефективність готового продукту. Що менше це число, то більше транзисторів можна вмістити на тій самій площі й, відповідно, збільшити здатності процесора. Тож, на перший погляд, різниця між 5 і 7 нанометрами може видаватися незначною, але на практиці вона досить добре помітна в результатах роботи смартфона.

Розробка технологічного процесу належить китайській компанії SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation). Це ставить її в один ряд з дуже невеликою групою виробників, які опанували цей ще відносно свіжий техпроцес: TSMC, Samsung та Intel.

Варто зазначити, що найкращий на сьогодні техпроцес – три нанометри, які очікуються в процесорах Apple A17 уже через тиждень. Тим часом компанії вже давно працюють над 2 нанометрами, завершуючи роботу, щоб показати їх наступного року чи через рік.

7-нанометровий процесор Huawei, імовірно, не зрівняється з аналогами від західних конкурентів, адже кожна компанія реалізовує технологію по-своєму. Ті ж процесори Samsung при аналогічному техпроцесі завжди програвали продукції від Qualcomm. Але це в будь-якому випадку є великим проривом для китайських компаній, які донедавна працювали тільки з дуже застарілими поколіннями технології. Можна очікувати, що ні SMIC, ні Huawei на цьому не зупиняться й скоро ми побачимо і 5 нанометрів.

5G, про який усі мовчать

Як ми знаємо, санкції США відрізали для Huawei всі можливості отримати процесори з 5G. Вона продовжувала випускати смартфони з деякими чипами Qualcomm, але всі вони не підтримували технологію зв'язку п'ятого покоління (наприклад Mate 50 Pro), який у Китаї поширюється найшвидшими темпами в світі. Тож компанія мусила на деякий час відмовитися від дійсно флагманських смартфонів.

Нова версія Kirin 9000 (кодова назва Hi36A0), за даними TechInsights, працює з 5G і це ще одна перемога Китаю. SMIC приховує ці технічні можливості на своєму сайті, так само як Huawei не згадує про це на сторінці нового смартфона. На сайті HiSilicon узагалі нових процесорів немає, а лише попередня модель Kirin 9000, випущена у 2020 році під кодовою назвою Hi3518.

Все не так добре

Попри прорив, TechInsights виявив, що технологія SMIC не включає техніку літографії в ультрафіолетовому діапазоні (EUV), яку освоїли конкуренти і яка є ключовим компонентом для покоління 5-нм класу. Обладнання для ультрафіолетової літографії продається виключно нідерландською компанією ASML і підлягає експортному контролю з боку уряду США.