В Італії виявлене прадавнє поховання з немовлям: чим воно незвичне

10 січня 2022, 15:21
Читать новость на русском

Джерело:

Scientific Reports

Залишки людей, які жили тисячі років тому дуже цікавлять археологів. Це й не дивно, адже дослідження таких знахідок можуть багато розповісти про минуле, зокрема, про культуру.

Археологи проводили розкопи у печері Arma Veirana, Лігурія, Італія. Ще раніше там виявляли артефакти, віком близько 50 тисяч років, які, ймовірно, належали неандертальцям. Подальші дослідження дозволили виявити прадавнє поховання з немовлям.

Читайте на сайті Найкращий подарунок для родини – телевізор від Samsung

Місця розкопок на 3D-анімації: дивіться відео

 

Немовля в печері

Розкопавши поховання, науковці почали ретельні дослідження. Виявилося, що дитина буле не просто закопана – ритуал проходив доволі урочисто, якщо можна використати це слово до давньої трагічної події. Разом з дитиною були виявлені 60 невеличких мушель з дірочками – ймовірно, їх використовували як намисто. Також науковці знайшли кігті великої сови, пугача, та підвісками.


Виявлене в Італії поховання немовляти / Фото Scientific Reports

Пізніше науковці провели датування, дослідження знайдених артефактів та аналіз зубів й ДНК тіла. Це дало більше ясності щодо знахідки:

  • З імовірністю 95,4% поховання відбулося у проміжку 9 987 – 10 288 років тому – у період мезоліту.
  • Померлою була дівчинка, віком 40 – 50 днів. Аналіз ДНК свідчить, що вона належала до лінії європейських жінок з гаплогрупою U5b2b.
  • Артефакти, виявлені разом з тілом виявилися сильно "поношеними", тобто ними регулярно користувалися до того, як закопати.

Поховання періоду мезоліту напрочуд рідкісні. А конкретно це поховання є найбільш раннім виявленим похованням дитини жіночої статі. Ба більше, "поношеність" прикрас, які були покладені у могилу, свідчить про те, що люди емоційно переживали цю втрату й виконали певний ритуал прощання з померлою, віддаючи цінні для них речі. Це все показує прояв культури та ритуалізму у суспільстві 10 тисяч років тому. Цим воно й незвичне, адже також показує відношення давніх соціальних груп як до дітей, так й до жінок.