Вчені реконструювали обличчя раба, якого розіп'яли 1700 років тому в Римській імперії

27 січня 2024, 12:01
Читать новость на русском

Джерело:

BBC

У 2017 році археологи знайшли у Великій Британії стародавній скелет чоловіка з цвяхом, забитим у п'яту. Подальший аналіз показав, що це був римський раб, якого жорстоко розіп'яли в третьому або четвертому столітті нашої ери. Метод цифрової реконструкції обличчя дає змогу поглянути на те, як він міг виглядати за життя.

Деталі

На основі початкового аналізу дослідники вже знали, що чоловік помер у віці від 25 до 35 років, а його "побитий скелет" показав, що кістки ніг стоншуються — свідчення того, що він, ймовірно, був прикутий до стіни протягом тривалого часу, що обмежувало його рухливість. Останки знайшли на кладовищі в Кембріджширі разом з більш ніж 40 іншими людьми, чиї скелети також мали ознаки того, що вони виконували важку ручну працю.

Дивіться також В Аравійській пустелі знайшли гігантську фортецю бронзової доби

Скелет чоловіка був похований разом із дюжиною залізних цвяхів і дерев'яною дошкою, яка, можливо, використовувалася для формування хреста, до якого були прибиті його руки та ноги. За даними Кембриджського університету, це вважається найкраще збереженим прикладом розп'яття римської епохи у світі.


Повний скелет чоловіка, чию зовнішність реконструювали / Фото Albion Archaeology/Adam Williams


У п'ятці залишився цвях / Фото Albion Archaeology/Adam Williams

Для реконструкції обличчя дослідники звернулися за допомогою до судового художника Джо Маллінса, ад'юнкт-професора програми криміналістики в Університеті Джорджа Мейсона у Вірджинії, який регулярно створює реконструкції для правоохоронних органів. Маллінс використав комп'ютерну томографію черепа чоловіка та комп'ютерне програмне забезпечення, щоб створити каркас обличчя.

Після того, як кісткова структура чоловіка була на місці, Маллінс "виліпив його лицьові м'язи", використовуючи біомаркери для визначення товщини.

Дослідники також надали генетичний профіль, складений з ДНК чоловіка, який допоміг Маллінзу визначити деякі особливості зовнішності, включаючи колір шкіри і темні очі. Наявність цього додаткового шару інформації з генетичного профілю допомогла зробити остаточну реконструкцію.


Імовірна зовнішність розіп'ятого чоловіка / Фото Albion Archaeology/Adam Williams

Аналіз останків показав, що він все життя провів у Кембріджширі, і, швидше за все, мав каштанове волосся та карі очі. В ході аналізу були виявлені різноманітні травми, не пов'язані з розп'яттям, які свідчать про те, що чоловік певний час страждав перед смертю. На його ногах були ознаки інфекції або запалення, спричинені або системним розладом, або тим, що його зв'язали чи закували в кайдани.

Розп'яття було особливо жорстоким способом убивства в давньому Римі. Найвідомішою імовірною персоною, до якої застосували цей спосіб страти, був Ісус, якщо вірити біблійному міфу. Однак його використовували століттями до та після цього – спочатку до рабів і зрадників, а з третього століття нашої ери значно ширше.

Дослідники кажуть, що, хоча цього чоловіка жорстоко катували, тіло все ж віддали "своїм людям, щоб мати абсолютно нормальне поховання".